Akademia DEMART

Wykład online Bek Berger oraz warsztaty

 

Kolejne spotkanie warsztatowe organizowane w ramach Akademii DemArt odbędzie się w Centrum Aktywności Lokalnej, które mieści się przy ul. Prądzyńskiego 39A. Mowa o Centrum na Przedmieściu, z którym podjęliśmy współprace przy realizacji trzeciego spotkania z cyklu.

Projekt Akademi DemArt poświęcony jest nowym podejściom do realizacji prac artystycznych w przestrzeni publicznej i skupia się na demokratyzacji procesu ich zamawiania i tworzenia. Celem projektu jest propagowanie wiedzy na temat sztuki w przestrzeni publicznej wśród szerokiego grona dorosłych odbiorców. Zależy nam, by osoby uczestniczące w Akademii DemArt zdobyły zarówno praktyczne wskazówki związane z produkcją realizacji artystycznych, jak i merytoryczne przygotowanie pozwalające lepiej zrozumieć ich konteksty i znaczenia. 

Część pierwsza zostanie poświęcona wykładowi Bek Berger, artystki i kuratorki z Australii, obecnie mieszkającej na Łotwie. Jeśli jesteście zainteresowani jak o praktyce kuratorskiej i społecznym realizowaniu sztuki opowiada zaproszona przez nas ekspertka, przyjdźcie na 12:00 do CAL’u. Wykład odbędzie się w formie online i jest otwarty dla wszystkich uczestników.

Drugą część dnia zarezerwowaliśmy dla wyłonionych w ramach open calla uczestników akademii, w trakcie której skupimy się na omówieniu wykładu i realizacji dalszego programu szkoleniowego.

więcej o projekcie

 

Bek Berger – artystka, kuratorka i producentka pochodząca z Australii, obecnie mieszkająca w Rydze, na Łotwie. Od 2020 do września 2024 roku Bek była dyrektorką artystyczną Nowego Instytutu Teatralnego Łotwy (NTIL) oraz kuratorką Międzynarodowego Festiwalu Teatru Współczesnego Homo Novus. Jako producentka pracowała przy festiwalach takich jak American Realness (NYC), Dance Massive (AU), Darwin Festival (AU), Fierce Festival (UK) i Forest Fringe (UK).

Od 2017 roku, oprócz praktyki kuratorskiej, współpracuje z choreografem Jamesem Batchelorem jako dramaturżka i producentka. Wspólnie prezentowali swoje prace w ponad 20 krajach i na takich festiwalach jak Centre Pompidou (FR), New Baltic Dance (LT), Tanz Im August (DE), Impulstanz (AT) i Dance Massive (AU).

Praktyka Bek łączy w sobie ciekawość z innowacją w celu projektowania nowych modeli połączeń, współpracy i wzajemności między artystami i społecznościami, zarówno w przestrzeni granic, jak i form sztuki. Jej badania obejmują organizację festiwali i kreowanie tańca oraz są angażowane w liczne międzynarodowe współprace, takie jak Baltic Take Over Helsinki (LV, LT, EE, FI), The Shake Down z Teatrem Rosendal (LV, NO), The Festivals Path z festiwalem ANTI (LV, FI).

Bek zasiada w radzie międzynarodowej sieci sztuk performatywnych IETM, była stypendystką ISPA w latach 2022/2023, a w 2023 roku była stypendystką/rezydentką SAARI w Finlandii, wspieraną przez Fundację Kone.

Centrum na Przedmieści
ul. Prądzyńskiego 39A,
Wroclaw, 10.02

wykład online
12:00 – 13:00

warsztaty
13:00 – 17:00

_______

Terminy spotkań:
zjazdy: 18.11.2023, 10.02.2024, 13.04.2024 i 22.06.2024
_______

 

Projekt jest realizowany we współpracy z Art Transparent, New Theatre Institute of Latvia, Bethlen Theater, Pro Progressione.

 

 

 

 

 

Projekt „Democratising art commissioning by involving local communities” (DemArt) jest dofinansowany ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Zadanie pt. „DemArt Dolny Śląsk – społeczne zamawianie sztuki w lokalnej przestrzeni publicznej” jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

 

 

Zadanie pt. „Społeczne zamawianie sztuki w lokalnej przestrzeni publicznej (DemArt)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu Promesa dla Kultury.

  • wartość dofinansowanie: 92 594,47 zł
  • całkowita wartość zadania: 351 828,31 zł