Open call: rezydencja artystyczna w Tanzanii

142 zgłoszenia do udziału w rezydencjach artystycznych organizowanych przez Art Transparent (Polska) i Nafasi Art Center (Tanzania).

Miło nam poinformować, że otwarty nabór na rezydencje artystyczne w Polsce i Tanzanii został zakończony. Otrzymaliśmy 142 zgłoszenia (48 z Europy i 94 z Afryki). Wyniki naboru osób artystycznych zostaną ogłoszone pod koniec września.

Open call dla osób artystycznych organizowany we współpracy Fundacji ART TRANSPARENT i Nafasi Art Space (Dar es Salaam, Tanzania) jest częścią projektu „Deconfining Arts, Culture and Politics in Europe and Africa”.

Fundacja ART TRANSPARENT (Wrocław) i Nafasi Art Space (Dar es Salaam, Tanzania) mają przyjemność ogłosić open call dla osób artystycznych w ramach projektu „Deconfining Arts, Culture and Politics in Europe and Africa”. Poszukiwane są osoby zajmujące się sztuką wideo, które wezmą udział w rezydencjach badawczych i zrealizują nowe prace w tym obszarze sztuki.

DECONFINING to czteroletni projekt finansowany przez Unię Europejską, umożliwiający nawiązanie kontaktów praktykom kultury, osobom artystycznym, decydentom oraz odbiorcom sztuki z dwóch kontynentów – Europy i Afryki. Ma na celu lepsze zrozumienie wzorców ograniczeń (społecznych, politycznych i ekonomicznych) w międzykontynentalnej współpracy artystycznej i kulturalnej z różnych punktów widzenia, a także zbadanie i wypracowanie nowych sposobów (polityk) takiej współpracy oraz zapewnienie lepszego dostępu do informacji w obszarze międzykontynentalnej mobilności i współpracy. Więcej informacji o projekcie: https://deconfining.eu/about/

ART TRANSPARENT i Nafasi Art Center zapraszają osoby artystyczne chcące wziąć udział w projekcie do nadsyłania zgłoszeń. Nasza współpraca ma na celu wspieranie relacji między twórcami i praktykami sztuki i kultury w naszych regionach poprzez program rezydencji badawczych, tworzenie prac wideo oraz ich prezentację i rozpowszechnianie w krajach partnerskich. Poszukiwane są osoby tworzące w obszarze sztuki wideo (animacja, film, materiały cyfrowe i znalezione itp.), które chciałyby stworzyć nowe prace w ramach niniejszego projektu.

Adresaci: 

  • osoby tworzące w obszarze sztuki wideo z udokumentowanym doświadczeniem artystycznym (prace, wystawy, projekty itp.),

  • osoby pochodzące lub mieszkające w Czechach, na Węgrzech, w Kenii, Polsce, Rwandzie, Słowacji, Tanzanii, Ugandzie i Zambii,

  • osoby z praktyczną znajomością języka angielskiego.

Oferta rezydencji: 

  • rezydencja badawczą w Tanzanii dla artystów z Europy (1–2 tyg.),

  • rezydencja badawcza w Polsce dla artystów z Afryki (1–2 tyg.),

  • kontakt z ekspertami w wybranej dziedzinie badań,

  • szansa na poznanie społeczności artystycznej w miejscu działania partnerów poprzez wydarzenia networkingowe i prezentacje,

  • budżet produkcyjny na stworzenie nowej pracy wideo,

  • możliwość prezentacji pracy we Wrocławiu i Dar es Salaam.

Wymagania:

  • dyspozycyjność w okresie realizacji rezydencji badawczej (rezydencja w Tanzanii dla osób artystycznych z Europy w styczniu 2024 r.; rezydencja w Polsce dla osób artystycznych z Afryki w czerwcu 2024 r.),

  • umiejętność stworzenia pracy wideo zgodnie z uzgodnionym harmonogramem,

  • udokumentowane doświadczenie,

  • komunikatywna znajomość języka angielskiego, który jest językiem roboczym w projekcie (prace mogą być tworzone w językach uczestników).

Dokumenty aplikacyjne:

  • artystyczne portfolio z aktywnymi linkami do oglądania prac wideo,

  • artystyczne CV podkreślające odpowiednie doświadczenie (wykształcenie, udział w wystawach i projektach itp.),

  • krótkie odpowiedzi na 3 pytania zamieszczone w formularzu

Z przyjemnością informujemy o wynikach naboru w ramach projektu „Deconfining Arts, Culture and Politics in Europe and Africa” na rezydencje artystyczne w Polsce i Tanzanii dla osób artystycznych na rok 2024!

Fundacja ART TRANSPARENT (Wrocław) i Nafasi Art Space (Dar es Salaam, Tanzania) mają przyjemność ogłosić nazwiska sześciu osób, które w najbliższym czasie odwiedzą wymienione kraje i wezmą udział w rezydencjach badawczych oraz zrealizują nowe prace w tym obszarze video-art’u.

Efekty pracy będą prezentowane na kolejnych edycjach Przeglądu sztuki SURVIVAL.

 

Naitiemu Nyanjom to kenijska artystka, producentka i wykonawczyni związana ze sztuką materiałową, mająca wykształcenie inżyniera budownictwa. Jej praktyka skupia się na poszukiwaniu swojej tożsamości jako osoby związanej z społecznością i naturą, kierując się filozofią afrykańską zwaną Ubuntu.

Bada różnorodne materiały i procesy, opowiadając emocjonalne historie o energii żeńskiej, kulturze i świadomości zdrowia psychicznego. Wykorzystuje eksperymentalne instalacje audiowizualne, recykling odpadów, filmy i inne technologie do wzbogacania opowieści. Miała przywilej dokumentowania historii społeczności rdzennej Maasai z wioski kobiet Twala Tenebo, badała ich historię i kulturę za pomocą fotografii i wywiadów wideo, skanów 3D i wirtualnej rzeczywistości, a także przyszłości pomyślanej na nowo za pomocą sztuki performatywnej, wspólnie z zespołem 13 innych twórczyń, gdzie Naitiemu była przewodniczką grupy.

Obecnie współpracuje z rdzenną społecznością Maasai z regionu Chumvi w projekcie ponownego nawiązania kontaktu z rdzennymi drzewami, wspólnego sadzeniem ich z dziećmi i zgłębianiem ich znaczenia medycznego i kulturowego. Prowadzi festiwal Nairobi Design, gdzie jeste też kuratorką i koordynatorką produkcji wystaw i doświadczeń. Dziewiąta edycja Nairobi Design Week 2024, odbędzie się od 9 do 17 marca w Opportunity Factory w Nairobi, pod hasłem “We Got This”.

Michalina Musielak –  polska antropolożka wizualna, badaczka oraz artystka. Doktorantka w Centrum Badań nad Pamięcią Społeczną na Uniwersytecie Warszawskim oraz uczestniczka programu “Meisterschülerin” w HGB Leipzig. Jej badania koncentrują się na architekturze i pamięci związanej z XX wiekiem, którą przedstawia w formie dokumentalnych prac oraz projektów kuratorskich.

‘Teflon’ Kizza Moses to skupiony na celu, świadomy jakości kreatywny artysta wizualny oraz filmowiec z ponad 8-letnim doświadczeniem praktycznym. Jest Dyrektorem i Założycielem Teflon Films, butikowego domu produkcyjnego, którego celem jest produkcja wyjątkowych filmów fabularnych, reklam, korporacyjnych wideo i filmów.

Pracował nad licznymi projektami, takimi jak GAME CHANGER PROGRAM dla International Sports Alliance, CLIMATE CHAMPIONS dla USAID, WE PLAY FOR PEACE. Obecnie pracuje jako D.o.P w dwóch największych serialach telewizyjnych w Ugandzie dla MNET/DSTV Africa. (PRESTIGE AND SUUBI).

Jan Moss – reżyser filmowy, DJ, aktywista, promotor i artysta intermedialny, głównie posługujący się filmem, rzeźbą i dźwiękiem. Interesuje go źródło marzeń i ambicji, zrównoważony rozwój, cykle autoregulacji natury, oraz rola wzniosłości w kształtowaniu potrzeb społecznych, na przykład komercjalizacja doświadczenia strachu w literaturze grozy XIX wieku, czy związek między mgłą a smogiem. Studiował sztuki piękne na akademiach w Krakowie, Oslo i Malmö. Od 2018 roku ściśle współpracuje z ugandyjską wytwórnią płytową Nyege Nyege Tapes, tworząc teledyski i serię filmów dokumentalnych Nyege Nyege Tapes Tapes.

Pracował jako konsultant treści lub twórca w projektach dla documenta13 w Atenach i Kassel, Film Study Center na Uniwersytecie w Harvardzie, Pawilonu Miesa van Der Rohe w Barcelonie, Muzeum Jeu de Paume w Paryżu oraz w pawilonie Litewskim na 16. Biennale Architektury w Wenecji. Wybrane wystawy indywidualne obejmują: Project Room, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa (2019), Przewodnik dla mieszkańców miasta, Kraków (2017), Noplace, Oslo (2017), Hotel Pro Forma, Kopenhaga (2016), oraz wystawy zbiorowe: Biennale Ghetto, Port-au-Prince (2018), Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa (2016), Futura, Praga (2015), Galeria Narodowa, Ułan Bator (2014).

Lindi Dedek (oni/one) –  to multidyscyplinarna osoba artystyczna mieszkająca w Pradze i Berlinie. Lindi studiowało produkcję filmową i scenopisarstwo na FAMU w Pradze oraz w Filmakademie Baden-Württemberg, a także teatr fizyczny w Ecole Philippe Gaulier we Francji. Posiada tytuł magistrx w dziedzinie Gender Studies na Uniwersytecie Karola w Pradze, gdzie skupiałoi się na badaniach opartych na sztuce. Krótkometrażowy film “Czarno-Biały”, który Lindi współtworzyło z kolektywem ZLA Films, zdobył nagrodę Tribeca Film Institute If/Then i był prezentowany na ponad 50 festiwalach filmowych. W 2019 roku Lindi kuratowało wystawę na temat kwestii środowiskowych w zachodniej Afryce dla organizacji Credi-ONG w południowym Beninie, jako część GLEN Network.

Twórcze teksty Lindi zostały opublikowane w magazynach takich jak Aji Magazine, Stadtsprachen, Tint Journal, Lost Boy Press i innych. Kuratoruje ono selekcję krótkometrażowych filmów na Niemeckim-Polsko-Czeskim Festiwalu Filmowym Neisse. Jako osoba performerska, brało udział w różnych produkcjach w Niemczech, Francji i Stanach Zjednoczonych, takich jak NY Renaissance Festival, Manifestival i Sicaida.

Josephine ‘Kia’ Kiaga jest niezależną producentką filmową, konsultantką festiwalową i montażystką, która jest współwłaścicielką Kiagraphy Media Ltd. Obecnie prowadzi zdalnie swoją firmę z siedzibą w Dar Es Salaam, koncentrując się na rozwijaniu swojej kariery jako redaktorka i konsultantka medialna. Kiedy nie pisze poezji, uczy dzieci w wieku 11+ sztuki filmowania i pomaga im tworzyć własne arcydzieła. Wierzy, że rolą artystki i twórczyni filmowej jest bycie „przekaźnikiem” pomiędzy kobietami z Tanzanii a przemysłem filmowym, dając jej możliwość opowiadania autentycznych, ludzkich historii.

deadline: 31.08.2023

zgłoszenia: formularz

regulamin: .pdf

 

Projekt „Deconfining arts, culture and policies in Europe and Africa (DECONFINING)” jest dofinansowany ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

 

Zadanie pt. „Deconfining – sztuka, kultura, polityka w Europie i Afryce“ dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu Promesa dla Kultury.

 • wartość dofinansowanie: 340 024,56 zł
 • całkowita wartość zadania: 1 111 818,37 zł

 

/ Na zdjęciu instalacja Kaji Pilch Last Forest (18. SURVIVAL), fot. M. Kujda