“Najqueerowsza potrzeba zabawy”

queerowy zin powstały w ramach programu Artivism in the region, Pro Progressione

“Najqueerowsza potrzeba zabawy” to wytwór wyobraźni. Publikacja dokumentuje potrzeby queerowej młodzieży, które nie wynikają z frustracji, które nie są smutnymi westchnieniami jakie życie mogłoby być. To wynikający z realnej potrzeby odczuwania przyjemności poemat o pojmowaniu świata, odbieraniu go we wszystkich jego kolorach, fantazjowaniu o nim i smakowaniu go na własnych zasadach. O byciu z innymi, spędzaniu wspólnie czasu, śmianiu się i dzieleniu doświadczeń. Tego nam właśnie potrzeba. Najbardziej potrzebujemy zabawy.

3 grudnia, na małej scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie odbyła się premiera zina, w trakcie której twórcy podzielili się efektami wspólnej pracy, swoimi odczuciami i wspomnieniami. Publiczność zebrana na premierze mogła aktywnie uczestniczyć w procesie dzielenia się poprzez przeprowadzoną grę, która polegała na uzupełnieniu kwestionariusza opartego o tematykę poruszaną w zinie. Odpowiedzi publiczności znalazły się na łamach publikacji. W trakcie spotkania odbyły się też warsztaty z szycia małych publikacji oraz rozmowa o queerowym rodzicielstwie przeprowadzona przez Lambadę Szczecin.

Na kilku spotkaniach spędzaliśmy razem czas i bawiliśmy się dając sobie zupełną artystyczną dowolność. Tworzyliśmy publikację tak jak czuliśmy, pakując w nią garściami samych siebie. Nieplanowanie stało się pretekstem nie tylko do samego wykonywania, ale również do rozmawiania na tematy, o których chcieliśmy powiedzieć. Otwieraliśmy się również na wszystkie techniki, na próbowanie, eksperymentowanie, na robienie błędów. Spotkania stawały się więc polem do wymiany doświadczeń, w których artystyczność była jedynie metodą, pretekstem do tworzenia relacji. Cykliczne spotykanie się sprawiło, że nasze relacje zbliżyły się, a tworzenie publikacji przestało być obowiązkiem. Opracowaliśmy wspólnie kilka tematów (Ja, My, Wspomnienia, Historia, Spokój, Natura, Różnorodność, Miłość, Marzenia, Przyszłość), które pozwoliły na skonstruowanie nowej wizji świata, przyjaznego i zupełnie szczęśliwego, ale takiego który istnieje naprawdę i dzieje się już teraz.

Redaktor: Piotr Michalski

1. Cykl 7 warsztatów w przestrzeni pracowni – artystyczne opracowanie publikacji, poznawanie różnych materiałów, wypróbowywanie technik, rozmowy o problematyce queerowości w nastoletniości.

2. Podsumowanie treści – zredagowanie przebytych rozmów, znalezienie odpowiednich słów, wypełnienie publikacji treścią, przetwarzanie emocji na słowa.

3. Premiera – podsumowanie doświadczenia, wymiana wspomnień, wychodzenie z doświadczeniem poza pracownię, opowiadanie innym, zapraszanie do uczestnictwa.

Leona Hejno
Tamara Burdzińska
Lee Wejnerowsk
Eden Bylińskx
Marko Saidov
Hania Kluzek
Oliwer Czerniak
Arioch Puzoń
Bartosz Węglarski

Projekt będzie prezentowany w ramach wydarzenia organizowanego przez organizację Pro Progessione – Artivism in the region (weź udział w wydarzeniu).

Zin: “Najqueerowsza potrzeba zabawy” (wersja elektroniczna)

Redakcja: Piotr Michalski

 

Projekt jeswspółfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji w ramach Grantów Wyszehradzkich Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na zrównoważoną współpracę regionalną w Europie Środkowej.

/

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.