21. SURVIVAL przy Szewskiej

Ekspozycja zapowiada wystawę 21. Przeglądu Sztuki SURVIVAL, który odbędzie się w dniach 23–27 czerwca w Zajezdni Popowice.

W galerii ulicznej SZEWSKA prezentujemy wybór detali prac artystycznych, które będzie można zobaczyć podczas 21. Przeglądu Sztuki SURVIVAL, którego hasłem w tym roku jest ERZAC. Do zwiedzania głównej wystawy Przeglądu zapraszamy w dniach 23–27 czerwca 2023 roku do Zajezdni Popowice.

Słowo „erzac” weszło do użycia w trakcie I wojny światowej. To namiastka rzeczy lub czynności, podróbka czegoś, co jest bardzo pożądane – gorszej jakości, ale mająca cechy wspólne z oryginałem. Czasy rządów autorytarnych pokazały, że „erzacem” można skutecznie „zamydlić oczy” także na wielką, narodową skalę. Spolszczenie niemieckiego słowa „ersatz” do swojskiego „erzacu” akcentuje splot perspektyw ekonomicznych i geopolitycznych kształtujących nasz region. Potransformacyjna Polska, a może i cała Europa Środkowo-Wschodnia, budowana była na terapii szokowej, m.in. zalewie podróbek i wierze w to, że nie przemieszczając się, można się znaleźć po zachodniej stronie. „Erzac” był i wciąż jest manifestacją klasowych podziałów, a przejście od „podróby” do oryginału – jednym z najwyraźniejszych symboli ekonomicznego awansu. Historia sztuk wizualnych wiedzie od przedstawienia ku abstrakcji i dalej – przez choćby ready mades czy zawłaszczania – zgłębia napięcie pomiędzy oryginałem a imitacją. Natomiast sztuki dźwiękowe cywilizacji zachodniej pełne są prób doskonalenia imitacji.

21. Przegląd Sztuki SURVIVAL
ERZAC
23-27.06.2023
Zajezdnia Popowice
ul. Legnicka 65A (wejście od ul. Lutra)
54-204 Wrocław

Organizatorka: Fundacja Art Transparent / www.arttransparent.org

szczegóły: www.survival.art.pl

Wystawa realizowana w Galerii Szewska jest dofinansowana przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia / www.wroclaw.pl