Unlearning – o przyszłości relacji między sztuką a zmianami społecznymi

Prezentujemy film, który powstał podczas 20. Przeglądu Sztuki SURVIVAL w ramach międzynarodowego projektu UNLEARNING.

Film powstał w ramach projektu UNLEARNING – 20 LAT SZTUKI NA RZECZ ZMIANY SPOŁECZNEJ W REGIONIE V4 i jest podsumowaniem wydarzeń realizowanych podczas 20. edycji Przeglądu Sztuki SURVIVAL – jednego z największych festiwali sztuki w przestrzeni publicznej w Europie Środkowej.

Aktywności zaplanowane we współpracy z partnerami z Czech, Węgier i Słowacji początkowo miały na celu dyskusję o podobieństwach i różnicach praktyk sztuki dążącej do oddziaływania społecznego w tych krajach. Jednak inwazja na Ukrainę dosadnie zrewidowała pytania dotyczące dystrybucji zasobów, kapitałów oraz wsparcia także w ramach geopolitycznego konstruktu Grupy Wyszehradzkiej

Projektowi towarzyszą teksty mapujące społeczne konteksty praktyk artystycznych i instytucjonalnych w państwach Grupy Wyszehradzkiej. Dostępne w druku i online w postaci katalogu 20. Przeglądu Sztuki SURVIVAL.

zobacz katalog.
szczegóły projektu tutaj.

Pokazy filmu, debaty problemowe i premiery katalogu w poszczególnych krajach V4 odbędą się w kolejnych miesiącach:  9 września br. podczas wydarzenia w Budapeszcie, organizowanego przez partnera projektu Pro Progressione; a w kolejnych miesiącach w Słowacji (Creative Industry Kosice (CIKE) / www.cike.sk) i Czechach (Cultural Center Řehlovice / Kulturní Centrum Řehlovice / www.kcrehlo.cz).