Wykwit

wystawa zbiorowa w galerii Wykwit

“Wykwit” / wystawa zbiorowa w galerii Wykwit
5.12-19.12.2015
wernisaż: 05.12.2015 (sobota), godz. 20.00

Motyw przewodni wystawy „Wykwit” stanowi casus piwnicy-schowka będącego specyficznym przedłużeniem przestrzeni zamieszkania. Tego typu wnętrze jest interesującym przedmiotem artystycznego badania. Piwnica reprezentuje świat chaotycznej kolekcji dającej schronienie zarówno bezużytecznym gratom, jak i wartościowym, z jakiegoś jednak powodu, wypartym obiektom. Zawartość piwnic zwykle w niewielkim stopniu składa się z funkcjonalnych i regularnie wykorzystywanych w codziennym życiu przedmiotów. Znakomita część tych zbiorów to oddelegowane artefakty, których z różnych przyczyn nie potrafimy się pozbyć. Czasem decydują o tym względy sentymentalne, innym razem pragmatyczne przekonanie o ich nadzwyczajnej wartości ekonomicznej, a w skrajnych przypadkach kompulsywna skłonność do gromadzenia i posiadania, znana pod nazwą zbieractwa. Zwyczajowe oddalenie piwnicy od części mieszkalnej powoduje, że nabiera ona cech przechowalni. Z czasem pamięć o nagromadzonych tam przedmiotach zaciera się, tracimy zdolność do ich rozpoznawania ostatecznie stając się zarządcami bliżej nieokreślonej substancji.
Wystawa „Wykwit” została zaplanowana jako wizualny esej zbudowany z wyselekcjonowanych obiektów ready-made, dostarczonych przez zaproszonych do wystawy artystów. Przedmioty te wydobyte z lamusów, magazynów, piwnic, mające różne pochodzenie, znaczenie i wagę, w swoim osobliwym, niespójnym języku, wykazują zdolność do opisywania ważnych spraw naszego życia. Ponadto, posługują się cytatami, czyli wywołują wspomnienia kontekstów, w jakich wcześniej funkcjonowały.
Wystawa „Wykwit”, wpisana w przestrzeń autentycznej piwnicy historycznej i reprezentacyjnej willi, wykorzystuje fakt, że na potrzeby funkcjonowania galerii, została uprzednio uporządkowana i oczyszczona z zastanych tam warstw rzeczy. Tytułowy „Wykwit” to zatem pozorny nawrót choroby gromadzenia, jednak nie mamy tu do czynienia z piekłem rzeczy, ale z ekspozycją pojedynczych przedmiotów, które nieśpiesznie odsłaniają swoje pochodzenie.

kurator i aranżacja wystawy: Anna Kołodziejczyk
artyści: Maciej Bączyk, Edyta Jezierska (Krystian Truth Czaplicki), Anna Kołodziejczyk, Grzegorz Łoznikow, Kamil Moskowczenko, Piotr Skiba, Karolina Balcer, Adam Martyniak, Michał Mejnartowicz, Krzysztof Rubach, Karolina Włodek

wystawa w ramach cyklu: WROCŁAW: THE BEST OF
wydarzenie na FB

zwiedzanie wystawy: galeriawykwit@gmail.com / +48 514 317 239
Galeria WYKWIT
Al. Jana Kochanowskiego 21, Wrocław

organizator: Mieszkanie Gepperta (Fundacja Art Transparent)

projekt:Łukasz Paluch (AnoMalia art studio)
projekt:Łukasz Paluch (AnoMalia art studio)