Dobra widoczność

projekt Kariny Marusińskiej w Galerii Centrala w Birmingham

Karina Marusińska

„To, czego oczy nie wiedzą”
22.09 – 4.11.2017
Centrala, Birmingham (Wielka Brytania)
www.centrala-space.org.uk

”Dobra widoczność” 
24.11 – 8.12.2017
galeria Mieszkanie Gepperta, Wrocław (Polska)
www.mieszkaniegepperta.pl

Najnowszy projekt Kariny Marusińskiej odsłania to, co kryje się pod powierzchnią codziennej rzeczywistości. To, co dzieje się za ekranem telewizora, brudną szybą autobusu, zaparowanym szkłem okularów, za naszymi plecami i w zatroskanej głowie. To, czego zwykle nie dostrzegamy, bo nie chcemy, nie potrafimy, boimy się lub nie wierzymy, że może być nam dane. Wystawa składa się z dwóch elementów, zrealizowanych podczas pobytu rezydencyjnego w Birmingham. Oba traktują o tym, że warto wi(e)dzieć więcej.

Pierwszy z nich to efekty projektu społecznego pt. „Dobra widoczność”, przeprowadzonego w dzielnicy West Bromwich. Działanie miało na celu aktywizację lokalnej społeczności, zachęcenie do partycypacji w życiu społecznym i kulturalnym oraz uświadomienie o realnych możliwościach zmiany najbliższego otoczenia. W trakcie kilkunastu sesji warsztatowych uczestnicy dzielili się skrywanymi dotąd aspiracjami i marzeniami o lepszym świecie – takim, jaki chcielibyśmy widzieć za oknem swego domu. Z powstałych w ten sposób szklanych kwater zbudowana została instalacja. Jest ona wielobarwnym filtrem nałożonym na szarą rzeczywistość.

Drugą część stanowi interwencja artystyczna pt. „Punkt widokowy”. W otwartej przestrzeni Birmingham autorka zainstalowała charakterystyczną dla okolicznych zakładów przemysłowych kurtynę, w subtelny sposób przekłamującą wyodrębniony kadr. Praca odnosi się do jednego z największych obecnie zagrożeń dla społeczeństwa – zjawiska „fake news’ów”. Żyjemy w świecie post-prawdy napędzanej coraz bardziej wyrafinowanymi manipulacjami obrazów. Świecie globalnego kryzysu zaufania.

Efekty rezydencji artystycznej Kariny Marusińskiej w galerii Centrala oraz podsumowanie przeprowadzonych w Birmingham działań prezentowane będą także w Polsce, na wystawie pt. „Dobra widoczność” we wrocławskiej galerii Mieszkanie Gepperta.

kuratorka: Małgorzata Sobolewska

Karina Marusińska jest artystką interdyscyplinarną, dydaktykiem, animatorką społeczno-kulturalną. Prowadzi działalność organizatorską i popularyzatorską.
Członkini kolektywu Food Think Tank www.foodthinktank.pl, grupy performerskiej Łuhuu! www.luhuu.pl i nieistniejącej już grupy projektowej Wzorowo. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – Wzornictwo, Projektowanie Ceramiki (2003-2008). Od 2010 r. Pracuje na wrocławskiej ASP jako adiunkt w Pracowni Projektowania Ceramiki Użytkowej.
W swojej twórczości sięga po różnorodne media m. in. ceramikę i szkło, rzeźbę, instalację, wideo, performans. Fascynują ją napięcia tworzące się na styku tego, co wewnętrzne i zewnętrzne, prywatne i publiczne, szlachetne i pospolite, smaczne i obrzydliwe. Eksploruje obszary graniczne, w których ścierają się przeciwieństwa. Wykorzystuje ich transgresywny potencjał. Interesuje ją także to, co jest spychane na społeczny i kulturowy margines.

www.marusinska.pl

 

organizator: Centrala (UK)
współorganizator: Fundacja Art Transparent (PL)

 

Centrala 
Unit 4 Minerva Works
158 Fazeley Street, Birmingham
godziny otwarcia:
wtorek – piątek: 11:00 – 20:00
sobota: 13:00-18:00

Mieszkanie Gepperta
ul. Ofiar Oświęcimskich ½
50-069 Wrocław
godziny otwarcia:
wtorki, czwartki, piątki: 16:00 – 19:00