O nas

Fundacja Sztuki Współczesnej ART TRANSPARENT powstała w 2005 roku we Wrocławiu. Tworzy ją grupa specjalistów wielu dziedzin: artystów i wykładowców związanych z wrocławską ASP, psychologów i specjalistów w obszarze nauk społecznych. Fundacja realizuje swoje cele, związane ze współczesną sztuką i tematyką społeczną, poprzez projekty lokalne i ogólnopolskie oraz oddolne inicjatywy i próby konsolidacji artystycznego i intelektualnego środowiska wokół bieżących problemów społeczno-artystycznych.

Najważniejszym z kierunków naszych działań jest ciągły udział w budowaniu świadomości dotyczącej przeznaczenia i sposobu użytkowania przestrzeni publicznej. Ponadto pragniemy stale przyczyniać się do szerokiego promowania współczesnej sztuki. Wśród odbiorców chcemy wzbudzać postawy otwartości i wzmożonej refleksyjności. Pośród artystów – chęć konfrontacji z widzem, potrzebę dialogu i zaangażowania w działania o charakterze kulturalno-edukacyjnym. Niezwykle istotne wydaje się nam podkreślanie szczególnej roli, jaką ma do spełnienia współczesna sztuka w procesie społecznego rozwoju, stąd kolejne inicjatywy o charakterze edukacyjnym,  anty-dyskryminacyjnym, a także mierzące się z tematem pamięci i traumą trudnej przeszłości (w ujęciu historycznym, społecznym i indywidualnym).

Od 2005 roku ART TRANSPARENT organizuje Przegląd Sztuki SURVIVAL /www.survival.art.pl/, od 2007 prowadzi Galerię Sztuki Współczesnej w dawnej pracowni profesora Eugeniusza Gepperta i Hanny Krzetuskiej – Mieszkanie Gepperta, a od 2021 prowadzi Galerię Szewska. Ponadto Fundacja prowadzi działalność wydawniczą i edukacyjną, w szczególności w zakresie tematyki wykluczenia społecznego, inności i antydyskryminacji.

Fundację tworzą

 • KAROLINA BIENIEK

  Doktor nauk społecznych, specjalistka w zakresie polityki zagranicznej, w tym polityki kulturalnej, animatorka kultury, trenerka. Posiada umiejętności z zakresu organizacji pracy i zarządzania w projektach o wartości 170 000 euro+. Prowadziła kilkadziesiąt projektów kulturalno-społecznych o zasięgu regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Współorganizowała wydarzenia w ramach Europejskiego Kongresu Kultury, współautorka aplikacji Wrocławia w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Autorka szeregu artykułów naukowych publikowanych w kraju i za granicą. Ekspertka Ministerstwa Spraw Zagranicznych w komponencie Polska Pomoc. Koordynowała takie projekty, jak: “Stanisław Dróżdż: Ścieżki tekstu”, “Książki dla Gwinei”, Przegląd Sztuki SURVIVAL, Mieszkanie Gepperta, “Seminarium Brave Kids, Paryż, UNESCO”. Absolwentka międzynarodowego programu dla menadżerów kultury “TANDEM”. Laureatka konkursu “30 Kreatywnych Wrocławian 2017”, nominowana do nagrody Kobieta Roku Gazety Wrocławskiej.

 • MICHAŁ BIENIEK

  Artysta i kurator, prezes Zarządu Fundacji Sztuki Współczesnej Art Transparent. Jest twórcą i kuratorem generalnym Przeglądu Sztuki SURVIVAL, a także szefem galerii sztuki współczesnej Mieszkanie Gepperta. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w 2006 i 2010 roku) oraz laureat nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego w 2004 roku. W 2010 roku otrzymał nagrodę Gazety Wyborczej WARTO. Studiował także na wydziale Curating Contemporary Art w Royal College of Art w Londynie. Laureat stypendium „Młoda Polska” w 2011. W 2011 stworzył polską edycją formatu Emergency Room Thierry Geoffroy’a w ramach Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu. W 2012 kurator wystawy i sympozjum „Aktywna poezja. Sztuka w przestrzeni publicznej w Polsce” w Shoreditch Town Hall oraz w Courtauld Institute of Art w Londynie. Kurator wystawy “Niemcy nie przyszli” w Muzeum Współczesnym Wrocław (2014)  Kunsthaus Dresden (2016), a także polsko-ukraińsko-niemieckiej wystawy “Dispossession”, będącej elementem Międzynarodowego Biennale Sztuki w Wenecji w 2015. Od 2013 do końca 2016 kurator ds. sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W ramach ESK Wrocław 2016 zrealizował ponad sto projektów – wystaw, działań edukacyjnych, interwencji w przestrzeni publicznej i in. Odpowiedzialny za sprowadzenie do Wrocławia takich wystaw jak “Eduardo Chillida. Brzmienia” w BWA Wrocław (2016) czy “Summer Rental. Kolekcja Marxa we Wrocławiu” w Pawilonie Czterech Kopuł, oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu (także 2016). Kurator cyklu kilkudziesięciu szeroko zakrojonych interwencji artystyczno-społecznych w przestrzeni publicznej Wrocławia pn. “Wrocław – wejście od podwórza”. Wyróżniony przez Radio Wrocław Kultura nagrodą “Emocje!” (2016), a przez magazyn F5 uplasowany na pierwszym miejscu aktywistów i działaczy kultury, którzy zmieniają Wrocław na lepsze (2017).

 • ANNA KOŁODZIEJCZYK

  Artystka i kuratorka sztuki. Doktor w dyscyplinie sztuk plastycznych, ukończyła studia na Wydziale Malarstwa i Rzeźby krakowskiej i wrocławskiej ASP. Od 2005 r. pracuje w Katedrze Malarstwa na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Od wielu lat związana z Fundacją Art Transparent. Wielokrotnie koordynowała program wystaw w galerii sztuki współczesnej Mieszkanie Gepperta. Laureatka wielu nagród: m.in. nagrody Prezydenta Wrocławia w Krajowym Konkursie Malarstwa im. Eugeniusza Gepperta 2007 czy kulturalnej nagrody Gazety Wyborczej WARTO 2010. Członkini Rady Artystycznej Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych i kuratorka wystaw prezentujących jego Kolekcję.

 • EWA PLUTA

  Absolwentka historii sztuki i studiów podyplomowych z zakresu dokumentacji i promocji dziedzictwa kulturowego. Obecnie pracuje jako rzecznik prasowy w Muzeum Miejskim Wrocławia, zajmując się promocją działalności siedmiu oddziałów muzeum. Pracowała także w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Przez kilka lat wykładała historię sztuki oraz historię projektowania przedmiotów w szkołach policealnych i wyższych. Była kuratorką kilku pokazów twórczości współczesnych artystów w galerii Patio Starego Ratusza we Wrocławiu oraz pomysłodawczynią i kuratorką cyklu wystaw “Sztuka w domu” w Galerii Wnętrz Domar. Pasjonatka miejskich historii, szczególnie tych związanych ze sztuką, od wielu lat oprowadza grupy po autorskich trasach eksplorując przeszłość i teraźniejszość Wrocławia.  

 • PAULINA MALOY

  Ur. 1981, absolwenta stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po studiach wyjechała na Bałkany, gdzie spędziła rok pomagając rodzinom ofiar wojny. Kolejne lata spędziła w Berlinie, skąd w 2008 roku przyjechała do Wrocławia. Od tej pory współpracowała z wieloma instytucjami i organizacjami, m. in. kierowała Działem Programowym Domu Edyty Stein, koordynowała projekty dla Fundacji Krzyżowa, współorganizowała liczne międzynarodowe projekty kulturalne, edukacyjne i historyczne (głównie z Niemcami, Białorusią i Ukrainą). Pracuje jako niezależna trenerka. Z Fundacją Art Transparent związana od 2011 roku. Za swój cel postawiła sobie dalszy rozwój współpracy międzynarodowej i zdobywanie nowych odbiorców działań Fundacji. Prywatnie zajmuje się głównie kuchnią wegetariańską i planowaniem kolejnych podróży.

 • MAŁGORZATA MIŚNIAKIEWICZ

  Kuratorka kolekcji Muzeum Współczesnego Wrocław, absolwentka historii sztuki na Courtauld Institute of Art w Londynie (magisterium pod kierunkiem prof. Sarah Wilson i prof. Borisa Groysa, 2011), gdzie obroniła pracę doktorską na temat mail artu i polskiej sztuki sieci w latach 1968–1982 (promotorka dr Klara Kemp-Welch). Dwukrotna stypendystka Arts and Humanities Research Council. Ukończyła Podyplomowe Studia dla Managerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (2014) oraz uczestniczyła w seminariach w Instytucie Studiów Zaawansowanych w Warszawie (od 2012).

  Współpracowała z Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016 jako autorka i kuratorka projektów, m.in. konkurs Młodej Polskiej Sztuki Przypływ (2016) i międzynarodowej wystawy na 56. Biennale Sztuki w Wenecji (2015) (współpraca z Michałem Bieńkiem). Autorka tekstów i redaktorka publikacji (np. Dispossesion, Exhibitionism), łączy działalność kuratorską i badawczą współorganizując konferencje naukowe (np. w Londynie „Polska Sztuka w Przestrzenie Publicznej” (2012), Art-Line w Gdańsku (2013) czy „Sztuka jest Nieustającą Polemiką” we Wrocławiu (2017). Współpracowała z White Cube Gallery w Londynie, Museo del Arte Contemporaneo w Boliwii i Biennale Sztuki Współczesnej Santa Cruz, BlueLabel, i projektem Kultura i Rozwój.

 • DANIEL BROŻEK

  Pracujący we Wrocławiu, aktywny na polach sztuki i studiów nad dźwiękiem oraz krytyki muzycznej. Kurator Sceny Dźwiękowej Przeglądu Sztuki Survival i cyklu warsztatowo-koncertowego Canti Spazializzati, współpracuje z magazynem Glissando, Pracownią Badań Pejzażu Dźwiękowego Uniwersytetu Wrocławskiego i festiwalem Sanatorium Dźwięku, prowadzi bloga Canti Illuminati. W projekcie Czarny Latawiec jest autorem albumów muzycznych, instalacji i teatralnych ścieżek dźwiękowych.

  Czarny Latawiec – sonorystyczny plądrofonista, dźwiękowy imperialista. Jego produkcje to wyraz zadumy nad ponadczasowością rytmu Czarnego Lądu i mocą nierównomiernie temperowanych strojeń.

 • KATARZYNA MŁYŃCZAK-SACHS

  Doktor nauk politycznych, absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Filologii Niderlandzkiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Stypendystka wielu międzynarodowych programów naukowych i badawczych. Zawodowo zajmuje się działaniami promującymi kulturę oraz zarządzaniem wydarzeniami artystycznymi; przez wiele lat prowadziła szkolenia z dziedziny demokracji i praw człowieka (m.in. dla Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, Akademii Europejskiej w Berlinie, Instytutu Studiów Niemieckich Uniwersytetu w Amsterdamie). Obecnie współpracuje z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich w obszarze promocji oraz przygotowywania wydarzeń kulturalnych. Od wielu lat związana jest z Fundacją ART TRANSPARENT, jako specjalista ds. promocji oraz członek zarządu. Należy do zespołu PR Fundacji ART TRANSPARENT, brała udział w stworzenie planu i strategii promocji Przeglądu Sztuki. Zajmuje się: media relations, plasowaniem publikacji medialnych, kontaktem z patronami medialnymi, rzecznictwem prasowym, negocjowaniem współpracy z mediami i firmami outdoorowymi, inicjowaniem wywiadów, budowaniem widoczności wydarzenia.

 • ANNA STEC

  Absolwentka Historii Sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, kuratorka, autorka tekstów o sztuce. Od 2011 roku związana z Fundacją ART TRANSPARENT. Współpracuje przy lokalnych projektach cyklicznych a także przy projektach międzynarodowych. W Fundacji wspomaga działania z zakresu PR, szczególnie w zakresie social media. Od 2013 do 2017 roku współtworzyła i współkoordynowała program galerii sztuki współczesnej Mieszkanie Gepperta, gdzie m.in. sprawowała opiekę kuratorską nad wystawami. W latach 2014 – 2017 pracowała w zespole kuratorskim Przeglądu Sztuki Survival. Publikuje teksty o sztuce w magazynach poświęconych kulturze oraz w katalogach wystaw.

 • MAŁGORZATA SOBOLEWSKA

  Filmoznawczyni, absolwentka Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ; kuratorka i koordynatorka projektów z zakresu sztuk wizualnych; producentka wystaw, festiwali i innych wydarzeń artystycznych. W latach 2007-2011 związana z Fundacją WRO Centrum Sztuki Mediów, 2012-2014 kierowniczka działu wystaw w Muzeum Współczesnym Wrocław. Od 2015 do 2016 roku była szefową działu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, odpowiedzialna za realizację i produkcję ponad 20 projektów artystycznych, w tym wystaw, festiwalu i działań w przestrzeni publicznej. Z Fundacją Art Transparent związana od 2017 r.
 • DORA MOŁODYŃSKA - KÜNTZEL

  Absolwentka kulturoznawstwa i Italianistyki, wykładowczyni Intercultural Communication na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 15 lat związana z sektorem pozarządowym jako koordynatorka projektów i trenerka w zakresie edukacji o prawach człowieka, antydyskryminacji i edukacji międzykulturowej. Od 2007 roku organizatorka Żywej Biblioteki Wrocław, od 2014 koordynatorka sieci Żywych Bibliotek w Polsce a od 2017 trenerka Human Library Organization na Europę i Afrykę Północną. Prowadzi szkolenia dla policji, urzędników i edukatorów, wdraża projekty z zakresu różnorodności w firmach. W Fundacji Art Transparent zajmuje się koordynacją działań Otwartej Pracowni Gepperta i Przeglądu Sztuki SURVIVAL.

 • MAGDA KOTOWSKA

  Właścicielka agencji FEST PROMO zajmującej się kompleksowym komunikowaniem projektów kulturalnych i społecznych. W branży PR od 2009 roku. Na koncie ma m.in. koordynację działań promocyjnych dla Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 (w tym Weekendu Otwarcia i dwunastu miesięcy z ponad tysiącem zróżnicowanych wydarzeń) oraz kierowanie kilkunastoosobowym działem promocji Biura Festiwalowego Impart. Współpracowała z najciekawszymi inicjatywami w mieście o renomie ogólnopolskiej lub/i międzynarodowej, z różnych dziedzin kultury. Wśród nich są m.in.: Avant Art, T-Mobile Nowe Horyzonty, Brave Festival, Jazz nad Odrą, MFT Dialog-Wrocław, Europejska Noc Literatury, Wrocławskie Targi Dobrych Książek, Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus czy Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius. Jest byłą redaktor naczelną, a zarazem pomysłodawczynią i współautorką wcielenia do miejskiego obiegu Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego – bezpłatnej polsko-angielskiej gazety kulturalnej, jedynego obecnie informatora kulturalnego w mieście w takiej formule, wydawanego z powodzeniem przez Strefę Kultury Wrocław. Pracowała dla takich marek i projektów jak Medicus, IKEA Wrocław, CH Korona, Arnsvalde VR, Pop Up Pavillon Goethe-Institut, Centrum Stworzone dla Zdrowia czy Dni Kultury Polskiej w Lizbonie.

 • PAWEŁ ROGOWSKI

  Producent i koordynator wydarzeń artystycznych i kulturalnych realizowanych dla firm, organizacji pozarządowych i instytucji kultury; absolwent studiów magisterskich na UWr (politologia, specjalizacja marketing polityczny) oraz studiów podyplomowych na UE (zarządzanie kadrami). Od 2012 roku zajmuje się produkcją wykonawczą wydarzeń w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu. W latach 2016-2021 roku pracował w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich gdzie w Muzeum Pana Tadeusza kierował najpierw Działem Obsługi Widowni, a następnie Działem Organizacji Wydarzeń. Odpowiadał również za produkcję Przeglądu Sztuki Survival (2012, 2013, 2014), administrację w anglojęzycznym radiu internetowym RadioWroclove.com (2009-2010); produkcję wystawy „Aktywna poezja. Szkic do przemian sztuki w przestrzeni publicznej w Polsce”, Londyn, Shoreditch Town Hall oraz wystawy “Dispossession” (Wydarzenie Towarzyszące 56. Biennale w Wenecji, wystawa organizowana przez Wrocław ESK 2016); produkcję wystaw w ramach Triennale Rysunku 2019 we Wrocław (dla ASP we Wrocławiu).