Był słynnym neurochirurgiem, który zainicjował zawody sportowe dla osób z urazami kręgosłupa. Zmienił społeczne postrzeganie osób z niepełnosprawnościami. Dziś imieniem sir Ludwiga Guttmanna chcemy nazwać jedną z ulic przy dawnym Szpitalu Żydowskim.
- edycja SURVIVALU jest zlokalizowana przy ul. Wiśniowej 36 we Wrocławiu, a więc w budynkach dawnego Szpitala Kolejowego (przedtem Szpitala Żydowskiego), i skupia się na wątkach związanych z uzdrawianiem tkanki urbanistycznej i architektonicznej. Nie zabrakło także licznych nawiązań do medycyny.
W szpitalu pracowało wielu wybitnych lekarzy. Wśród nich był także słynny Ludwig Guttmann (ur. 1899 w Toszku), neurochirurg, który po wyjeździe do Anglii był zagorzałym propagatorem sportu osób niepełnosprawnych oraz twórcą paraolimpiady. W pierwszych igrzyskach paraolimpijskich zainicjowanych przez Guttmanna w 1960 roku w Rzymie wzięło udział 400 sportowców z 21 krajów, obecnie w igrzyskach paraolimpijskich startuje kilka tysięcy sportowców!
Jeśli kiedykolwiek zrobiłem jedną ważną rzecz w mojej karierze medycznej, to wprowadziłem sport w leczeniu i rehabilitacji osób z urazem rdzenia kręgowego i innymi niepełnosprawnościami ruchowymi.
– sir Ludwig Guttmann
Ludwig Guttmann jest dla nas symbolem tego, co w ludziach najcenniejsze, bohaterem, który miał moc, by zmieniać świat na lepsze. Dlatego Fundacja Art Transparent we współpracy z Muzeum Miejskim Wrocławia podjęła starania, by jednej ulic blisko dawnego szpitala nadać imię lekarza. Ten skromny człowiek dokonał prawdziwej rewolucji w ówczesnej medycynie, ale przede wszystkim zmienił społeczne postrzeganie osób z niepełnosprawnościami. Był zaangażowanym wizjonerem, który nie bał się głośno mówić, że osoby po urazach rdzenia kręgowego mogą studiować, pracować, zakładać rodziny i uprawiać sporty. Dziś wydaje się to oczywiste, ale w latach 40. XX wieku wciąż wielu lekarzy uważało te pomysły za szaleństwo.