Warsztaty dot. fake newsów w Żmigrodzie

W żmigrodzkiej Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej przeprowadziliśmy warsztaty dla uczniów szkoły podstawowej, licealistów oraz seniorów.

Celem warsztatów edukacyjnych jest poszerzanie wiedzy na temat wszechobecnej dezinformacji i propagandy wśród różnych grup społecznych i wiekowych.

26 listopada w warsztatach przeprowadzonych w ramach projektu ARTIFAKE w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej im. A. Kamińskiego w Żmigrodzie wzięli uczniowie trzeciej klasy szkoły podstawowej, licealiści oraz seniorzy.

Najmłodsi uczestnicy porównywali fake newsy do złudzeń optycznych i labiryntów, starsi dowiedzieli się, że strategią oporu wobec cyfrowej inwigilacji może być samodzielne wytwarzanie szumu, a najstarsi zmierzyli się z zadaniem plastycznego przedstawienia chaosu i harmonii za pomocą układów kompozycyjnych, linii i zestawień kolorystycznych.

Warsztaty przeprowadziły edukatorki:
Maria Marszałek – absolwentka historii sztuki i psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Laureatka stypendium „European Museum of the Year Award”, nauczyciel akademicki, współautorka wystawy „Pan Tadeusz Różewicz” i wielu działań edukacyjnych. Wciąż pracuje nad rozprawą doktorską o ekfrazach.

Adriana Myśliwiec – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz oraz Fotografii i Multimediów na ASP we Wrocławiu. Zawodowo związana z Muzeum Pana Tadeusza, gdzie pracuje jako projektantka. Autorka aranżacji przestrzeni wystaw, scenografii a także licznych projektów graficznych. Tematyka jej prac artystycznych dotyczy tworzenia wizualnych narracji oraz zagadnień związanych z przedmiotem, jako nośnikiem pamięci.

Do 15 grudnia w bibliotece w Żmigrodzie można podziwiać instalację kolektywu artystyczno-naukowego, który tworzą Alicja Patanowska i Marcin Sawiński. Inteligentna drukarka FAKE NEWS. ARCHIWUM to sposób na zwizualizowanie problemu szerzącej się dezinformacji w sieci.

szczegóły projektu ARTIFAKEtutaj

Zapraszamy także na warsztaty we Wrocławiu:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt ARTIFAKE realizowany jest przez Internews-Ukraina w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Reporterów Audiowizualnych (Armenia) i Fundacją Art Transparent (Polska) przy wsparciu finansowym Programu Kreatywna Europa, International Renaissance Foundation, Konrad-Adenauer-Stiftung, Ukrainian Cultural Foundation, Ambasady Królestwa Niderlandów oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu RP.