ART TRANSPARENT – podsumowanie roku 2023

 Postawiliśmy na rozwój!

W 2023 roku w Art Transparent ponownie postawiliśmy na rozwój. Działaliśmy lokalnie, regionalnie i międzynarodowo. Trudniejsze czasy mobilizują – to dlatego kilka lat temu zaryzykowaliśmy i podjęliśmy wysiłek, by rozejrzeć się szerzej i podjąć wiele nowych współprac. 

Zrealizowaliśmy trzy wystawy w galerii Mieszkanie Geppertów: „Ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się” Anny Szpakowskiej-Kujawskiej i Edki Jarząb, „Uciekam tam z moją cała miłością” Martyny Modzelewskiej oraz „Twoje spojrzenie uderza w bok mojej twarzy” Krzesławy Maliszewskiej i Alex Urban. W galerii Szewska zaprezentowaliśmy łącznie jedenaście ekspozycji – sześć w ramach programu fundacji, a kolejnych pięć gościnnie. Zrealizowany w przestrzeniach Zajezdni Popowice 21. Przegląd Sztuki SURVIVAL odwiedziło blisko 11 500 osób, a w plebiscycie na Nagrodę Publiczności oddano ponad 3000 głosów. Wydaliśmy też książkę „To maluję ja!” – pierwszą w Polsce publikację poświęconą sylwetce i twórczości malarki Hanny Krzetuskiej.

fot. Jerzy Wypych

W minionym roku rozpoczęliśmy dwa kolejne, rozległe przedsięwzięcia w zakresie współpracy międzynarodowej wspierane przez Kreatywną Europę; sukcesem zakończyły się nasze starania o projekty dofinansowane przez Erazmus+, a działania w ramach programu Deconfining z partnerami z wielu regionów Europy i Afryki nabrały tempa. W połowie 2023 roku weszliśmy we współpracę z konsorcjum URBAct i bardzo cieszymy się na wspólne działania na rzecz Zajezdni Popowice. Jesienią zainicjowaliśmy także projekt Akademia DemArt dla menadżerów i menadżerek kultury z Dolnego Śląska.

Obecnie działamy w pięciu międzynarodowych konsorcjach. Pracujemy w czterech zespołach projektowych nad nowymi aplikacjami dotyczącymi działań w kulturze. Nasze flagowe inicjatywy mają się bardzo dobrze, a przede wszystkim – stabilnie. Pod koniec grudnia ogłosiliśmy open call na realizacje artystyczne w ramach 22. edycji Przeglądu Sztuki SURVIVAL, który tym razem odbędzie się na wrocławskim Brochowie. Zaprogramowaliśmy kolejny rok w galeriach Mieszkanie Geppertów i Szewska. 

Dosłownie za chwilę wydamy unikatową, pełną dobrych emocji i praktyk publikację o relacjach dwóch geograficznie oddalonych, a jednak na wiele sposobów bliskich obszarów globu: Europy Centralnej i Afryki Wschodniej. Już w styczniu nasza artystyczno-kuratorska ekipa wyruszy na rezydencję do Dar es-Salaam w Tanzanii, a współpracujący z nami w ramach projektu DemArt komisarze i komisarki ogłoszą open call na zaangażowane społecznie działania kulturalne na Brochowie.

Miło nam również donieść, że z końcem roku Michał i Karolina Bieniek z naszego Zarządu zostali nagrodzeni Brązowymi Krzyżami Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za działalność na rzecz kultury Dolnego Śląska.

Dziękujemy Wam za cały 2023 rok i życzymy wszystkiego dobrego w 2024!

Zespół fundacji Art Transparent