Akademia Demart

Wykład online Barna Petrányi oraz warsztaty 

Kolejne spotkanie warsztatowe organizowane w ramach Akademii DemArt odbędzie się w siedzibie fundacji tj. w galerii Mieszkanie Geppertów we Wrocławiu. 

Projekt Akademii DemArt poświęcony jest nowym podejściom do realizacji prac artystycznych w przestrzeni publicznej i skupia się na demokratyzacji procesu ich zamawiania i tworzenia. Celem projektu jest propagowanie wiedzy na temat sztuki w przestrzeni publicznej wśród szerokiego grona dorosłych odbiorców. Zależy nam, by osoby uczestniczące w Akademii DemArt zdobyły zarówno praktyczne wskazówki związane z produkcją realizacji artystycznych, jak i merytoryczne przygotowanie pozwalające lepiej zrozumieć ich konteksty i znaczenia.

Część pierwsza zostanie poświęcona wykładowi Barna Petrányi, ekonomisty z  Węgier, założyciela Pro Progressione, ośrodka łączącego węgierskie niezależne organizacje artystyczne i współpracujących na arenie międzynarodowej artystów. Jeśli jesteście zainteresowani, czym charakteryzuje się praktyka realizowana przez dyrektora węgierskiej fundacji, przyjdźcie o 12:00 do galerii Mieszkanie Geppertów. Wykład odbędzie się w formie online i jest otwarty dla wszystkich uczestników.

Drugą część dnia zarezerwowaliśmy dla wyłonionych w ramach open calla uczestników akademii, w trakcie której skupimy się na praktycznym omówieniu zagadnień dotyczących produkcji i promocji wydarzeń kulturalnych. Warsztaty poprowadzą Paweł Zaręba i Magdalena Basak.

więcej o projekcie

Barna Petrányi – z wykształcenia ekonomista. Pracował jako dyrektor ds. controllingu w Sziget Ltd. Organizator najważniejszego festiwalu plenerowego w regionie. Były menedżer Cie Pal Frenak, znanej węgiersko-francuskiej firmy choreograficznej. Dziesięć lat temu założył Pro Progressione, zaangażowany społecznie ośrodek twórczy, który stał się najważniejszym ogniwem łączącym węgierskie niezależne organizacje artystyczne i współpracujących na arenie międzynarodowej artystów. 

W Pro Progressione skupiamy się na współpracy i współdziałaniu artystów pochodzących z różnych środowisk artystycznych, mających interdyscyplinarne podejście. Współpracujemy zarówno ze wschodzącymi, jak i z uznanymi artystami, jak również z niezależnymi organizacjami działającymi na małą skalę, oraz z większymi instytucjami publicznymi, aby wspierać ich międzynarodowe relacje i wspólnie realizować nowe, współczesne projekty artystyczne.

Osobiście aktywnie udziela się w społeczności artystycznej, gdzie pełnił funkcję członka zarządu Stowarzyszenia Węgierskich Teatrów Niezależnych. Były członek rady doradczej IETM, najważniejszej europejskiej sieci niezależnej sceny artystycznej. Od 2019 roku zasiada w zarządzie MitOst e.V., jednej z najważniejszych niemieckich organizacji pozarządowych w dziedzinie kultury i spraw obywatelskich.

Galeria Mieszkanie Geppertów
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2
Wrocław

13.04

wykład online
12:00 – 13:00

warsztaty
13:00 – 17:00

_______

Terminy spotkań:
zjazdy: 18.11.2023, 10.02.2024, 13.04.2024 i 22.06.2024
_______

Projekt jest realizowany we współpracy z Art Transparent, New Theatre Institute of Latvia, Bethlen Theater, Pro Progressione.

 

 

 

 

 

Projekt „Democratising art commissioning by involving local communities” (DemArt) jest dofinansowany ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Zadanie pt. „DemArt Dolny Śląsk – społeczne zamawianie sztuki w lokalnej przestrzeni publicznej” jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.