Gleba jest jednym z najbardziej wrażliwych i największych organów na naszej planecie. Zaburzenia równowagi w ekosystemach znajdują odzwierciedlenie w pogarszającej się jakości gleby. Wiele procesów związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznymi prowadzi do zanieczyszczenia i degradacji gleb, wylesiania czy też konfliktów o zasoby. Jednocześnie gleba magazynuje ponad trzykrotnie więcej dwutlenku węgla niż atmosfera. Mokradła mogą pochłaniać dwutlenek węgla skuteczniej niż lasy, a dobra kondycja gleby przekłada się na wyższą odporność na zmiany klimatu, większą bioróżnorodność i lepszą jakość wód.
W ramach niniejszego naboru zachęcamy osoby artystyczne do refleksji nad powiązaniami między glebą, ludźmi i szybko zmieniającą się równowagą na Ziemi. Czy możliwe jest wyobrażenie sobie pozytywnych zmian prowadzących do nowych, mniej destrukcyjnych relacji? Czy istniejące związki da się przekształcić w taki sposób, aby uniknąć egzystencjalnych zagrożeń dla naszego gatunku?
Chociaż tematem przewodnim niniejszego naboru jest gleba, można do niego podejść na różne sposoby, uwzględniając indywidualny punkt widzenia i lokalne uwarunkowania. Zachęcamy do przyjrzenia się kwestiom związanym z glebą w lokalnym środowisku oraz dostosowania realizacji artystycznych do konkretnych warunków w danym miejscu.
Wyobraźnia ekologiczna wymaga większej świadomości ekologicznej, która zainspiruje zmiany – zarówno w środowisku, jak i w sztuce i innych obszarach. Skupiając się na zagadnieniu gleby oraz przyjmując opisany wcześniej sposób prezentacji prac, chcemy przyczynić się do tej zmiany. Zachęcamy osoby artystyczne do udokumentowania swojego procesu twórczego i metod pracy – dokumentacja ta zostanie zdalnie zaprezentowana podczas Festiwalu Teatru Współczesnego Homo Novus, a także umożliwi przekazanie Kreatywnej Europie informacji o przebiegu i wnioskach z tego projektu.
Pięć prac, które ostatecznie złożą się na projekt SOIL/GLEBA, będzie jednocześnie niepowtarzalnych i powiązanych ze sobą – poprzez tematykę oraz podejście uwzględniające specyfikę miejsca ich powstania. Projekt przewiduje także wymianę doświadczeń z innymi osobami artystycznymi w ramach europejskiej sieci twórczej, w której będzie realizowana praca. Wybrane osoby lub grupy artystyczne (po jednej z każdego uczestniczącego kraju) będą równocześnie tworzyć prace w swoich środowiskach. Projekt SOIL/GLEBA jest otwarty na każdą dziedzinę sztuki, ale partnerzy mogą wprowadzić ograniczenia ze względu na swoją specjalizację.
Osoby i grupy artystyczne zaproszone do uczestnictwa w projekcie SOIL/GLEBA zobowiązują się do współpracy w okresie od września 2024 r. do czerwca 2025 r. Powstałe w tym czasie prace nie tylko będą podejmować tematykę ekologiczną, ale także zostaną stworzone w sposób świadomie ograniczający wpływ na środowisko. Wybrane osoby/grupy będą współpracować głównie z miejscowym partnerem zamawiającym, lecz w ramach projektu odbędą się również spotkania online i offline z pozostałymi uczestnikami i partnerami w Rydze, Wrocławiu, Ankonie, Faro i Budapeszcie: odpowiednio Latvijas Jaunā Teātra Institūts, Art Transparent, Marche Teatro, Sciaena oraz Pro Progressione.
Projekt przewiduje honorarium oraz budżet produkcyjny. Dozwolone jest zgłaszanie się grup, jednak w tym przypadku zaproponowane honorarium będzie w tej samej wysokości, jak dla osób indywidualnych.