Zespół komisarski, którego skład tworzą Arleta Gosławska, Małgorzata (Gosza) Tutko i Hubert Sulima (biogramy osób komisarskich) po konsultacjach społecznych, w których udział wzięły i wzięli: mieszkanki i mieszkańcy Brochowa, osoby artystyczne proponujące realizacje artystyczne oraz zespół komisarski, postanowili, że na Brochowie w ramach projektu DemArt – Międzynarodowy Mecenat Sztuki zostanie zrealizowana praca artystyczna Filipa “Skonta” Niziołka.
Po ogłoszeniu wyników 22 czerwca 2024 o godzinie 18:00 odczytano laudację:
Wybraliśmy projekt, który jest odważny, bezkompromisowy i naszym zdaniem będzie miał największy wpływ na życie osiedla. Wyróżniamy artystę, który nie boi się zaglądać do miejsc, które przez innych są omijane, owiane złą sławą, a jego mieszkańcy wykluczeni z codzienności. Doceniamy wielką wrażliwość społeczną oraz umiejętność łączenia, rozmowy i otwartości na wszystkich.
Ta praca ma szansę upodmiotowić, przywrócić godność i dać widzialność osobom, które wiele przeszły w swoich życiach. Nierzadko doświadczyły niewyobrażalnych cierpień. Były w kryzysach bezdomności, uzależnień albo chorób psychicznych. Ten projekt daje nadzieję, że zbliżamy się do nich, poznamy ich historię, przestaniemy omijać. Nie będziemy — jak Filip — już się ich bać. Doceniamy ponadto, że ten projekt opiera się na autentycznych relacjach i budowaniu połączeń między światami, które na co dzień się nie spotykają.
Znaczący i bardzo ważny przy podejmowaniu decyzji był też dla nas głos mieszkańców Brochowa, którzy wyraźnie wskazywali ten projekt jako priorytetowy, tam widzieli największą potrzebę działania i pracy u podstaw, którą zaproponował artysta.
Filip chce zrobić coś, czego nie zrobił nikt wcześniej. I jeśli nie zrobi tego on, to możliwe, że nie zrobi nikt inny. Nie znamy lepszej osoby, która mogłaby podjąć to trudne, ale niezwykle ważne dla Brochowa wyzwanie. Czujemy radość i dumę, że możemy ten projekt zrealizować.
Dlaczego to robimy i kim jesteśmy?
Chcemy, aby o wyborze zamawianej na osiedle Brochów pracy artystycznej zadecydowały osoby związane z osiedlem.
Nasza działalność, jako fundacji Art Transparent, obejmuje prowadzenie niekomercyjnej galerii sztuki współczesnej Mieszkanie Gepperta, organizację Przeglądu Sztuki SURVIVAL, realizację wystaw i festiwali, działania o charakterze edukacyjnym, warsztatowym, a nawet międzysektorowe sieciowanie dla kultury. Od ponad dwudziestu lat przyczyniamy się do przybliżania sztuki współczesnej odbiorcom i odbiorczyniom.
Wyłoniliśmy Zespół trzech młodych osób komisarskich (Arleta Gosławska, Hubert Sulima, Małgorzata (Gosza) Tutko), które wybrały trzy projekty artystyczne, które zostaną poddane głosowaniu. Po wybraniu projektu osoby komisarskie będą wspierać proces realizacji pracy artystycznej na Brochowie.
Każdy z projektów zakłada działania ze społecznością w postaci warsztatów, spotkań, spacerów oraz namacalny finalny efekt: mural, książkę kucharską lub warsztaty artystyczne, w ramach których powstanie książka o współczesnej historii osiedla.
Mural: Cztery pory bloku
Filip Skont Niziołek
Wrocławianin tworzący graffiti, murale, obrazy, portrety ścienne. Dla Skonta w sztuce najważniejszy jest człowiek i jego życie. Skont proponuje stworzenie muralu na Brochowie. Inspiracje do niego chce czerpać od mieszkanek i mieszkańców. Na muralu pojawiłyby się portrety osób, które poznał. Całość opiera się na zagłębianiu w społeczeństwo Brochowa, poprzez bycie i rozmowy z ludźmi. Dodatkowym udokumentowanie całego procesu będą materiały wideo, tworzone w trakcie realizacji. Mural ma upięknić okolice, stworzyć portret Brochowa oraz uwolnić go od złej aury zawieszonej w miejscu, w którym powstaje.
Brochów, tętniąca życiem dzielnica Wrocławia, słynie z bogactwa kulturowego, które odbija się również w jej kuchni. Różnorodne tradycje kulinarne przeplatają się tu, tworząc wyjątkową mozaikę smaków i aromatów. Pragnąc uchwycić i ocalić tę wielość zwyczajów związanych z jedzeniem, artystka pragnie nawiązać kontakt z mieszkańcami Brochowa. Projekt opiera się na dwóch filarach: jedzeniu i komforcie. Wspólnie z lokalną społecznością, odwołując się do pamięci zmysłowej, autorka będzie rozmawiać o daniach, które mieszkankom i mieszkańcom radość, poczucie bezpieczeństwa. Planowane są spotkania warsztatowe, podczas których uczestnicy podzielą się swoimi definicjami komfortu i potrawami z nim związanymi. Przepisy na te dania zostaną zapisane w dowolnej formie, a następnie społeczność brochowska będzie wspólnie przyrządzać i degustować dania podczas spotkania przy stole. Wspólne gotowanie, będące jednocześnie procesem negocjacji, spotkaniem towarzyskim i fizycznym wysiłkiem, poruszy kwestię pracy związanej z komfortem. Projekt ma na celu nie tylko odkrycie kulinarnych skarbów Brochowa, ale również stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń i budowania więzi między ludźmi z różnych środowisk.
Jagoda Dobecka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, doktorantką w Szkole Doktorskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jej prace prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Warszawa 2023), Kode (Bergen, 2023) Centralnym Muzeum Włókiennictwa (Łódź 2023), Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki (2022). Finalistka 13. Konkursu Gepperta, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Wrocławia. Nominowana do Nagrody WARTO w kategorii sztuki wizualne (Wrocław 2021). W swojej praktyce zajmuje się inicjowaniem możliwości kolektywnego uczestniczenia w procesie utraty za pomocą strategii partycypacyjnych. Interesują ją utylitarne metody sztuki dające początek przestrzeniom nawiązywania i poszerzania relacji oraz zmiany hierarchii społecznych.
Warsztaty i publikacja: Miasteczko Brochów
Julia i Mikołaj Tkacz
Mimo że mieszkamy w jednej dzielnicy, nasze pojęcie o tym, czym dokładnie ona jest, może być diametralnie różne. Czym jest dom, nasza społeczność i kim możemy w niej być, jakie role możemy przyjąć? Postawiłyśmy sobie za cel pokazanie tej wielości perspektyw za pomocą rysunku, wychodząc ponad podziałami języka i doświadczenia, kierując się w stronę zabawy i kreacji. Zapraszamy mieszkanki i mieszkańców Brochowa do stworzenia z nami rysunkowej, plakatowej i sitodrukowej prezentacji swojej lokalnej społeczności oraz pokazania, czym ta dzielnica może się jeszcze stać.
Projekt zakłada miesiąc wypełniony warsztatami kreatywno-społecznymi, które podsumuje publikacja, archiwizująca współczesną historię Brochowa oraz piknik. Publikacja zostanie przygotowana w taki sposób, aby umożliwiała odtwarzanie projektu na innych osiedlach. Dodatkowo powstanie nieoficjalne logo osiedla Brochów.
Julia i Mikołaj Tkacz są romantyczno-artystycznym duetem, stawiają sobie za cel łączenie ludzi sztuką inkluzywną i społeczną. Wierzą w zabawę i sztukę porażki, działają w swoim tempie i na swoich zasadach (do czego też zachęcamy osoby uczestniczące). Działają w muzyce, komiksie, literaturze i malarstwie.
Celem programu DemArt IICCA jest demokratyzacja praktyk finansowania i zamawiania dzieł sztuki poprzez włączenie do tego procesu lokalnych społeczności z ich potrzebami w zakresie kultury. Projekt ma zwrócić uwagę jednostek samorządów lokalnych i innych organizacji odpowiedzialnych za kulturę na potrzeby społeczności, w której funkcjonują.
Do projektu wybraliśmy trzy osoby komisarskie, które wyłoniły trójkę osób artystycznych. Celem przyznania jednemu z nich środków do stworzenia realizacji artystycznej specjalnie dla Brochowa. Wyboru artystów oraz finalnego, przeznaczonego do realizacji dzieła dokonają wybrane osoby, którzy zgłoszą się w tym naborze. IICCA zapewni niezbędne szkolenia i budżet, a także profesjonalne wskazówki w trakcie całego procesu.
DemArt to skrót od pełnej nazwy projektu międzynarodowego: Democratising art commissioning by involving local communities (Demokratyzacja praktyk zamawiania sztuki poprzez włączanie lokalnych społeczności).
Osoby komisarskie to osoby, których zadaniem jest pośredniczenie w zamawianiu sztuki. Ich zadaniem jest zrozumienie społeczności, stworzenie zamówienia dzieła sztuki, a następnie wsparcie mieszkanek i mieszkańców w zamówieniu dzieła sztuki.
IICCA to skrót od pełnej anglojęzycznej nazwy zrzeszenia organizacji z Litwy, Węgier i Polski, którego polska nazwa brzmi: Międzynarodowy Instytut Wspólnotowego Mecenatu Sztuki.
W skład IICCA wchodzą: Bethelen Theater (HU), Art Transparent (PL) i New Theater Institute of Latvia (LV).
W sobotę 22 czerwca 2024 w Klubie Festiwalowym 22. Przeglądu Sztuki SURVIVAL przy ul. Semaforowej 4 we Wrocławiu mieszkanki i mieszkańcy Brochowa zapoznały i zapoznali się z propozycjami projektów artystycznych. W ramach konsultacji, w których uczestniczyła nie tylko społeczność Brochowa, ale też osoby komisarskie oraz artystyczne, rozmawiano o tym, który z projektów najlepiej wpisze się w potrzeby lokalnej społeczności. Tego samego dnia o godzinie 18:00 ogłoszono wyniki.
Organizator: Międzynarodowy Instytut Wspólnotowego Mecenatu Sztuki
Projekt jest realizowany we współpracy Art Transparent, New Theatre Institute of Latvia, Bethlen Theater.
Projekt „Democratising art commissioning by involving local communities” (DemArt) jest dofinansowany ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
Zadanie pt. „DemArt Dolny Śląsk – społeczne zamawianie sztuki w lokalnej przestrzeni publicznej” jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Zadanie pt. „Społeczne zamawianie sztuki w lokalnej przestrzeni publicznej (DemArt)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu Promesa dla Kultury.