To maluję Ja!

– premiera publikacji poświęconej twórczości Hanny Krzetuskiej

„Hanna Krzetuska. To maluję ja!” to dwujęzyczna publikacja poświęcona postaci i twórczości Hanny Krzetuskiej (1903-1999), malarki, pedagożki i aktywistki, współtwórczyni wrocławskiej PWSSP (później ASP). Krzetuska była także współodpowiedzialna za formowanie się powojennego środowiska plastycznego Wrocławia; była współzałożycielką Szkoły Wrocławskiej, tzw. Grupy.

„…dążymy do umieszczenia postaci Hanny Krzetuskiej w szerszym kontekście – nie jako żonę prof. Eugeniusza Gepperta, pierwszego powojennego rektora wrocławskiej PWSSP, ale jako odważną twórczynię, abstrakcjonistkę podejmującą radykalne wybory artystyczne wbrew poglądom małżonka i części ówczesnego środowiska” – mówi redaktor publikacji Michał Bieniek, kurator i prezes fundacji Art Transparent. – „Tym razem, pozostając w nurcie herstorycznym, oprócz Krzetuskiej, przywołujemy także inne ważne dla Grupy postaci: Wandę Gołkowską i Krzesławę Maliszewską. Kluczowe jest tu przypomnienie twórczości zarówno samej Krzetuskiej, jak i innych związanych z Grupą artystek, w dotychczasowej historiografii mniej widocznych niż ich partnerzy”. – dodaje.

Książka prezentuje zarówno skróconą biografię, jak i zawiera wybór dzieł autorstwa Hanny Krzetuskiej znajdujących w kolekcjach publicznych i prywatnych. Refleksję nad postacią i dorobkiem Krzetuskiej, zarysowaną wprowadzeniem historycznym Ewy Pluty, pogłębiają teksty pisane ze współczesnej perspektywy autorstwa rzeźbiarki, Karoliny Szymanowskiej, a także Zofii Reznik, kuratorki i badaczki sztuki. Opowieść dopełniają transkrypcje dwóch debat zrealizowanych 15.10.2022 podczas forum „To maluję ja!” z udziałem m.in. Anny Szpakowskiej-Kujawskiej, Ewy Ludwiśńkiej-Chwałczyk, Miry Żelechower-Aleksiun czy Magdy Podsiadły.

Co znajdziecie w środku?

  • Tekst autorstwa artystki Karoliny Szymanowskiej na temat pracy nad wystawą 15% abstrakcji (Mieszkanie Geppertów, 2018) i o inspirowaniu się twórczością i postacią Hanny Krzetuskiej. Tekst ilustrują szkice z procesu pracy nad wystawą.
  • Tekst autorstwa Ewy Pluty: przybliżenie biografii Hanny Krzetuskiej oraz jej historycznego tła.
  • Tekst autorstwa Zofia Reznik dotyczący herstorycznej perspektywy sztuki wrocławskiej w szerszym polu, z uwzględnieniem twórczości artystek Grupy Wrocławskiej’ poświęcony omówieniu problematyki pola i metodologii feministycznych odczytań historii.
  • Transkrypcję debaty Malująca żona Gepperta: o realiach, przemilczeniach i relacjach z udziałem Anny Szpakowskiej-Kujawskiej, Miry Żelechower-Aleksiun, Ewy Ludwińskiej-Chwałczyk, a także Magdy Podsiadły.

_______________

Książkę w wersji papierowej można zakupić: (Cena 40 zł)
– bezpośrednio od fundacji Art Transparent
(zainteresowanych prosimy o maila na adres fundacji fundacja@arttransparent.org,
wysyłka Pocztą Polską – 20 zł, wysyłka kurierem DHL – 30 zł),
– w księgarni Tajne Komplety.
Książkę w wersji elektronicznej można nabyć na stronie ebookpoint. (Cena 35 zł)
_______________

Publikacja jest pokłosiem wystawy w galerii Mieszkanie Gepperta z 2022 roku, będącej efektem wieloletnich działań fundacji Art Transparent na rzecz upamiętnienia postaci, osiągnięć i twórczości wrocławskich nestorów sztuki współczesnej.

Więcej o wystawie
Archiwum
Wydarzenie

Hanna Krzetuska. To maluję ja!
Wydawczyni – Art Transparent
Redaktor – Michał Bieniek
Autorki tekstów – Ewa Pluta, Karolina Szymanowska, Zofia Reznik
Projekt graficzny – Grupa Projektor
Fotografie – Archiwum fundacji Art Transparent (fot. Małgorzata Kujda), ze zbiorów Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” (fot. Stanisław Kokurewicz)

Spotkanie z Michałem Bieńkiem i Ewą Plutą
Prowadzenie: Alicja Klimczak-Dobrzaniecka

To maluję ja! – premiera publikacji poświęconej twórczości Hanny Krzetuskiej
07. 12 g. 18:00
miejsce: galeria Arttrakt

Po spotkaniu zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Twoje spojrzenie uderza w bok mojej twarzy. Alex Urban & Krzesława Maliszewska” w galerii Mieszkanie Gepperta.

__________

Publikacja powstała na podstawie broszury towarzyszącej działaniom Art Transparent związanych z wystawą i forum poświęconymi twórczości Hanny Krzetuskiej i Grupy Wrocławskiej zrealizowanych w 2022 roku w ramach projektu pt. „Hanna Krzetuska. To maluję ja!” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie, w ramach programu Patriotyzm Jutra 2022.

Patronat medialny:
Pismo Artystyczne Format  

Partnerzy:

Partnerem wydawniczym książki jest Wrocławski Instytut Kultury w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego

 

Sprawdź miejsce na mapie