100 000 książek dla Gwinei

Wrocławianie pomogą w nauce czytania i pisania uczniom z Konakry

168573,05

33.7146%(168573,05pln z 500000pln)

Są takie książki, które mogą zmienić wszystko.
Nie mają zbyt wielu słów. Nie opowiadają niezwykłych historii o jeszcze bardziej niezwykłych bohaterach. Mało kto pamięta nazwiska ich autorów…

Tymi wyjątkowymi książkami są elementarze, z których w szkołach gwinejskich będą korzystać dzieci. To dzięki nim nauczą się czytać i pisać w kraju, który ma jeden z najwyższych współczynników analfabetyzmu na świecie.

Choć w tym afrykańskim państwie jest obowiązkowa i darmowa edukacja, to tylko ok. 40% dzieci będzie kiedykolwiek chodziło do szkoły. Dlaczego? Ich rodziców nie stać na przybory szkolne, książki czy dojazdy. Mając do wyboru edukację dzieci a wyżywienie całej rodziny – wybierają to drugie.

Jednym z tych dzieci jest 10-letni Alfaomar, który przez niemal całe swoje dzieciństwo wychowywał się na ulicy, w dzień żebrząc o każdy pieniądz, by uniknąć kary od starszego brata, w nocy walcząc o kawałek miejsca do spania między innymi żebrzącymi na pobliskim targowisku.

Od czasu gdy trafił do sierocińca, poszedł do szkoły. Okazało się, że jest inteligentnym chłopcem i robi szybkie postępy w nauce.
W ciągu zaledwie 2 miesięcy nauczył się komunikować w miarę płynnie po francusku. Pomimo zaległości, dogonił już wielu uczniów w klasie, do której uczęszcza. Nie chce wracać na ulicę. Chce się uczyć dalej, by nie musieć się już nigdy więcej włóczyć, żebrać i uciekać.

1 podręcznik to koszt 5 zł i jednocześnie to wsparcie dla 5 uczniów, którzy dzięki niemu nauczą się czytać i pisać.

 

Tytuł Światowej Stolicy Książki opuszcza Wrocław i przenosi się do gwinejskiej stolicy Konakry. Wraz z tytułem wrocławianie chcą przekazać też 100.000 elementarzy.

23 kwietnia 2016 roku, w dniu, w którym Wrocław rozpoczął kadencję Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz Zastępca Sekretarz Generalnej UNESCO Eric Falt, ogłosili, że Wrocław, we współpracy z UNESCO, przekaże następnej Światowej Stolicy Książki – stolicy Gwinei, Konakry 100 000 książek – elementarzy do nauki czytania.

Decyzja ta została podjęta z kilku powodów.

Gwinea jest krajem o jednym z najwyższych współczynników analfabetyzmu na świecie. To także kraj, którego mieszkańcy porozumiewają się w kilkunastu językach plemiennych, a oficjalnego języka państwowego, jedynego języka, w którym mogą się komunikować wszyscy mieszkańcy Gwinei, czyli języka francuskiego, dzieci nie poznają w domu, lecz uczą się dopiero w szkole. To wreszcie kraj, który do niedawna zmagał się z epidemią eboli, a wciąż zmaga się z traumą po tej tragedii. Decyzja o przyznaniu Konakry tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO była spowodowana i tym faktem, o czym informowała sekretarz generalna UNESCO Irina Bokova, mówiąc o próbie symbolicznego zdjęcia z Gwinei „klątwy eboli”.

Wrocław przekaże elementarze dzieciom z Gwinei w sposób systemowy, za pośrednictwem gwinejskiego Ministerstwa Edukacji i Walki z Analfabetyzmem. Mówimy o 100 000 egzemplarzy certyfikowanego francuskojęzycznego podręcznika dla pierwszoklasistów w Konakry. Klasyczny elementarz zostanie uzupełniony o kilkanaście polskich wierszy dla dzieci, przetłumaczonych na język francuski.

Możemy po prostu przekazać tytuł, ale chcemy zrobić coś dla Gwinei – mówi Karolina Bieniek z fundacji Art Transparent, która jest operatorem projektu – Chcemy podarować Konakry 100.000 elementarzy dla dzieci, które posłużą 5 kolejnym rocznikom. W ten sposób pomożemy więc 500.000 najmłodszych uczniom w Gwinei. Dzięki temu wsparciu będą mogli nauczyć się czytać i pisać.

W inicjatywę włączył się także Urząd Miasta Wrocławia – Okładka elementarza jest zaprojektowana przez jedną z wrocławskich uczennic, a instytucje miejsce włączają się w akcję zbiórki pieniędzy – dodaje Ewa Gołąb-Nowakowska, dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą UM Wrocław – żeby wydrukować podręczniki potrzeba 500.000 zł., dlatego zachęcamy wrocławian do wsparcia akcji.

Ze względu na uruchomienie w Konakry nowej Biblioteki Narodowej i bardzo ograniczone zbiory, którymi dysponuje dotychczasowa niewielka placówka, Wrocław jako Światowa Stolica Książki UNESCO 2016 zaapeluje do mieszkańców miasta, mieszkańców miast zrzeszonych w Koalicji Miast Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, mieszkańców miasta partnerskiego Wrocławia – Lille oraz belgijskiego Mons – Europejskiej Stolicy Kultury 2015, a także, za pośrednictwem duszpasterstwa akademickiego, do studentów Paryża o przekazywanie na rzecz Konakry książek w języku francuskim, w celu stworzenia księgozbioru nowej Biblioteki Narodowej Gwinei.

Pracujemy również nad udostępnieniem polskiego programu do katalogowania zbiorów dla nowej biblioteki.

Każdy podręcznik to szansa dla kolejnych gwinejskich dzieci na zdobycie wykształcenia, które jest przepustką do lepszego życia. Zapewnienie podręczników dla 30 uczniów to koszt 30 zł.

Czas na działanie!

 

Harmonogram projektu:

 

23.04 – symboliczne przekazanie tytułu i elementarza

23.04 – 15.08 – zlecenie produkcji, druk i dystrybucja

6.02 – 15.09 – zbiórka pieniędzy i książek, zawarcie umów z partnerami oraz sponsorami

1.10 – przekazanie szkołom podręczników

Konkurs dla wrocławskich uczniów na projekt okładki elementarza dla dzieci z Konakry w Gwinei rozstrzygnięty!

W lutym 2017 Wrocław i Fundacja Art Transparent ogłosiły konkurs dla wrocławskich uczniów
na projekt okładki elementarza dla dzieci z Konakry w Gwinei.

W konkursie udział wzięli uczniowie wrocławskich szkół podstawowych z klas IV-VI, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Na 66 projektów okładki elementarza, wykonanych przez dzieci z wrocławskich szkół, oddano łącznie 774 ważne głosy. Zwyciężyła okładka przygotowana przez ucznia z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 19 przy ul. Januszowickiej.

Na zwycięskim projekcie przedstawione zostały mapy Polski i Gwinei, solidarny uścisk rąk ludzi z obydwu tych krajów, literki (symbol elementarza) i wrocławski ratusz (jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta).

Elementarzy, z których dzieci w Afryce będą się uczyć czytać i pisać, będzie aż 100 tys. Zostaną wydrukowane w ramach akcji „Książki do Gwinei”, którą prowadzi miasto Wrocław wraz Fundacją Art Transparent. Zbiórka na podręczniki dla gwinejskich uczniów trwa. Elementarze mają trafić do Konakry, stolicy Gwinei, która po Wrocławiu będzie piastować tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO. Przekazanie tytułu nastąpi 23 kwietnia tego roku, a podręczniki dzieci dostaną jesienią, z początkiem roku szkolnego.

Autorzy trzech okładek, które zdobyły najwięcej głosów internautów zostaną nagrodzeni całodziennymi karnetami rodzinnymi do aquaparku.

 

Akcję wsparli między innymi:

KOŁO MISYJNE, BIBLIOTECZNE I PCK ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. KARD. WYSZYŃSKIEGO W GOŁAWINIE

DOLNOŚLĄSKA IZBA GOSPODARCZA

RADA RODZICOW SP NR 34-ZSP NR 6, WROCŁAW

PRZEDSZKOLE NR 25 “SŁOWIAŃSKIE MALUCHY”, WROCŁAW

PRZEDSZKOLE NR 66 “BAJKOLANDIA”, WROCŁAW

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 98, WROCŁAW

PRZEDSZKOLE NR 92, WROCŁAW

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 90 IM. PROF. ST. TOŁPY, WROCŁAW

MŁODZIEŻOWY OŚRODEK SOCJOTERAPII NR 2, WROCŁAW

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 63, WROCŁAW

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 84, WROCŁAW

PRZEDZKOLE NR 36, WROCŁAW

KLASA 2D Z GIMNAZJUM NR 18, WROCŁAW

RADA RODZICÓW PRZY LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM NR IV, WROCŁAW

SKLEP ‘STENIA’ S.C. A.HELAK K.MATUS

KONSUL HONOROWY CHILE WE WROCŁAWIU

FIRA SP. Z O.O.

KONSULAT KRÓLESTWA NORWEGII WE WROCŁAWIU

BILLBIRD S.A.

POLSKA CERAMIKA OGNIOTRWAŁA ‘ŻARÓW’ SPÓŁKA AKCYJNA

FUNDACJA PRO MUNDO JUSTO

AKME Z. WIŚNIEWSKI SP. Z O.O.

KLUB ROTARIAŃSKI UL.RYNEK 5

CENTRUM DERMATOLOGII ESTE TYCZNEJ BAGŁAJ

ROPLA ELEKTRONIK SP. Z O.O.

KANCELARIA RADCY PRAWNEGO, WARSZAWA

GRUPA FINANSOWA EXPERT SP. Z O.O.

‘GLOBALLOGIC’ SPÓŁKA AKCYJNA

ECHO INVESTMENT

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 118, WROCŁAW

SZKOŁA PODSTAWOWA W NOWEJ WSI UJSKIEJ

SZKOLNY KLUB WOLONTARIATU PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 99, WROCŁAW

ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNO-ADMINISTRACYJNYCH IM. MARII DĄBROWSKIEJ,  WROCŁAW

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 73, WROCŁAW

GIMNAZJUM NR 23, WROCŁAW

GIMNAZJUM NR 25, WROCŁAW

PRZEDSZKOLE NR 117, WROCŁAW

TECHNIKUM NR 15, WROCŁAW

MOZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ PRACOWNIKÓW OŚ WIATY I WYCHOWANIA, WROCŁAW

WOOD SP. Z O.O.

BARENTS.PL SP. Z.O.O

GIMNAZJUM NR 21, WROCŁAW

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3, WROCŁAW

TOWARZYSTWO MUZYCZNE / MŁODZIEŻOWA AKADEMIA MUSICALOWA

Z okazji zakończenia zbiórki (15.09.2017) w ramach akcji “Książki dla Gwinei” Fundacja Art Transparent zaplanowała na wrzesień serię prezentacji artystycznych poświęconych Gwinei.

Zapraszamy!

HARMONOGRAM WYDARZEŃ:
1.09. 2017
godz. 19

„Gwinea – kontrasty. Opowieść o oceanie, młodości, radości i nie łatwiej rzeczywistości Gwinei”: wernisaż zdjęć Karoliny Łągiewki / Klub PROZA

10.09. 2017
godz. 18

„Cała naprzód”: pokaz filmu Stanisława Lenartowicza z wprowadzeniem Magdy Podsiadły / Klub PROZA

15.09. 2017
godz. 18:00

„Bel Air”: wernisaż wystawy Leona Podsiadłego we współpracy z Magdą Podsiadły / galeria Mieszkanie Gepperta

godz. 20:15

koncert Bossa Nova i zakończenie zbiórki pieniędzy w ramach akcji „Książki dla Gwinei” / Vertigo Jazz Club
Bilety na cały wieczór: 20 zł
Część kwoty z biletów zostanie przeznaczona na akcję Książki dla Gwinei

 

WYDARZENIE NA FACEBOOKU

 

O WYSTAWIE “BEL AIR”:
„Bel Air”
wystawa prac Leona Podsiadłego we współpracy z Magdą Podsiadły

wernisaż:
15.09.2017, godz. 18 / Mieszkanie Gepperta

Podróż do Gwinei przenosi nas w przestrzeniach geograficznych, ale też w czasie. Okazuje się, że Wrocław i Konakry łączy nie tylko tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO, czy chęć pomocy dzieciom w akcji “Książki dla Gwinei”, łączy nas także historia Zbyszka Cybulskiego, Hanki Bielickiej, Stanisława Lenartowicza oraz Leona Podsiadłego.

Po odzyskaniu niepodległości Gwinea zainicjowała intensywna wymianę intelektualną, naukową i gospodarczą z krajami bloku wschodniego, w tym z Polską. Stąd w latach 60. i 70. do Konakry przybywają liczni polscy artyści, wykładowcy i pisarze. To tu swą powieść “Nowa przygoda Gwinea” popełnił Arkady Fiedler, a film “Cała naprzód” tworzył Stanisław Lenartowicz.

Wystawa “Bel Air” przeniesie nas w tamte czasy za sprawą niezwykłych prac mentora wrocławskiej rzeźby, profesora Leona Podsiadłego. Zaprezentowane zostaną rzeźby i grafiki zainspirowane jego pobytem w Gwinei. Na ten niezwykły kraj spojrzymy poprzez doświadczenie jego i jego rodziny. Pokażemy do tej pory nie prezentowane pamiątki rodzinne i artefakty przywiezione z Afryki. Opowieść uzupełni rozmowa ojca z córką, Magdą Podsiadły, która po wielu latach wraca do Konakry, by odnaleźć uczniów ojca i odwiedzić ich gwinejski dom.

Leon Podsiadły:

Urodzony w 1932 roku we Francji. Rzeźbiarz, malarz i rysownik. W latach 1952–1956 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Profesor uczelni artystycznych w Conakry (Gwinea), Wrocławiu i Opolu. Kierownik Katedry Rzeźby (w latach 1980–1986), dziekan Wydziału malarstwa Grafiki i Rzeźby w PWSSP we Wrocławiu (w latach 1980–1986). Członek oraz uczestnik wystaw Grupy Wrocławskiej. Laureat wielu nagród w dziedzinie rzeźby. Wychowawca kilku pokoleń rzeźbiarzy działających w Polsce i za granicą.

Magda Podsiadły:

Wrocławianka od urodzenia, córka wrocławskich plastyków malarki Krystyny Michałowskiej-Podsiadły i rzeźbiarza prof. Leona Podsiadłego. Eks-dziennikarka działu kultury wrocławskiej Gazety Wyborczej (od 1990 do 2012, współtworzyła dział i szefowała mu prawie przez dekadę), dzieciństwo spędziła w Afryce Zachodniej (Konakry, Gwinea), absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Interesuje ją teatr i kino Afryki frankofońskiej, (publikowała teksty m.in.w „Didaskaliach”, „Kinie”, „Formacie” i „Notatniku teatralnym”), współpracuje z Brave Festival). Poza działalnością dziennikarską zajmuje ją także fotografia reportażowa. Ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych, m.in. w galerii BWA Awangarda, Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu i Muzeum Narodowym w Szczecinie. Wszystkie poświęcone były współczesnemu życiu ludzi w krajach Afryki.

Kurator wystawy: Michał Bieniek
Idea: Karolina Bieniek
Produkcja: Małgorzata Sobolewska, Julia Janowska
Promocja: Anna Stec, Paulina Popiół
Opracowanie graficzne: Marta Przeciszewska

wystawa czynna:
15.09 – 13.10.2017
we wtorki, czwartki i piątki, od godz. 16 do 19
Mieszkanie Gepperta
Ofiar Oświęcimskich ½, Wrocław

fot. Leon Podsiadły, Gwinea, druga połowa lat ’60

 

O WYSTAWIE „GWINEA – KONTRASTY. OPOWIEŚĆ O OCEANIE, MŁODOŚCI, RADOŚCI I TRUDNEJ RZECZYWISTOŚCI GWINEI”: WERNISAŻ ZDJĘĆ KAROLINY ŁĄGIEWKI

1.09.2017, godz. 19:00 / Klub PROZA

Od autorki:
Gwinea to pełna kontrastów mozaika. Na pierwszy rzut oka widzimy tylko biedę, a czasem prawdziwą nędzę. Kiedy jednak zaczynamy szukać dalej zauważamy, że jest także źródłem ważnych zasobów mineralnych, a w ostatnich latach przeżywa także biznesowy boom. Ten ostatni jednak powoduje, że stolica Gwinei – Konakry tonie pod stertami odpadów. Jej przeciwieństwem jest interior, obszary leśne i wyżynne obdarzone przepiękna naturą i różnorodną florą. Gwinea to bogactwo kulturowe i etniczne, ale też analfabetyzm, próżniactwo i zacofanie cywilizacyjne, to także przywiązanie do tradycyjnych wartości, radość z życia, z drugiej jednak strony łamanie praw i prymitywne zwyczaje, ciężkie, życiowe zmagania ….

Ta różnorodność i zróżnicowanie Gwinei na różnych poziomach i w różnych aspektach intryguje, zachwyca i zachęca, aby poznać, odkryć, zasmakować … jej ciągle nie do końca nieodkryty potencjał.

Autorka:

Karolina Łągiewka – z wykształcenia ekonomistka z ponad 8-letnim doświadczeniem w administracji publicznej, w tym w Komisji Europejskiej w zakresie polityki zdrowia publicznego; od ponad 5 lat z pasją i aktywnie zaangażowana w pomoc rozwojową w szczególności w zakresie zdrowia globalnego i wykorzystania technologii w polityce zdrowotnej, udzielając się jako wolontariuszka – w terenie i zdalnie – w przygotowywaniu i realizacji projektów w prowincji Nyanza w zachodniej Kenii, a od kwietnia 2015 zajmując się zarządzaniem projektami UE w Gwinei-Konakry. Od 2015 współfundatorka biznesu społecznego „Wakilare” wspierającego niepełnosprawnych bezdomnych z ulic Konakry.

 

POKAZ FILMU “CAŁA NAPRZÓD” STANISŁAWA LENARTOWICZA
1967, 86 min
wprowadzenie: Magdy Podsiadły

10.09.2017, godz. 18:00/ Klub PROZA

Zwariowana komedia, w której fikcja miesza się z rzeczywistością. Pastisz popularnych gatunków i motywów kina rozrywkowego, wyśmiewający wszechobecne stereotypy oraz ludzi, którzy gotowi są w nie uwierzyć. Film Stanisława Lenartowicza, twórcy przez lata niedocenianego i spychanego na dalszy plan, dziś słusznie uważanego za „mistrza nastroju” i jedną z największych indywidualności polskiego kina.

Jeden z pierwszych polskich filmów zrealizowanych w autentycznych zagranicznych plenerach: zdjęcia kręcono w Finlandii, na Wyspach Kanaryjskich oraz w portach Afryki Zachodniej (w tym w Konakry w Gwinei). Sceny rozgrywające się na statku powstały podczas rejsu handlowego drobnicowca M/S „Kraków”, należącego do Polskiej Żeglugi Morskiej.

Twórcy:
Reżyser: Stanisław Lenartowicza
Scenariusz: Ewa Szumańska, Stanisława Lenartowicz
Zdjęcia: Tadeusz Wieżan, Jerzy Stawicki
Muzyka: Wojciech Kilar
Obsada: Zbigniew Cybulski, Teresa Tuszyńska, Zdzisław Maklakiewicz, Krzysztof Litwin, Zdzisław Kuźniar, Leon Niemczyk

Informacja za: Studio Filmowe KADR [http://www.sfkadr.com/pl/movies/93/cala-naprzod.html]

 

 

Dzięki akcji “Książki dla Gwinei” udało się zebrać darowizny w kwocie 168 573,05 zł. To ogromna suma, na którą złożyło się ponad pół tysiąca osób i instytucji z całej Polski. Za tę kwotę uda się zakupić 33 714 elementarzy. Aby zrealizować nasz cel, czyli zakupić 100 000 książek, pozostałą potrzebną kwotę dołożą UNESCO i Światowa Stolica Książki 2019 Sharjah (łącznie 30 000 Euro) i miasto Wrocław. Już jesienią dzieci w Konakry będą mogły uczyć się z zupełnie nowych podręczników!

Ogromnie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli akcję!

ZBIÓRKA W RAMACH AKCJI “KSIĄŻKI DLA GWINEI” ZOSTAŁA ZAKOŃCZONA.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA WSPARCIE!

168573,05

33.7146%(168573,05pln z 500000pln)

 

 

ŚLEDŹ AKCJĘ NA FACEBOOKU!

 

 

 

PARTNERZY: