Społeczny mecenat sztuki

Program realizowany w ramach DemArt IICCA.

Otwieramy nabór na działania artystyczne na wrocławskim Brochowie! Zwycięska osoba lub kolektyw otrzyma 10 000 euro na realizację swojego projektu!

  1. Kim jesteśmy? 

Cześć! Jesteśmy zespołem 3 młodych osób, komisarzy artystycznych (Arleta, Gosia, Hubert), pracujących z zespołem Fundacji Art Transparent w ramach projektu IICCA, którzy będą wyłaniać i wspierać proces realizacji projektu artystycznego na Brochowie. Możecie się dowiedzieć o nas więcej tutaj: LINK

Ten open call jest częścią większego projektu o nazwie “DemArt” prowadzonego przez Międzynarodowy Instytut Wspólnotowego Mecenatu Sztuki (IICCA), założony przez BETHLEN THEATER (HU), Art Transparent (PL) i New Theater Institute of Latvia (LV). 

Celem programu DemArt IICCA jest demokratyzacja praktyk finansowania i zamawiania dzieł sztuki przez jednostki samorządu lokalnego i inne organizacje odpowiedzialne za kulturę, a także uwzględnienie w tym procesie roli społeczności lokalnych i ich potrzeb w zakresie kultury.

Więcej o tej inicjatywie możecie poczytać tutaj: LINK

  1. Gdzie działamy?

Brochów to wrocławskie osiedle, które zamieszkuje wielokulturowa społeczność ╴polska, romska, ukraińska i nie tylko. Do 1951 roku było to osobne, robotnicze miasteczko, które wyrosło dzięki budowie największej w środkowej Europie stacji rozrządowej. Ale pewna odrębność wobec centrum, spojrzenie z ubocza, inna perspektywa, to cechy którymi wciąż można opisać to miejsce.

Brochów (niem. Brokau) to urbanistyczne założenie miasta-ogrodu, modelowe osiedle robotnicze, a dziś również ważne centrum kultury romskiej. To labirynt nieoczywistych, krzyżujących się historii, opowieści i przyjaźni. Czas je odkryć.

  1. Kogo szukamy? 

Szukamy osób artystycznych, które chcą zrealizować swój projekt twórczy na Brochowie. Interesują nas wszystkie dziedziny sztuki, ale zależy nam, by to działanie miało integrujący, łączący i wspólnototwórczy charakter. By wniosło radość i inspirację do życia mieszkańców Brochowa. Jesteśmy otwarci na najbardziej odważne pomysły, ale chcielibyśmy, żeby projekt był też próbą odpowiedzi na potrzeby lokalnej społeczności. Dlatego przede wszystkim szukamy osób, które lubią/inspirują się pracą twórczą ze społecznościami lub są ciekawe tego typu działań. Zapraszamy zarówno osoby indywidualne, jak i kolektywy/grupy artystyczne.

  1. Czego szukamy?

Interesują nas różne formy działań artystycznych, również te niestandardowe, interdyscyplinarne, nowatorskie. Jesteśmy otwarci na pomysły, które wychodzą poza dotychczasowe kanony i rozumienie sztuki. Twoim działaniem może być więc np. rzeźba, mural, wystawa, instalacja, instalacja dźwiękowa, koncert, spektakl albo performance, książka, komiks, film, serial, aplikacja, gra, ale też rytuał, święto, artystyczny festyn/impreza lub cykl warsztatów, jak i wiele wiele innych działań, których jeszcze nie widzieliśmy/ nie znamy/ nie potrafimy sobie wyobrazić. Po prostu powiedz nam, co chcesz zrobić, a my przyjrzymy się nawet najbardziej szalonym pomysłom z ciekawością i otwartością.

  1. Kryteria oceny zgłaszanych propozycji

WYMAGANIA:

╴ Projekt powinien być zrealizowany na Brochowie;
╴ Projekt spełnienia przynajmniej jeden z tych warunków: 

  • dla społeczności Brochowa,
  • ze społecznością Brochowa,
  • o społeczności Brochowa.

DODATKOWE KRYTERIA:

╴ długofalowy wpływ na życie mieszkańców osiedla;
╴ waga podjętego tematu;
╴ pomysł na jakąś formę włączenia i zaangażowania co najmniej jednej ze społeczności Brochowa (Polacy, Romowie, Ukraińcy, Afrykanie, Kolejarze itd.) w projekt np. zaproszenia do współtworzenia dzieła artystycznego, współprodukcji bądź zainspirowania się historią, doświadczeniem i kulturą danej społeczności. 
╴ zajęcie się nieopowiedzianymi/nieoczywistymi historiami/tematami;
╴ zaangażowanie różnych grup wiekowych;
╴ odwaga pomysłu.

  1. Jak działamy?

I ETAP

Najpierw umówimy się na krótkie spotkania z wybranymi osobami/kolektywami. Do końca marca 2024 wybierzemy finałową trójkę, która otrzyma po 1000 euro na rozwinięcie swoich pomysłów.

II ETAP

W kwietniu i maju 2024 trzy wybrane osoby/kolektywy stworzą rozbudowane opisy swoich koncepcji, które powinny zawierać: szczegółowy opis projektu, miejsce realizacji, wizualizacje (w przypadku działań obiektowych), szkice, plan budżetu, warunki techniczne i harmonogram działań. Gotowe koncepcje powinny być złożone do 31 maja 2024.

22 czerwca 2024 osoby artystyczne publicznie zaprezentują swoje koncepcje na Brochowie w ramach Przeglądu Sztuki SURVIVAL. Po prezentacjach odbędzie się dyskusja z mieszkańcami. Następnie wybierzemy i ogłosimy zwycięski projekt. 

ETAP III

Jego finalną realizację planujemy pod koniec września 2024.

Znamy już trzy osoby i zespoły artystyczne wyłonione przez komisarki i komisarzy artystycznych, które przystąpią do kolejnego etapu realizacji programu Społecznego Mecenatu Sztuki na wrocławskim Brochowie. 

Są to: Jagoda Dobecka, Filip Skont Niziołek oraz Julia i Mikołaj Tkacz (praca w duecie).

W nadchodzącym miesiącu każda z osób i zespołów artystycznych otrzyma 1000 euro na rozwijanie zgłoszonych pomysłów. Proces ten potrwa dwa miesiące. Podczas Przeglądu Sztuki SURVIVAL, 22. czerwca, osoby artystyczne zaprezentują swoje propozycje mieszkańcom osiedla. Po otwartej dyskusji wybrany zostanie zwycięski projekt, którego realizację na Brochowie planujemy na jesień 2024 roku.

Jagoda Dobecka: absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, doktorantka w Szkole Doktorskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jej prace prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Warszawa 2023), Kode (Bergen, 2023) Centralnym Muzeum Włókiennictwa (Łódź 2023), Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki (2022), Garage Gallery (Praga 2021), Galerii Łęctwo (Poznań 2021), Galerie hlavního města Prahy (Praga 2020). Uczestniczka Kem Szkoły (2023), programów rezydencyjnych MeetFactory w Pradze, KAIR Košice Artist in Residence, Goyki3 w Sopocie, ssesi.space w Brnie. Finalistka 13. Konkursu Gepperta, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Wrocławia. Nominowana do Nagrody WARTO w kategorii sztuki wizualne (Wrocław 2021).

W swojej praktyce zajmuje się inicjowaniem możliwości kolektywnego uczestniczenia w procesie utraty za pomocą strategii partycypacyjnych. Interesują ją utylitarne metody sztuki dające początek przestrzeniom nawiązywania i poszerzania relacji oraz zmiany hierarchii społecznych.

Filip Skont Niziołek: urodzony w 1983 roku we Wrocławiu; jest artystą, który swoją karierę rozpoczął od tworzenia graffiti już w 1997 roku, by od 2009 skupić się głównie na portretach ściennych. Jego dorobek obejmuje około 100 wielkoformatowych portretów oraz wiele innych murali. Duża część jego prac ma charakter niekomercyjny i stanowi istotny wkład w promocję pozytywnego wizerunku miasta Wrocławia. Prace Filipa Skonta można zobaczyć między innymi na Psim Polu, Tarnogaju, Śródmieściu oraz od niedawna na Brochowie. W 2014 roku rozpoczął owocną współpracę z JW. GROM w Warszawie, tworząc na ich terenie 6 murali. Dodatkowo, we współpracy z Bibliopolis, w 2016 roku zrealizował we Wrocławiu serię portretów poetów umieszczonych w ślepych oknach kamienic. 

W 2020 roku został wybrany jako jeden z 30 Kreatywnych Wrocławia. Rok później obronił dyplom we Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w pracowni malarstwa pod kierunkiem prof. Janusza Jaroszewskiego oraz w pracowni multimediów pod kierunkiem prof. Pawła Jarodzkiego Obecnie poza muralami zajmuje się malarstwem sztalugowym, płaskorzeźbą i amatorskim filmem. Jak sam mówi, w jego pracy najważniejszy jest człowiek i jego życie.

Julia Tkacz: poetka, tłumaczka, raperka, edukatorka menstruacyjna. Zadebiutowała tomem poetyckim „Algorytmy nastawione na lokalne wypadki”, w roku 2024 wychodzi jej druga książka. Główna wokalistka zespołu PRAWDA, którego pierwsza płyta ukaże się w bieżącym roku. Ukończyła Intermedia na UAP broniąc się dyplomem o humorze i dowcipie. Jest certyfikowaną edukatorką menstruacyjną z Fundacji Różowa Skrzyneczka, a także  certyfikowaną bajkoterapeutką. Amatorka lepidopterologii. 

Mikołaj Tkacz: rysownik, komiksiarz, muzyk eksperymentalny. Współzałożyciel grupy komiksowej „Maszin”. Obecnie współtworzy stronę „Naprawdę nieśmieszne rysunki”. Od 2015 roku zagrał kilkadziesiąt koncertów m.in. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, w CSW Zamek Ujazdowski, na scenie Carbon Festiwal, na festiwalu Nowa Muza, w kultowych klubach Eufemia i Pogłos, a także podczas Kraków Fringe. Od 2014 roku regularnie prowadzi warsztaty komiksowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

 

 

 

 

REGULAMIN “KONKURSU NA PROJEKT ARTYSTYCZNY NA BROCHOWIE ╴ DemArt”

Zgodnie z punktem 3.8. regulaminu Organizatorka postanawia o zmianie terminu składania prac konkursowych. W związku z powyższym, termin określony w 1.2., 2.1. (I etap) oraz 3.5. niniejszego regulaminu ulega zmianie na 1.03.2024

  • 1 POSTANOWIENIA OGÓLNE 
  1. Organizatorką “konkursu na projekt artystyczny na Brochowie ╴ DemArt” (dalej “Konkurs”) jest Fundacja ART TRANSPARENT – zwana w dalszej części „Organizatorką”. 
  2. Zgłoszenia do Konkursu będą przyjmowane w terminie od momentu ogłoszenia niniejszego naboru do 29.02.2024
  3. Regulamin jest wiążący dla Organizatorki i Osób Uczestniczących w Konkursie, reguluje zasady  i warunki uczestnictwa w Konkursie oraz realizacji projektów, prawa i obowiązki Organizatorki oraz Osób Uczestniczących w Konkursie. 
  4. Regulamin jest dostępny na stronie https://arttransparent.org/
  5. Celem Konkursu jest wyłonienie projektu artystycznego, który zostanie zrealizowany na Brochowie we Wrocławiu.
  6. Wyboru projektu artystycznego w Konkursie dokonają Komisarze i Komisarki artystyczni/e wybrani/e przez Organizatorkę, zwani dalej “Komisarzami/kami”.
  • 2 Wybór projektu
  1. Wybór projektu artystycznego przebiega trzyetapowo:

 I ETAP

Przyjmowanie zgłoszeń projektów do 29.02.2024. Spośród nich Komisarze i Komisarki do końca marca 2024 wybiorą finałową trójkę osób artystycznych, z którą zostaną zawarte umowy z wynagrodzeniem w kwocie 1000 euro brutto każda, na podstawie których osoby artystyczne będą mogły rozwinąć swoje koncepcje artystyczne. Finałowa trójka zostanie wyłoniona w rozmowach z Komisarzami/kami w oparciu o wykonalność projektu, jego wartość dla społeczności lokalnej, wartość artystyczną. Szczegółowe kryteria opisane zostały w tekście ogłoszenia Konkursu.

II ETAP

Do końca maja 2024 trzy wybrane osoby/kolektywy stworzą rozbudowane opisy swoich koncepcji, które powinny zawierać: szczegółowy opis projektu, miejsce realizacji, wizualizacje (w przypadku działań obiektowych), szkice, plan budżetu, warunki techniczne i harmonogram działań. Gotowe koncepcje powinny być złożone do 31 maja 2024.

22 czerwca 2024 wybrane osoby artystyczne publicznie zaprezentują swoje koncepcje na wrocławskim Brochowie w ramach Przeglądu Sztuki SURVIVAL. Po prezentacjach odbędzie się dyskusja z mieszkańcami. Następnie Komisarze/ki wybiorą i ogłoszą zwycięski projekt, który który zostanie zaproszony do negocjacji umowy z wynagrodzeniem obejmującym koszty produkcji pracy artystycznej, w kwocie 10000 euro brutto na jego realizację.

ETAP III

Finalna realizacja wybranego projektu artystycznego odbędzie się do końca września 2024.

  1. Formularz Zgłoszeniowy jest dostępny na stronie:
    formularz

Zgłoszenia będą przyjmowane wyłącznie poprzez wskazany formularz elektroniczny.

  1. Formularz należy wypełnić zgodnie z wytycznymi zawartymi w opisach poszczególnych punktów.
  2. Do formularza należy dołączyć portfolio i CV. Pliki powinny zostać przesłane w formacie pdf i nie  powinny przekraczać łącznej wielkości 25 MB. Załączniki należy przesłać poprzez formularz  podając link do pobrania. Wszystkie pliki muszą zostać przesłane za pomocą linków zewnętrznych, przy czym przesłane w ten sposób materiały muszą być dostępne co najmniej do zakończenia Konkursu. 
  3. Organizatorka zastrzega sobie prawo swobodnego doboru projektu artystycznego, kierując się ich wartością artystyczną i kryteriami przedstawionymi w tekście Konkursu. 
  4. Komisarze/ki wybiorą spośród nadesłanych zgłoszeń zwycięski projekt artystyczny. Formę i zakres prezentacji Organizator i Komisarze/ki ustalą z wybraną Osobą Uczestniczącą w Konkursie nie później niż do 30.06.2024 r. 
  5. Osobami Uczestniczącymi w Konkursie nie mogą być Komisarze/ki Artystyczni/e oraz osoby, które brały udział w organizowaniu i przygotowaniu Konkursu. 
  6. Z wybranymi Osobami Uczestniczącymi w Konkursie zostanie zawarta umowa, w której zostaną określone indywidualne warunki produkcji pracy, jej prezentacji, organizacji i przeniesienia praw autorskich lub udzielenia licencji do realizacji artystycznej. 
  • 3 Zasady przeprowadzenia konkursu 
  1. Dla prowadzenia prac organizacyjnych Konkursu powołany zostaje przez Organizatorkę koordynatorka konkursu: Aleksandra Jach, która prowadzi bieżącą korespondencję z Osobami Uczestniczącymi w Konkursie. 
  2. Korespondencję, w formie elektronicznej, należy  kierować na adres e-mail: opencall@arttransparent.org
  3. Prace konkursowe będą oceniane przez Komisarzy/ki Artystycznych/e.
  4. Prace konkursowe będą oceniane przez Komisarzy/ki według kryteriów przedstawionych w opisie Konkursu.
  5. Termin składania prac konkursowych – od daty opublikowania Konkursu do 29.02.2024 r.  
  6. Termin ogłoszenia wyników Konkursu – do 30.06.2024 r. 
  7. Termin realizacji projektu – wrzesień 2024 r.
  8. Organizatorka zastrzega sobie prawo do zmiany terminów wymienionych w pkt. 6-8 powyżej bez podania przyczyny. O ewentualnej zmianie będzie informowała na stronie internetowej.
  • 4 Produkcja 
  1. Praca musi być przygotowywana według  harmonogramu produkcji ustalonego z Komisarzami/kami i Organizatorką. 
  2. Organizatorka zapewnia pokrycie kosztów produkcji wyłonionego w Konkursie projektu na podstawie odrębnej umowy, w ramach wynagrodzenia w niej określonego. 
  3. Organizatorka, po wcześniejszych uzgodnieniach szczegółów technologicznych, zapewnia wybranej Osobie Uczestniczącej w Konkursie pomoc organizacyjną przy produkcji projektu artystycznego. 
  • 5 Organizacja Wygranego Projektu
  1. Organizatorka zapewni oprawę promocyjną realizacji wybranego projektu artystycznego i towarzyszących mu wydarzeń. 
  2. Wybrane i wyprodukowane projekt artystyczne będą prezentowane na Brochowie we Wrocławiu we wrześniu 2024. Szczegóły dotyczące daty i miejsca realizacji będą ustalane pomiędzy wybraną osobą artystyczną czy kolektywem,  a Komisarzami/kami i Organizatorką.
  3. Organizatorka zapewni nadzór nad projektem artystycznym, ale nie gwarantuje ochrony, nie ubezpiecza prac ani sprzętu na czas montażu, trwania projektu oraz demontażu. W szczególności Organizatorka nie odpowiada za zniszczenie, uszkodzenia lub kradzież prac artystycznych dokonanych przez osoby trzecie. 
  4. Warunkiem realizacji pracy artystycznej jest zawarcie przez Osobę Uczestniczącą w Konkursie umowy określającej indywidulane warunki realizacji projektu artystycznego, w szczególności: jego rodzaj i podstawowe cechy charakterystyczne, zakres i termin wykonania pracy, sposób  finansowania kosztów produkcji pracy oraz innych kosztów poniesionych przez Uczestnika  Konkursu, zakres i warunki przeniesienia praw autorskich lub udzielenia licencji, zgodnie z postanowieniami §6 Regulaminu. 
  • 6 Prawa autorskie 
  1. Osoba Uczestnicząca w Konkursie, zgłaszając swoją realizację artystyczną do Konkursu, wyraża zgodę na udzielenie Organizatorowi licencji bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na prezentację i promocję swojej realizacji artystycznej w ramach Konkursu  oraz na umieszczenie jej w materiałach filmowych i fotograficznych dokumentujących przebieg i realizację Konkursu. Udzielenie licencji oraz szczegółowe zasady korzystania z pracy określać będzie indywidualna umowa Osoby Uczestniczącej w Konkursie z Organizatorką. 
  2. Osoba Uczestnicząca w Konkursie zachowuje wszystkie osobiste prawa autorskie do realizacji artystycznej oraz majątkowe prawa autorskie w zakresie, w jakim nie przeniesie ich na Organizatorkę w odrębnej umowie.
  3. Osoba Uczestnicząca w Konkursie, zgłaszając swój projekt gwarantuje, że praca nie posiada i nie będzie posiadać jakichkolwiek wad prawnych oraz przyjmuje na siebie wszelkie ewentualne roszczenia osób trzecich związane z wadami formalno-prawnymi zgłoszonej pracy artystycznej. Osoba Uczestnicząca w Konkursie ponosi wyłączną odpowiedzialność z tytułu wad prawnych pracy konkursowej. 
  4. W przypadku prezentacji pracy po finałowej prezentacji konkursu, tj. przy okazji innych wystaw, festiwali, wydarzeń kulturalnych itp., Osoba Uczestnicząca w Konkursie zobowiązana jest do podania we wszelkich  materiałach informacji o tym, że praca powstała na zamówienie i ze środków projektu DemArt oraz Fundacji Art Transparent, a także do poinformowania Organizatorki  konkursu o każdorazowej publicznej prezentacji pracy artystycznej. 
  • 7 Postanowienia końcowe 
  1. Wypełnienie i przesłanie zgłoszenia do konkursu na projekt artystyczny na Brochowie w ramach projektu DemArt jest równoznaczne z akceptacją  powyższego Regulaminu. 
  2. Dane osobowe Uczestników będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust 1 lit.  a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.  w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych  i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Ogólne rozporządzenie o ochronie danych), w celu przeprowadzenia Konkursu,  w szczególności w celu obsługi uczestnictwa w Konkursie, realizacji Nagrody przez okres niezbędny dla realizacji tych celów. Dane przetwarzane będą zgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych oraz ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych  osobowych (Dz. U. 2018, poz. 1000). 
  3. Administratorem danych osobowych Osób Uczestniczących w Konkursie  Konkursu jest Organizatorka, tj. fundacja  Art Transparent, ul Ofiar Oświęcimskich 1/2, 50-069 Wrocław, KRS: 0000247340,  NIP: 9151705192, Regon: 020216173, e-mail: fundacja@arttransparent.org
  4. W celach określonych w §7 pkt. 2 Regulaminu będą przetwarzane następujące dane  osobowe Osób Uczestniczących w Konkursie: imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail i adres zamieszkania. 
  5. Podanie danych osobowych przez Osób Uczestniczących w Konkursie jest dobrowolne, jednak ich  niepodanie może uniemożliwi wzięcie udziału w Konkursie, oraz otrzymanie Nagrody.  Dane osobowe pozyskane w związku z zawarciem i wykonaniem umowy przetwarzane  są wyłącznie w tym celu, bądź też w celu ustalenia i dochodzenia roszczeń, albo obrony przed roszczeniami. Mogą być one przekazywane innym podmiotom, o ile istnieje  podstawa prawna do ich udostępnienia lub gdy wymaga tego prawnie uzasadniony interes administratora lub osoby trzeciej. 
  6. Organizatorka jako administrator danych osobowych może korzystać z pomocy podmiotów przetwarzających, którym powierzy przetwarzania danych w jej imieniu, na podstawie odrębnej umowy. 
  7. W związku z przetwarzaniem danych osobowych przez Organizatorkę Osób Uczestniczących w Konkursie ma  prawo do: 
  • dostępu do swoich danych oraz otrzymania ich kopii; 
  • sprostowania (poprawiania) swoich danych; 
  • usunięcia danych osobowych, w sytuacji, gdy przetwarzanie danych nie następuje w celu  wywiązania się z obowiązku wynikającego z przepisu prawa lub wykonywania uzasadnionych interesów administratora lub osoby trzeciej; 
  • żądania ograniczenia przetwarzania danych; 
  • sprzeciwu wobec przetwarzania danych; 
  • wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezes UODO (na adres Urzędu Ochrony • Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa).

Organizator: Międzynarodowy Instytut Wspólnotowego Mecenatu Sztuki

Projekt jest realizowany we współpracy z Art Transparent, New Theatre Institute of Latvia, Bethlen Theater.

Projekt „Democratising art commissioning by involving local communities” (DemArt) jest dofinansowany ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

 

Zadanie pt. „DemArt Dolny Śląsk – społeczne zamawianie sztuki w lokalnej przestrzeni publicznej” jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.