Z przyjemnością informujemy o wynikach naboru w ramach projektu „Deconfining Arts, Culture and Politics in Europe and Africa” na rezydencje artystyczne w Polsce i Tanzanii dla osób artystycznych na rok 2024!
Fundacja ART TRANSPARENT (Wrocław) i Nafasi Art Space (Dar es Salaam, Tanzania) mają przyjemność ogłosić nazwiska sześciu osób, które w najbliższym czasie odwiedzą wymienione kraje i wezmą udział w rezydencjach badawczych oraz zrealizują nowe prace w tym obszarze video-art’u.
Efekty pracy będą prezentowane na kolejnych edycjach Przeglądu sztuki SURVIVAL.
Naitiemu Nyanjom to kenijska artystka, producentka i wykonawczyni związana ze sztuką materiałową, mająca wykształcenie inżyniera budownictwa. Jej praktyka skupia się na poszukiwaniu swojej tożsamości jako osoby związanej z społecznością i naturą, kierując się filozofią afrykańską zwaną Ubuntu.
Bada różnorodne materiały i procesy, opowiadając emocjonalne historie o energii żeńskiej, kulturze i świadomości zdrowia psychicznego. Wykorzystuje eksperymentalne instalacje audiowizualne, recykling odpadów, filmy i inne technologie do wzbogacania opowieści. Miała przywilej dokumentowania historii społeczności rdzennej Maasai z wioski kobiet Twala Tenebo, badała ich historię i kulturę za pomocą fotografii i wywiadów wideo, skanów 3D i wirtualnej rzeczywistości, a także przyszłości pomyślanej na nowo za pomocą sztuki performatywnej, wspólnie z zespołem 13 innych twórczyń, gdzie Naitiemu była przewodniczką grupy.
Obecnie współpracuje z rdzenną społecznością Maasai z regionu Chumvi w projekcie ponownego nawiązania kontaktu z rdzennymi drzewami, wspólnego sadzeniem ich z dziećmi i zgłębianiem ich znaczenia medycznego i kulturowego. Prowadzi festiwal Nairobi Design, gdzie jeste też kuratorką i koordynatorką produkcji wystaw i doświadczeń. Dziewiąta edycja Nairobi Design Week 2024, odbędzie się od 9 do 17 marca w Opportunity Factory w Nairobi, pod hasłem “We Got This”.
Michalina Musielak – polska antropolożka wizualna, badaczka oraz artystka. Doktorantka w Centrum Badań nad Pamięcią Społeczną na Uniwersytecie Warszawskim oraz uczestniczka programu “Meisterschülerin” w HGB Leipzig. Jej badania koncentrują się na architekturze i pamięci związanej z XX wiekiem, którą przedstawia w formie dokumentalnych prac oraz projektów kuratorskich.
‘Teflon’ Kizza Moses to skupiony na celu, świadomy jakości kreatywny artysta wizualny oraz filmowiec z ponad 8-letnim doświadczeniem praktycznym. Jest Dyrektorem i Założycielem Teflon Films, butikowego domu produkcyjnego, którego celem jest produkcja wyjątkowych filmów fabularnych, reklam, korporacyjnych wideo i filmów.
Pracował nad licznymi projektami, takimi jak GAME CHANGER PROGRAM dla International Sports Alliance, CLIMATE CHAMPIONS dla USAID, WE PLAY FOR PEACE. Obecnie pracuje jako D.o.P w dwóch największych serialach telewizyjnych w Ugandzie dla MNET/DSTV Africa. (PRESTIGE AND SUUBI).
Jan Moss – reżyser filmowy, DJ, aktywista, promotor i artysta intermedialny, głównie posługujący się filmem, rzeźbą i dźwiękiem. Interesuje go źródło marzeń i ambicji, zrównoważony rozwój, cykle autoregulacji natury, oraz rola wzniosłości w kształtowaniu potrzeb społecznych, na przykład komercjalizacja doświadczenia strachu w literaturze grozy XIX wieku, czy związek między mgłą a smogiem. Studiował sztuki piękne na akademiach w Krakowie, Oslo i Malmö. Od 2018 roku ściśle współpracuje z ugandyjską wytwórnią płytową Nyege Nyege Tapes, tworząc teledyski i serię filmów dokumentalnych Nyege Nyege Tapes Tapes.
Pracował jako konsultant treści lub twórca w projektach dla documenta13 w Atenach i Kassel, Film Study Center na Uniwersytecie w Harvardzie, Pawilonu Miesa van Der Rohe w Barcelonie, Muzeum Jeu de Paume w Paryżu oraz w pawilonie Litewskim na 16. Biennale Architektury w Wenecji. Wybrane wystawy indywidualne obejmują: Project Room, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa (2019), Przewodnik dla mieszkańców miasta, Kraków (2017), Noplace, Oslo (2017), Hotel Pro Forma, Kopenhaga (2016), oraz wystawy zbiorowe: Biennale Ghetto, Port-au-Prince (2018), Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa (2016), Futura, Praga (2015), Galeria Narodowa, Ułan Bator (2014).
Lindi Dedek (oni/one) – to multidyscyplinarna osoba artystyczna mieszkająca w Pradze i Berlinie. Lindi studiowało produkcję filmową i scenopisarstwo na FAMU w Pradze oraz w Filmakademie Baden-Württemberg, a także teatr fizyczny w Ecole Philippe Gaulier we Francji. Posiada tytuł magistrx w dziedzinie Gender Studies na Uniwersytecie Karola w Pradze, gdzie skupiałoi się na badaniach opartych na sztuce. Krótkometrażowy film “Czarno-Biały”, który Lindi współtworzyło z kolektywem ZLA Films, zdobył nagrodę Tribeca Film Institute If/Then i był prezentowany na ponad 50 festiwalach filmowych. W 2019 roku Lindi kuratowało wystawę na temat kwestii środowiskowych w zachodniej Afryce dla organizacji Credi-ONG w południowym Beninie, jako część GLEN Network.
Twórcze teksty Lindi zostały opublikowane w magazynach takich jak Aji Magazine, Stadtsprachen, Tint Journal, Lost Boy Press i innych. Kuratoruje ono selekcję krótkometrażowych filmów na Niemeckim-Polsko-Czeskim Festiwalu Filmowym Neisse. Jako osoba performerska, brało udział w różnych produkcjach w Niemczech, Francji i Stanach Zjednoczonych, takich jak NY Renaissance Festival, Manifestival i Sicaida.
Josephine ‘Kia’ Kiaga jest niezależną producentką filmową, konsultantką festiwalową i montażystką, która jest współwłaścicielką Kiagraphy Media Ltd. Obecnie prowadzi zdalnie swoją firmę z siedzibą w Dar Es Salaam, koncentrując się na rozwijaniu swojej kariery jako redaktorka i konsultantka medialna. Kiedy nie pisze poezji, uczy dzieci w wieku 11+ sztuki filmowania i pomaga im tworzyć własne arcydzieła. Wierzy, że rolą artystki i twórczyni filmowej jest bycie „przekaźnikiem” pomiędzy kobietami z Tanzanii a przemysłem filmowym, dając jej możliwość opowiadania autentycznych, ludzkich historii.