Mali i duzi uczestnicy warsztatu rodzinnego w centrum Concordia Design Wrocław, dowiedzieli się czym są i jak działają fake newsy. Poznali pracę Alicji Patanowskiej i Marcina Sawińkiego, która, ustawiona jakiś czas temu w tym samym miejscu, drukowała pięćdziesiąt metrów fałszywych informacji dziennie.
Rozmawiali także o szumie, który nie tylko słychać ale i widać oraz zastanawiali się, jak mogą wyglądać cisza i hałas. Okazało się, że fake newsy działają skuteczniej, kiedy w ludzkich głowach panuje chaos.
Następnym punktem programu była gra Ministerstwo informuje, inspirowana pracą Pawła Kulczyńskiego 2+2=5, polegająca na rysowaniu dziwnej krainy, gdzie krety noszą spodnie, a mewy jeżdżą na wrotkach . Rywalizacja rodzinna okazała się emocjonująca.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzącychz Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Projekt ARTIFAKE realizowany jest przez Internews-Ukraina w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Reporterów Audiowizualnych (Armenia) i Fundacją Art Transparent (Polska) przy wsparciu finansowym Programu Kreatywna Europa, International Renaissance Foundation, Konrad-Adenauer-Stiftung, Ukrainian Cultural Foundation, Ambasady Królestwa Niderlandów oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu RP.
Artystki i artyści z Ukrainy przejmują nasze konto na Instagramie w bezpośredniej relacji z różnych miejsc swojego kraju, opowiadając o kontekstach pracy artystycznej w czasie wojny.