Wrocławianki – książka herstoryczno-artystyczna

Premiera książki i spotkanie autorskie odbędzie się 25 listopada o 18:00 w galerii Mieszkanie Gepperta.

PREMIERA: 25.11.2022
/ Mieszkanie Gepperta, Tajne Komplety, 66P
CENA: 30 PLN

  • wysyłkowo (po doliczeniu kosztów przesyłki); zamówienia prosimy kierować mailowo: fundacja@arttransparent.org
  • w siedzibie fundacji Art Transparent (ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2, Wrocław);
  • we wrocławskich księgarniach (informacje wkrótce);
  • w wersji cyfrowej (w cenie 25 PLN) – formaty pdf, mobi, epub (zamówienia: fundacja@arttransparent.org)

SPOTKANIE AUTORSKIE: piątek, 25.11 | 18:00

Galeria Mieszkanie Gepperta, ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2 Wrocław (wejście od podwórza). Spotkanie z Ewą Plutą poprowadzi Karolina Dzimira-Zarzycka.

„Wrocławianki – książka herstoryczno-artystyczna” to pierwsza w dziejach Wrocławia publikacja poświęcona tylko kobietom. Żyły w różnych okresach. Niemki i Polki. Katoliczki, protestantki, żydówki. Kobiety heteronormatywne i nieheteronormatywne. Zajmowały się zawodami artystycznymi, były działaczkami społecznymi, lekarkami, naukowczyniami, sportowczyniami, przedsiebiorczyniami. Żonami, partnerkami, matkami. Część z nich stała się emigrantkami lub uchodźczyniami. W świecie zdominowanym przez mężczyzn potrafiły zawalczyć o swoją pozycję, przełamać społeczne tabu, kształcić się mimo zakazu studiowania, przeciwstawić się nazistom. Ich biografie odzwierciedlają ważne aspekty społeczne i powolny proces emancypacji kobiet w patriarchalnym społeczeństwie. Wymienione w książce kobiety to wrocławianki. Związane z miastem na wiele sposobów. Każda z wymienionych kobiet wniosła wkład w rozwój miasta, a niektóre przyniosły mu międzynarodową sławę. Są w wśród nich kobiety już znane jak naukowczyni Clara Immerwahr czy pisarka Anna Kowalska. Ale większość to wciąż biografie do odkrycia jak pedagożka Lotte Kaliski czy neurochirurżka Alice Rosenstein. To książka o mieszkankach Wrocławia i jego wciąż pomijanej, kobiecej stronie historii.

Niezwykłe ilustracje do książki stworzyły wrocławskie artystki: Justyna Baśnik, Jagoda Dobecka, Agata Kalinowska, Katarzyna Kmita, Anna Kołodziejczyk, Karina Marusińska, Iwona Ogrodzka, Daniela Tagowska, Viktoriia Tofan, Alex Urban

fot. Jerzy Wypych

Autorką książki jest Ewa Pluta – historyczka sztuki, opowiadaczka historii podczas licznych miejskich spacerów, a szczególnie herstorii i queerstorii. Pracowniczka Muzeum Miejskiego Wrocławia. Związana także – na wiele sposobów – z fundacją Art Transaprent i jako audiodeskryptorka z fundacją Katarynka. Obecnie pracuje nad książką – biografią malarki i aktywistki Hanny Krzetuskiej.  

fot. Małgorzata Kujda

Spotkanie autorskie (25.11, 18:00) w galerii Mieszkanie Gepperta poprowadzi Karolina Dzimira-Zarzycka – absolwentka historii sztuki oraz polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka biografii Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki (Wydawnictwo Marginesy, 2022), a także ponad dwustu artykułów popularnonaukowych związanych ze sztuką i kulturą dziewiętnastego i początku dwudziestego wieku oraz historią kobiet. Wiele z nich przybliża sylwetki mniej znanych postaci, często wybitnych kobiet: artystek, podróżniczek, badaczek, działaczek społecznych.

Wrocławski Instytut Kultury jest Partnerem Wydawniczym Książki w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego.