Stanisław Dróżdż. Ścieżki tekstu

wykład na temat twórczości Stanisława Dróżdża i spotkanie wokół projektu “Ścieżki tekstu”

28.09.2016 (środa), godz. 18
Browar Mieszczański, sala klubowa (www.browar.wroc.pl)
ul. Hubska 44, Wrocław

W lipcu tego roku na trzech ścianach wrocławskich kamienic powstały murale ze sztandarowymi pracami Stanisława Dróżdża: “Zapominanie”, “Czasoprzestrzennie”, “optimum”.
We wrześniu 2016 na 43 przystankach tramwajowych linii nr 33 prezentowane są wiersze z nigdy dotąd niepublikowanego tomu poetyckiego Stanisława Dróżdza pt. “POZASŁOWNE ŚRÓDSŁÓW MIĘDZYSŁOWIA”.
Jeszcze w tym roku w przestrzeni publicznej Wrocławia powstanie instalacja inspirowana twórczością artysty.
To tylko niektóre wydarzenia projektu pt. “Stanisław Dróżdż. Ścieżki tekstu”.

Kim był Stanisław Dróżdż? Czym charakteryzuje się poezja konkretna, tzw. poezja betonowa? Jak powstawały murale na ścianach wrocławskich kamienic? Z ilu betonowych jedynek składa się przestrzenna interpretacja pracy pt. “Samotność”? I co działo się z utworami poetyckimi Stanisława Dróżdża z tomu “POZASŁOWNE ŚRÓDSŁÓW MIĘDZYSŁOWIA” (1969), nim ujrzały światło dzienne?

Na te i inne pytania odpowiemy podczas spotkania poświęconego twórczości Stanisława Dróżdża i projektowi “Stanisław Dróżdż. Ścieżki tekstu”.
Przybliżymy sylwetkę jednego z najciekawszych artystów polskiej awangardy lat 60. i 70. XX wieku, animatora polskiego nurtu poezji konkretnej, opowiemy o idei projektu “Ścieżki tekstu”, zaprosimy na odsłonę instalacji artystycznej inspirowanej twórczością Stanisława Dróżdża oraz wręczymy tomy poetyckie “POZASŁOWNE ŚRÓDSŁÓW MIĘDZYSŁOWIA”.

Zapraszamy!

O twórczości Stanisława Dróżdża opowie Karolina Tomczak – historyczka sztuki i polonistka, edytorka i recenzentka. Zajmuje się głównie polską współczesną twórczością plastyczną i literacką (m.in. Witkacy, Xawery Dunikowski, Anna Szpakowska-Kujawska).

autorka projektu “Stanisław Dróżdż. Ścieżki tekstu”: Małgorzata Dawidek
organizator: Fundacja Art Transparent, Wroclaw 2016

 

wydarzenie na FB