To maluję ja! – publikacja elektroniczna

Publikacja poświęcona jest Hannie Krzetuskiej. Prezentuje zarówno skróconą biografię, jak i zawiera wybór dzieł jej autorstwa znajdujących w kolekcjach publicznych i prywatnych.

Publikacja „To maluję ja!” poświęcona jest postaci i twórczości Hanny Krzetuskiej (1903-1999), malarki, pedagożki i aktywiski, współtwórczyni wrocławskiej PWSSP (później ASP). Krzetuska była także współodpowiedzialna za formowanie się powojennego środowiska plastycznego Wrocławia; była współzałożycielką Szkoły Wrocławskiej, tzw. Grupy.

POBIERZ PUBLIKACJĘ – ROZKŁADÓWKI

POBIERZ PUBLIKACJĘ – STRONA PO STRONIE

Książka prezentuje zarówno skróconą biografię, jak i zawiera wybór dzieł jej autorstwa znajdujących w kolekcjach publicznych i prywatnych. Refleksję nad postacią i dorobkiem Krzetuskiej, zarysowanymi wprowadzeniem historycznym Ewy Pluty, pogłębiają teksty pisane ze współczesnej perspektywy autorstwa rzeźbiarki, Karoliny Szymanowskiej, a także Zofii Reznik, kuratorki i badaczki sztuki. Opowieść dopełniają transkrypcje dwóch debat zrealizowanych 15.10.2022 podczas forum „To maluję ja!” z udziałem m.in. Anny Szpakowskiej-Kujawskiej, Ewy Ludwiśńkiej-Chwałczyk, Miry Żelechower-Aleksiun, czy Magdy Podsiadły.

Więcej o projekcie „Hanna Krzetuska. To maluję ja!”, prezentującym herstorie legendarnej Grupy Wrocławskiej w Mieszkaniu Gepperta, znajdziesz na jego podstronie.