
Społeczne zamawianie dzieł sztuki. Narzędziownik
W publikacji prezentujemy szczegółowe wytyczne metodologiczne dla lokalnych organizacji i osób z lokalnej społeczności, aby umożliwić im skuteczną realizację projektów artystycznych. Poznasz cele projektu DemArt oraz nasze refleksje. Dzięki nim dowiesz się, jak łączyć sztukę z działaniem na rzecz demokracji w taki sposób, aby uzyskać trwałe efekty. Chcemy zaprosić Cię do odkrywania potencjału kreatywności jako siły zdolnej zmienić społeczeństwo oraz zastanowienia się nad rolą sztuki w kształtowaniu naszej wspólnej przyszłości.
Czy kiedykolwiek przyszło Ci na myśl, żeby zamówić dzieło sztuki dla swojej społeczności?
W świecie rosnącej polaryzacji społecznej i erozji wartości demokratycznych projekt DemArt stara się być światełkiem nadziei i katalizatorem zmian. Dzięki połączeniu siły ekspresji artystycznej z zasadami demokracji ta innowacyjna inicjatywa umożliwia jednostkom i społecznościom stawić czoła najważniejszym wyzwaniom społecznym. U podstaw projektu leży przekonanie o jednoczącym i transformacyjnym potencjale sztuki, która poprzez kreatywność, dialog i współpracę sprzyja integracji, pogłębia zrozumienie i inspiruje do działania.
Od czego zacząć? Jakie kroki podjąć, aby z powodzeniem zamówić dzieło sztuki dla swojej społeczności? Ten przewodnik poprowadzi Cię przez cały proces – od A do Z.
Zamawianie sztuki w imieniu społeczności to złożone wyzwanie, wymagające współpracy wielu organizacji, artystów i mieszkańców. Otwarty, przejrzysty i partycypacyjny proces realizacji może przynieść znaczne korzyści, ale wiąże się również z licznymi wyzwaniami.
Celem metodologii wypracowanej w ramach projektu DemArt jest dostarczenie praktycznych wskazówek dla lokalnych organizacji i członków społeczności, aby mogli skuteczne powielać sprawdzone rozwiązania. Wytyczne, które znajdziesz w tym dokumencie, są napisane w taki sposób, aby łatwo móc z nich skorzystać. Oferujemy szczegółowy przewodnik, obejmujący krok po kroku wszystkie etapy realizacji projektu. Każda faza została uporządkowana według tej samej struktury: opis, zalecenia, potencjalne pułapki oraz praktyczne wskazówki.
Instytut Wspólnotowego Mecenatu Sztuki
Zainicjowany przez Bethlen Square Theater we współpracy z partnerami z różnych krajów, projekt DemArt wypełnia lukę między nowym podejściem do kultury a aktywnym działaniem na rzecz demokracji. Dzięki wielu utalentowanym osobom – artystkom, menedżerom kultury, przedstawicielkom lokalnych władz i mieszkańcom – powstają bezpieczne przestrzenie, w których różne głosy mogą wybrzmieć, wzajemnie się inspirować i wspólnie zmierzyć się ze złożonymi problemami wpływającymi na życie społeczności. Od warsztatów i instalacji artystycznych w przestrzeni publicznej po narracje oparte na opowiadaniu historii – w projekcie DemArt wykorzystujemy szeroką gamę kreatywnych narzędzi służących rozwijaniu krytycznego myślenia i wzmacnianiu społeczności.
W programie kładziemy szczególny nacisk na dotarcie do grup marginalizowanych i niedostatecznie reprezentowanych. Chcemy dać im możliwość przedstawienia swojego punktu widzenia i podzielenia się doświadczeniami. Celem projektu jest nie tylko pobudzenie indywidualnego rozwoju, ale także budowanie zbiorowego poczucia odpowiedzialności za tworzenie sprawiedliwego i inkluzywnego społeczeństwa. Podejście to współgra z wizją demokracji opartej na kulturze, w której aktywne uczestnictwo i wspólne doświadczenie stanowią fundament pozytywnych zmian społecznych.
Projekt DemArt (Democratising Art Commissioning by Involving Local Communities) jest finansowany przez program Komisji Europejskiej Kreatywna Europa oraz realizowany w latach 2023–2025 przez węgierskie organizacje Bethlen Square Theater i Pro Progressione, polską Fundację Art Transparent oraz łotewski New Theatre Institute of Latvia.