Wystawa malarstwa Anny Kołodziejczyk pt. „Obraz zniszczeń” / Mieszkanie Gepperta, 18 października – 2 listopada 2012

Indywidualna wystawa malarstwa Anny Kołodziejczyk, prezentująca cykl obrazów zatytułowanych „Obraz zniszczeń”. Na wystawie zostanie zaprezentowanych 12 najnowszych obrazów artystki, zrealizowanych w technice akrylowej na płótnie. Dodatkowo będzie można zobaczyć kolaże uzupełniające prezentowane obrazy.

00_obraz_zniszczen_front_ulotki


Seria obrazów zatytułowana „Obraz zniszczeń” odwołuje się do procesu degradacji dokonującego się w tkance architektonicznej i urbanistycznej zarówno w sposób naturalny, jak również na skutek gwałtownych aktów destrukcji, spowodowanych  m.in. działaniami wojennymi.

Inspirację dla obrazów stanowią archiwalne ujęcia dokumentujące skalę różnorodnych zniszczeń, które, mimo wstrząsających treści, nie są pozbawione piękna. W tym sensie cykl „Obraz zniszczeń” stanowi studium piękna, które zawiera się także w obrazach tragicznych wydarzeń i katastrof.

Malarskie ujęcia budynków to jednak nie zwykła, fasadowa prezentacja architektury. Zamysł cyklu polega na sprowadzeniu przedstawianych form do serii abstrakcyjnych ujęć, zatrzymanych w momencie przybierania pozornie ostatecznej wersji wyglądu. Zabieg ten ujawnia stan potencjalny wyobrażonego obiektu, który może bez trudu zmienić się w coś zupełnie innego. Ideowym punktem wyjścia malarskiej serii jest zatem potraktowanie ruiny jako stanu wyrażającego dążenie w przeciwnych kierunkach: ku pełni i ku całkowitemu rozpadowi.

Moje malarstwo, geometryczne i w jakimś sensie dedykowane linearności architektury, interpretuje motyw zniszczenia na poziomie symbolicznym. Formalną budowę moich obrazów mogłabym określić jako rodzaj powtórzenia kontrowersyjnego „rysunku” zrujnowanych form, które powstały w tragicznych okolicznościach. Studium budynków, uchwyconych w punkcie krytycznym procesu zniszczenia, ukazuje także ich konstrukcyjny wymiar, akcentując metaforyczną, domyślną i transparentną powierzchnię styku wnętrza z zewnętrzem.

Anna Kołodziejczyk

Anna Kołodziejczyk (ur. 1979 w Krakowie)

W latach 1999-2005 studiowała na Wydziale Malarstwa i Rzeźby krakowskiej i wrocławskiej ASP. Laureatka kilku nagród, m.in. Nagrody Prezydenta Wrocławia w Krajowym Konkursie Malarstwa im. Eugeniusza Gepperta 2007, Grand Prix Samsung Art Master 2004; III miejsca w konkursie Samsung Art Master 2005. Od 2005 roku pracuje jako asystentka w Katedrze Malarstwa Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Członkini Fundacji Sztuki Współczesnej ART TRANSPARENT. Od 2008 roku kuratorka Przeglądu Sztuki SURVIVAL. Laureatka kulturalnej nagrody Gazety Wyborczej WARTO 2010. Swoje prace realizuje głównie w technice malarstwa, fotografii i kolażu.

„Obraz zniszczeń”, wystawa malarstwa Anny Kołodziejczyk,
Galeria Mieszkanie Gepperta, 18.10. – 2.11.2012
wernisaż wystawy odbędzie się 18 października (czwartek) o godzinie 18:00.

Wystawę można zobaczyć od 23. października do 2. listopada 2012.
Galeria jest czynna we wtorki, czwartki i piątki w godz. 16:00  — 19:00.
Galeria Mieszkanie Gepperta, ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2, Wrocław
www.mieszkaniegepperta.pl