Projekt pt. Stanisław Dróżdż. Ścieżki tekstu jest jedną z propozycji programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, która będzie realizowana we Wrocławiu od września do grudnia 2016 roku.
Celem tego szeroko zakrojonego przedsięwzięcia jest przybliżenie mieszkańcom Wrocławia twórczości wybitnego artysty, twórcy poezji konkretnej – Stanisława Dróżdża.
Wydarzenie jest rozbudowane formalnie. Pierwszą część stanowi seria murali wykonanych na ścianach dwóch kamienic usytuowanych w centrum miasta (ulice Legnicka 68 ‒70 i Hubska 35). Prezentowane są na nich wielkoformatowe reprodukcje prac optimum i Zapominanie graficznie opracowane w 1967 roku przez poetę i malarza Stanisława Kortykę oraz pochodzące z 1969 roku i opracowane przez artystkę konceptualną Barbarę Kozłowską Czasoprzestrzennie.
Druga część projektu to rekonstrukcja instalacji artystycznej zrealizowanej na podstawie szkicu Barbary Kozłowskiej, która w 1970 roku zinterpretowała wiersz Dróżdża Samotność, nadając tej pracy trzeci wymiar. Praca na stałe wpisze się w krajobraz parku Popowickiego.
Trzeci element wydarzenia stanowi publikacja pochodzącego z 1969 roku i dotychczas niewydanego debiutanckiego tomu poetyckiego Stanisława Dróżdża pt. POZASŁOWNE ŚRÓDSŁÓW MIĘDZYSŁOWIA. Zbiór w opracowaniu i redakcji Małgorzaty Dawidek wraz z tłumaczeniem na język angielski przez Krzysztofa Bartnickiego ukaże się nakładem wydawnictwa Warstwy we wrześniu 2016 roku. Równocześnie, między wrześniem a październikiem reprodukcje wybranych z tomu stron maszynopisów zostaną zaprezentowane na nośnikach reklamowych (citylightach) umieszczonych na 42 przystankach tramwajowych w całym mieście oraz w galerii ulicznej Szewska Pasja (ul. Szewska).
W ramach projektu powstanie także mapa-przewodnik po historycznych i współczesnych miejscach Wrocławia związanych z nurtem konkretystycznym i twórczością Stanisława Dróżdża.
Ponadto, we wrocławskich szkołach realizowane będą działania edukacyjne, które przybliżą najmłodszym wrocławianom twórczość Stanisława Dróżdża.
Podczas wernisażu Stanisław Dróżdż. Ścieżki tekstu odbędzie się koncert Esej na głos i kontrabas „Przed / za”. Teologia przyimków Stanisława Dróżdża (wykonanie: Tadeusz Sławek – tekst, głos; Bogdan Mizerski – muzyka, kontrabas; Joanna Kściuczyk-Jędrusik – sopran; BestremyDuo: Bożena Mizerska – harfa; Fryderyk Mizerski – puzon).
Projekt Stanisław Dróżdż. Ścieżki tekstu jest odpowiedzią na obecny w twórczości Stanisława Dróżdża postulat materializacji tekstu oraz wyjścia literatury poza ramy stronic. Intencją autorki projektu jest zaprezentowanie utworów poetyckich Dróżdża w taki sposób, by przeskalowane do gabarytów architektury stały się częścią struktury miasta i wpisały w jego mapę. W konsekwencji tych działań interakcja mieszkańców miasta z fizycznymi elementami tekstu stanie się kolejnym krokiem w kierunku zmiany czytelniczych przyzwyczajeń zainicjowanych przez artystę w jego pracach.
Poezja konkretna to nurt wykorzystujący zapis językowy jako tworzywo wizualne w taki sposób, by wydobyć funkcję jego materialności, czyli wykorzystać jego jakości wizualne.
Angielski termin „concrete poetry” często tłumaczony jest dosłownie jako „poezja betonowa”.
Prezentowane w ramach projektu Stanisław Dróżdż. Ścieżki tekstu wersje prac Stanisława Dróżdża wykonane z betonu lub przeniesione bezpośrednio na mury budynków realizują ów postulat materialności tekstu również w sensie dosłownym.
Stanisław Dróżdż (1939 ‒ 2009 ) ‒ poeta konkretny, jeden z najbardziej znaczących artystów polskiej awangardy lat 60. i 70. XX wieku. Tworzył prace sytuujące się na pograniczu poezji i sztuk wizualnych, określił je terminem “pojęciokształty”. Łączył w nich symbole językowe z systemami matematycznymi. Był animatorem polskiej gałęzi nurtu poezji konkretnej. Reprezentował Polskę na najważniejszych wystawach sztuki konceptualnej na całym świecie, m.in. ?sound text – concrete poetry – visual texts w Stedelijk Museum w Amsterdamie (1970‒1972), 50. Biennale Sztuki w Wenecji (2003) oraz Beyond Geometry, Experiments in Form, 1940s-1970s w Los Angeles County Museum of Art w Los Angeles (2004). Mieszkał i tworzył we Wrocławiu.
Autorka projektu: Małgorzata Dawidek
5.09.2016, godz. 10.15:
Objazd tramwajem po trasie łączącej kolejne elementy projektu. Autorka projektu – Małgorzata Dawidek – opowie m.in. o utworach poetyckich prezentowanych na przystankach tramwajowych linii nr 33 oraz zarysuje ścieżki twórczości Stanisława Dróżdża.
Zbiórka na przystanku Uniwersytecka (ul. Szewska, na przeciwko Instytutu Historii Sztuki). Zapraszamy!
OTWARCIE
6.09.2016, godz. 17:
godz. 17 – oficjalne otwarcie, prezentacja etapów projektu (realizowanych w przestrzeni publicznej Wrocławia) oraz promocja tomu poetyckiego Stanisława Dróżdża pt. POZASŁOWNE ŚRÓDSŁÓW MIĘDZYSŁOWIA
godz. 19 – koncert Esej na głos i kontrabas „Przed / za”. Teologia przyimków Stanisława Dróżdża
(Tadeusz Sławek – tekst, głos; Bogdan Mizerski – muzyka, kontrabas; Joanna Kściuczyk-Jędrusik – sopran; BestremyDuo: Bożena Mizerska – harfa; Fryderyk Mizerski – puzon)
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, Wrocław
WYKŁAD NA TEMAT TWÓRCZOŚCI STANISŁAWA DRÓŻDŻA I SPOTKANIE WOKÓŁ PROJEKTU
28.09.2016 (środa), godz. 18
Browar Mieszczański, sala klubowa (www.browar.wroc.pl)
ul. Hubska 44, Wrocław
więcej
Projekt realizowany w ramach programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, którego kuratorem jest Michał Bieniek.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
projekt graficzny: Magdalena Jaskułowska / Kolektyf / www.kolektyf.com