PRÓG i mattermorphosis – podwójna ekspozycja

Z jednej strony – Najlepsze Dyplomy Sztuki Mediów, z drugiej – prace artystyczne z laboratoriów naukowych. Wystawy w Centrum Sztuki WRO i w IP Studio.

Osiem witryn prezentuje osiem najlepszych prac dyplomowych z wydziałów nowych mediów na wszystkich publicznych uczelniach artystycznych w Polsce, które od 21 marca do 28 kwietnia 2024 roku można zobaczyć w Centrum Sztuki WRO.

To już dziesiąta edycja konkursu, który tym razem odbywa się pod hasłem Próg.
Tytuł ujmuje najnowszą twórczość jako zarówno miejsce odbicia, startu, jak i sytuację przekroczenia, konfrontacji i napięcia pomiędzy światami. Oznacza również wejście w artystyczną dorosłość, wyznaczoną opuszczeniem murów akademii, autorefleksją, określeniem tożsamości artystycznej.

Pogłębione informacje o wszystkich pracach a także ich autorach można znaleźć w sieciowym katalogu: prog.wrocenter.pl. Trwa również głosowanie na Nagrodę Publiczności.

Idąc Szewską w przeciwnym kierunku można znaleźć dziewięć prac powstałych w okolicznościach zderzenia osób artystycznych z naukowymi laboratoriami Instytutów Fraunhofera.

To zapowiedź wystawy mattermorphosis, na której prezentowane będą premierowe prace uczestników międzynarodowego programu Funken Academy. 

DNA origami, rzeźbienie z grzybni oraz przekształcanie informacji w precyzyjne metalowe struktury – te realizowane w laboratoriach zadania podlegające bardzo precyzyjnym protokołom postępowania nie zawsze przynoszą zakładane rezultaty: materiał czasem ulega degradacji, pojawiają się zakłócenia, a nawet uczucia. Wystawa opowie również o samym procesie artystyczno-naukowego eksperymentu i zaprezentuje jego wyniki.

Instalacje zlokalizowane jednocześnie w przestrzeni IP Studio oraz w nieznanych dotąd publiczności zakamarkach Centrum Sztuki WRO, stworzą przenikającą się, wielowątkową narrację na temat przemian technologicznych oraz ich wpływu na tworzywo, nasze ciała, otoczenie i zachowania. Otwarcie wystawy już 10 kwietnia 2024.