Ćwiczenia z ukrycia

wystawa Beaty Wilczek

„Ćwiczenia z ukrycia”
Beata Wilczek

Wystawa „Ćwiczenia z ukrycia” to prezentacja najnowszych, zrealizowanych w ciągu ostatnich dwóch lat kolaży Beaty Wilczek, a także pokaz prac inspirowanych ubiorem. Kolaże Beaty Wilczek, zbudowane w oparciu o istniejące już obrazy, są połączeniem motywów pochodzących zarówno z autorskich sesji zdjęciowych, jak i całkowicie zapożyczonych z unikatowych i nieznanych szerzej wizualnych archiwów.

Do tworzenia kolaży autorka używa albumów o sztuce, magazynów z modą, podręczników, książek podróżniczych i antropologicznych. W swoich kompozycjach stara się przełamać konwencję perfekcjonizmu współczesnej fotografii modowej, łącząc pozornie niepasujące elementy. Najczęściej są to postacie, zwierzęta, fetysze, intrygujące obcością i niedostępnością. Bada w ten sposób pojęcie egzotyki, a materiały wizualne przedstawiające ludzi traktuje jako swoiste studium przypadku lub rejestr różnorodnych wizerunków przedstawicieli gatunku.

Wilczek z precyzją zestawia wybrane fragmenty, a żadna z jej prac nie może powstać bez uprzedniego zniszczenia czegoś już istniejącego i często wyjątkowego. W swoim przetwarzaniu zachowuje subtelność i umożliwia ponowne odczytywanie zapomnianych prac i motywów, dając im nową, piękną oprawę.

Kuratorka wystawy: Anna Kołodziejczyk

Beata Wilczek
(ur. 1986) niezależna kuratorka, artystka wizualna. Współzałożycielka i kuratorka galerii Czarny Neseser, działajacej w Galerii Design BWA Wrocław. Studiowała w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej i w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Pracuje jako stylistka, wykłada teorię mody. Jej prace były pokazywane m.in. w Design BWA Wrocław, podczas Przeglądu Sztuki SURVIVAL i targów Paris Photo 2011, a także publikowane w licznych magazynach, takich jak Contributor, Vrag, Carpaccio Magazine.
www.beatawilczek.com

26 kwietnia – 25 maja 2012

Mieszkanie Gepperta

ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2, Wrocław