Motyw przewodni wystawy „Wykwit” stanowi casus piwnicy-schowka będącego specyficznym przedłużeniem przestrzeni zamieszkania. Tego typu wnętrze jest interesującym przedmiotem artystycznego badania. Piwnica reprezentuje świat chaotycznej kolekcji dającej schronienie zarówno bezużytecznym gratom, jak i wartościowym, z jakiegoś jednak powodu, wypartym obiektom. Zawartość piwnic zwykle w niewielkim stopniu składa się z funkcjonalnych i regularnie wykorzystywanych w codziennym życiu przedmiotów. Znakomita część tych zbiorów to oddelegowane artefakty, których z różnych przyczyn nie potrafimy się pozbyć. Czasem decydują o tym względy sentymentalne, innym razem pragmatyczne przekonanie o ich nadzwyczajnej wartości ekonomicznej, a w skrajnych przypadkach kompulsywna skłonność do gromadzenia i posiadania, znana pod nazwą zbieractwa. Zwyczajowe oddalenie piwnicy od części mieszkalnej powoduje, że nabiera ona cech przechowalni. Z czasem pamięć o nagromadzonych tam przedmiotach zaciera się, tracimy zdolność do ich rozpoznawania ostatecznie stając się zarządcami bliżej nieokreślonej substancji.
Wystawa „Wykwit” została zaplanowana jako wizualny esej zbudowany z wyselekcjonowanych obiektów ready-made, dostarczonych przez zaproszonych do wystawy artystów. Przedmioty te wydobyte z lamusów, magazynów, piwnic, mające różne pochodzenie, znaczenie i wagę, w swoim osobliwym, niespójnym języku, wykazują zdolność do opisywania ważnych spraw naszego życia. Ponadto, posługują się cytatami, czyli wywołują wspomnienia kontekstów, w jakich wcześniej funkcjonowały.
Wystawa „Wykwit”, wpisana w przestrzeń autentycznej piwnicy historycznej i reprezentacyjnej willi, wykorzystuje fakt, że na potrzeby funkcjonowania galerii, została uprzednio uporządkowana i oczyszczona z zastanych tam warstw rzeczy. Tytułowy „Wykwit” to zatem pozorny nawrót choroby gromadzenia, jednak nie mamy tu do czynienia z piekłem rzeczy, ale z ekspozycją pojedynczych przedmiotów, które nieśpiesznie odsłaniają swoje pochodzenie.
kurator i aranżacja wystawy: Anna Kołodziejczyk
artyści: Maciej Bączyk, Edyta Jezierska (Krystian Truth Czaplicki), Anna Kołodziejczyk, Grzegorz Łoznikow, Kamil Moskowczenko, Piotr Skiba, Karolina Balcer, Adam Martyniak, Michał Mejnartowicz, Krzysztof Rubach, Karolina Włodek
Wieloelementowy projekt edukacyjny wspierający kadry kultury na Dolnym Śląsku, w którego skład wchodzą wykłady i zajęcia otwarte, seminaria oraz warsztaty.
Wystawa Anny Szpakowskiej-Kujawskiej i Edki Jarząb w galerii Mieszkanie Gepperta. W spotkaniu prac artystek ujawniają się potrzeba uważnego współbycia, introspektywnej obserwacji oraz próba uchwycenia przemian w czasie.