Historia w obrazkach

wystawa Grzegorza Łoznikowa

„Historia w obrazkach”
Grzegorz Łoznikow 

proj. graf.: Łukasz Paluch

Prezentowane na wystawie realizacje Grzegorza Łoznikowa to przede wszystkim niewielkie szkice i kolaże pochodzące z całego okresu studiów, zakomponowane w luźne sekwencje tematów. Potrzeba rysowania i tworzenie miniatur stanowi dla autora ważny element procesu twórczego, poprzedzający powstawanie pełnowymiarowych rzeźb i instalacji. Misterne aplikacje ujawniają zainteresowanie ornamentem – Łoznikow swobodnie łączy rysunek z materiałami pasmanteryjnymi, masami plastycznymi i wycinkami z kolorowych czasopism. Wytropione na pchlich targach fotografie nieznanego pochodzenia stają się bazą do artystycznych przekształceń. Sceny rodzajowe, portrety, detale, pokrywają się barwnymi aplikacjami; powstaje w ten sposób wdzięczna, czasem żartobliwa, abstrakcyjna forma.

Dzięki wieloletniej praktyce tworzenia rysunkowych kompozycji, Łoznikow zgromadził szczególną kolekcję odsłaniającą katalog młodzieńczych inspiracji. Ujawnia się w niej zainteresowanie mitycznymi bytami i fetyszami, bohaterami pop kultury, anonimowymi postaciami z cudzych fotografii, a także badaniem zjawiska kryptozoologii czy gatunków wywodzących się z bestiariuszy. Wystawa „Historia w obrazkach” kumuluje te wątki: tradycyjne szkice przeplatają się tu z przestrzennymi aplikacjami, a kompozycje z zabawek, kolorowych plastelin i brokatów nawiązują do włączonych do pokazu, oryginalnych, dziecięcych rysunków autora, dodatkowo budując żywe, intrygujące tło.

Wystawa została zrealizowana w ramach stałego cyklu pokazów pt.: „Akademizm”.

Cykl ten prezentuje studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta, a jego głównym celem  jest wspieranie młodych artystów, którzy z pełną uwagą angażują się w proces twórczy i odkrywanie tego, jakie ideały budują ich artystyczną tożsamość. Cykl pokazów pozwala odpowiedzieć na pytanie o to, z czego młode pokolenie czerpie swoje siły, a także czy dopuszcza ten moment, kiedy dzieło prawdziwie przekracza intencje swojego autora. Współczesna sztuka operuje kategorią problemu. To pokusa zarówno dla artystów, jak i kuratorów: wspólne drążenie i nazywanie zjawisk, rozwiązywanie problemów, stawianie diagnoz. Czy należy jednak bezwarunkowo wierzyć temu zaangażowaniu? „Akademizm” eksponuje dobrze rokujące narracje, pozwalając na sprawdzenie ich nośności i wyjątkowości.

Kuratorka cyklu: Anna Kołodziejczyk


Grzegorz Łoznikow
(ur. 1987), student V roku Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu; studiuje w pracowni Rzeźby pod kierunkiem prof. Grażyny Jaskierskiej-Albrzykowskiej i as. Karoliny Freino. Stypendysta Academy of Fine Arts w Tienjin w Chinach. Jego prace były pokazywane m.in. w ramach Przeglądu Sztuki SURVIVAL, podczas 7, 8 i 9 edycji. Brał udział w kilku wystawach zbiorowych, takich jak „Pochwała Upływającego Czasu” (2009)  i „SENS/CES” (2010) w Galerii Sztuki Współczesnej Mieszkanie Gepperta we Wrocławiu. Prezentował swoje prace podczas dwóch edycji Ogólnopolskiej Wystawy Rysunku w Toruniu (2009 i 2010), a także w ramach wystawy „House of Change” zrealizowanej podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu (2011).

fot. Magdalena Szady

15 marca – 06 kwietnia 2012

Mieszkanie Gepperta

ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2, Wrocław