Innominate Spaces – Subiektywnie kulturalna mapa Wrocławia
wernisaż 11.12.2014, g. 18:00
wystawa: 11.12.2014 – 16.01.2015
galeria czynna we wtorki, czwartki i piątki od 16:00 do 19:00
projekt graf. Marta Przeciszewska
Innominate Spaces to projekt o poznawaniu. O banalnym poszukiwaniu nici porozumienia między ludźmi z różnych kultur, z różnych krajów, z różnych miast. To też czas przybliżania sobie tego co swoje – wrocławskie, i tego co obce – z Izmiru.
Wystawa, którą od 11. grudnia będzie można oglądać w galerii Mieszkanie Gepperta, jest wynikiem półtorarocznych zmagań pomiędzy dwoma menadżerkami kultury z Izmiru i Wrocławia, czasu zadawania pytań, czy współpraca jest możliwa. Podczas trwania wystawy zaprezentujemy dokumentację dwóch performanców, które odbyły się w przestrzeniach publicznych Wrocławia i Izmiru. Każdy z nich dotyczy przetrwania w obcej tkance miejskiej, relacji z obcym, poczuciu obcości, trudnej próbie nawiązania kontaktu [artyści Tomasz Opania, grupa Input-Output, Maria Wrońska].
Z tej właśnie nieudolnej próby współpracy i kontaktu powstały także mapy, które miały na papier przelać to czego nie mogliśmy zrozumieć, ani przekazać. Chcieliśmy za pomocą obrazu wytłumaczyć, czym jest nasze miasto, nasza przestrzeń. Subiektywnie. Dlatego podczas wystawy zobaczymy także wynik prac grupy wrocławskiej – subiektywną, kulturalną mapę Wrocławia.
Podczas warsztatów, kiedy zastanawialiśmy się, jak chcielibyśmy pokazać Wrocław komuś z zewnątrz, powstał nasz subiektywny obraz miasta. Bez widocznych granic, bez stereotypowych miejsc. Wrocław inny niż z folderu. Przygotowaliśmy inną mapę i inny przewodnik po Wrocławiu, za pomocą których chcemy Was zachęcić do odwiedzania podwórek, zakątków, do przyglądania się bramom i zaułkom, chcemy żebyście zobaczyli miejsca i nie-miejsca zlokalizowane poza centrum naszego miasta.
Wystawa w ramach międzynarodowego projektu „TANDEM Turkey: Cultural Managers Exchange”
koordynacja: Karolina Bieniek
uczestnicy projektu (Subiektywnie kulturalna mapa Wrocławia):
Karolina Błażejczak, Anna Gołębiowska, Ola Konopko, Mirek Korzeń, Katarzyna Niepogodzińska, Marta Przeciszewska, Monika Rachela Ratajczak, Zuza Wollny
artyści:
Gizem Akkoyunoğlu, Cansu Çakar, Ahmet Hamdi Soydemir, Yunus Emre Erdoğan, Orhan Yıldız, Ezgi Yakın, Tomasz Opania, Maria Wrońska