Przed nami 20. edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL. Jubileuszowa odsłona unikatowego wydarzenia prezentującego sztukę współczesną odbędzie się w dniach 24–28.06.2022 r.
W budynkach byłego wrocławskiego szpitala Betania, jednego z najciekawszych zabytków architektury szpitalnej w Polsce, swoje prace zaprezentuje ponad 40 artystów z kraju i zagranicy. W programie, prócz wystawy głównej, znalazły się oprowadzania kuratorskie i spotkania w ramach Sceny społecznej. Festiwal przygotował także bogaty program dostępnościowy uwzględniający język migowy i „ciche godziny” zwiedzania dla osób wysoko wrażliwych. Wstęp na SURVIVAL jest bezpłatny. Na oprowadzania obowiązują zapisy.
20 lat eksploracji miasta
Już od 20 lat SURVIVAL podejmuje wyzwanie wprowadzania sztuki współczesnej do nietypowych przestrzeni miejskich. Poprzednie edycje tego unikatowego w skali kraju Przeglądu Sztuki odbywały się m.in. na Dworcu Wrocław Główny, w opuszczonym Instytucie Farmacji Akademii Medycznej, w Pawilonie Czterech Kopuł (obecnie oddział Muzeum Narodowego) czy byłej Państwowej Fabryce Wagonów Pafawag. W tym roku artyści, jak i widzowie, będą mieli okazję zmierzyć się z niedostępną na co dzień lokalizacją na Przedmieściu Oławskim, nazywanym niegdyś „Trójkątem Bermudzkim”, dziś stanowiącym atrakcyjną część miasta kojarzoną z ciekawą architekturą i licznymi centrami lokalnej aktywności.
Kompleks budynków szpitalnych przy ulicy Traugutta 118 powstał w latach 1852–1916. Z dziesięciu obiektów wchodzących w jego skład przetrwało aż dziewięć. Szpital jest jedyną na terenie Wrocławia tak dużą instytucją założoną przez kobiety i przez nie prowadzoną aż do 1945 roku.Cały kompleks nosił nazwę „Betania”. Leczono w nim wszystkich niezależnie od wyznania na oddziałach chorób wewnętrznych, chirurgicznym, laryngologicznym oraz ginekologicznym. W skład kompleksu wchodziły także budynki dla zakaźnie i przewlekle chorych. W czasach powojennych szpital otrzymał imię Tadeusza Marciniaka, a jeden z jego obiektów został przeznaczony na oddział dziecięcy.
„Piguły” w sztuce i debacie
Hasło festiwalu odwołuje się do mnogości znaczeń kryjących się pod określeniem „piguły”. To między innymi metafora niebieskiej i czerwonej pigułki z kultowego filmu „Matrix” i nawiązanie do środków psychoaktywnych wywołujących odmienne stany świadomości. – Nie tylko powszechność, ale też systematyczny wzrost liczby osób przyjmujących substancje psychoaktywne bywa rozpoznawany jako symptom i skutek zmian społeczno-politycznych oraz przemian technologicznych i systemowych – mówi Michał Bieniek, dyrektor Przeglądu Sztuki SURVIVAL.
Tegoroczną ideę, jak i jej wielowątkowość, rozwiną w swoich pracach artyści SURVIVALU. W dawnym szpitalu Betania obejrzymy kilkadziesiąt dzieł z obszarów takich jak malarstwo, rzeźba, instalacja, wideo czy projekty dźwiękowe. – Przyjrzymy się dwudziestowiecznej tradycji muzycznej awangardy, która w kontrze do rewolucji psychodelicznej lat 60. poszukiwała przestrzeni idei we wschodnich praktykach poszerzania świadomości – zapowiada Daniel Brożek, kurator projektów dźwiękowych. Nieodłącznym elementem Przeglądu jest Nagroda Publiczności ufundowana w tym roku przez OKRE Development. Na ulubioną realizację artystyczną głosować można podczas trwania festiwalu.
Scena społeczna, jak co roku, stanie się miejscem spotkań i wymiany poglądów. – W gronie przedstawicieli Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy będziemy dyskutować o roli sztuki w przemianach społecznych w kontekście inwazji na Ukrainę. To część projektu „Unlearning”, w którym zastanawiamy się nad relacją pomiędzy działaniami artystycznymi a zmianą społeczną z perspektywy regionu Europy Środkowo-Wschodniej – mówi Karolina Bieniek z fundacji Art Transparent, organizatorka Przeglądu. – W partnerstwie z Uniwersytetem SWPS porozmawiamy o psychologicznych aspektach tegorocznego hasła festiwalu. Podejmiemy również temat dwudziestej rocznicy najstarszego, nieprzerwanie funkcjonującego przeglądu sztuki – dodaje. Wśród gości i gościń usłyszymy: Katerynę Botanovą, Franza Tiska, Simona Balázsa, Yuriy Bileya, Zuzanę Kupcovą, Beatę Kwiatkowską, Katarzynę Kulwicką oraz Agatę Gąsiorowską.
W ramach projektu „Unlearning – 20 lat sztuki na rzecz zmiany społecznej w regionie V4”obejrzymy również prace artystów z Ukrainy. Działaniu towarzyszyć będzie publikacja tekstów mapujących społeczne konteksty praktyk artystycznych i instytucjonalnych w państwach Grupy Wyszehradzkiej.
Sztuka dostępna dla wszystkich
Jubileuszowa edycja SURVIVALU to także bogaty program dostępnościowy, który ma na celu przybliżyć sztukę do odbiorcy oraz zaprosić do udziału w przeglądzie różne grupy społeczne. – Chcemy mówić głośno, że sztuka współczesna jest dostępnościowa – mówi Ewa Pluta, historyczka sztuki i kuratorka Przeglądu. W programie SURVIVALU znalazły się oprowadzania po wystawie i budynku szpitala z cyklu SAW (Senior Art Walk), BAW (Baby Art Walk) dla rodziców bardzo małych dzieci i KAW (Kid Art Walk) dla dzieci w wieku 5 – 10 lat. Wspólnie z Fundacją Katarynka przygotowane zostały też oprowadzania z audiodeskrypcją oraz z tłumaczeniem na Polski Język Migowy. We wtorek, 28 czerwca, w godzinach od 10.00 do 11.30 na wystawie obowiązywać będzie ciche 1,5 godziny – wszystkie prace dźwiękowe i wideo mogące wpływać negatywnie na samopoczucie osób wysoko wrażliwych zostaną wyłączone.
Podczas festiwalu działał będzie także Klub festiwalowy – w piątek i sobotę, 24 i 25 czerwca, odbędą się wieczorne imprezy taneczne z udziałem didżejów z wrocławskiego Studia Nurty i African Techno Karate. Wstęp na wydarzenia SURVIVALu jest bezpłatny. Na oprowadzania obowiązują zapisy: https://app.evenea.pl/event/survival20/ dostępne od 14 czerwca.
Wystawy towarzyszące: Szewska i Przedmieście Oławskie
W dniach 17 czerwca – 10 lipca w Centrum na Przedmieściu przy ulicy Prądzyńskiego 39A oglądać będzie można wystawę „Projekt Szpital” Katarzyny Ćwikły. Prawie 60 kolorowych zdjęć i opowieści byłych pracowników oraz pacjentów i pacjentek szpitala im. Marciniaka tworzą intymną i indywidualną historię tego niezwykłego miejsca. Z kolei w ulicznej galerii Szewska do 30 czerwcamożna podziwiać ekspozycję prezentującą wybór detali prac artystycznych, które zobaczymy podczas jubileuszowej edycji SURVIVALU – to opowieść prowadząca przez tajemnicze piwnice, piętra i strychy budynków monumentalnego szpitala Betania.
20. edycja SURVIVALU pod hasłem „Piguły” odbędzie się między 24 a 28 czerwca w dawnym szpitalu Betania przy ul. Traugutta 118. Organizatorem Przeglądu jest Fundacja Art Transparent, a partnerem strategicznym wydarzenia OKRE Development. Przegląd jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław. Szczegóły znajdują się na www.survival.art.pl.
Dyrektor Przeglądu: Michał Bieniek
Kuratorzy: Michał Bieniek, Anna Kołodziejczyk, Małgorzata Miśniakiewicz, Daniel Brożek, Ewa Pluta
Artystki i artyści:: Laia Abril, Krystian Truth Czaplicki, Volkan Diyaroglu, Pablo Ramírez González, Maja Janczar, Kamil Kak, Monika Karczmarczyk, Dana Kavelina, Maksym Khodak, Alina Kleytman, Adam Kozicki, Agata Lankamer, Katarzyna Malejka, Magdalena Mądra, Martyna Modzelewska, Horacy Muszyński, Małgorzata Mycek, Adam Nehring, Iwona Ogrodzka, Zofia Pałucha, Valentina Petrova, Przemysław Piniak, Katarzyna Podpora, Martyna Poznańska, Aleksandra Przybysz, Jakub Rokita, Anna Scherbyna, Jarosław Słomski, Aleksander Sovtysik, Kuba Stępień, Kamil Subzda, Tytus Szabelski, Sofia Topi, Daniela Weiss, Katarzyna Wyszkowska, xyckshyt, Rafał Żarski.
PROGRAM
24.06 PIĄTEK
godziny otwarcia: 12.00–24.00
19:00 Oficjalne otwarcie 20. Przeglądu Sztuki SURVIVAL, przed wejściem głównym do Szpitala
22:00Studio Nurty Takeover – afterparty, wejście od Żabiej Ścieżki
25.06 SOBOTA
godziny otwarcia: 12.00–24.00
12:00 Oprowadzanie w Polskim Języku Migowym, prowadzi: Ewa Pluta (zapisy koordynuje Fundacja Katarynka), start: przystanek tramwajowy pl. Zgody (Muzeum Etnograficzne)
15:00 KAW!Kid Art Walk – oprowadzanie dla dzieci w wieku 6-12 lat, prowadzi: Ewa Pluta (obowiązują zapisy), start: Infopunkt
17:00 Oprowadzanie kuratorskie, prowadzi: Daniel Brożek (obowiązują zapisy), start: Infopunkt
18:00 Scena społeczna: Unlearning – o przyszłości relacji między sztuką a zmianami społecznymi – debata dostępna w językach polskim i angielskim, wydarzenie otwarte, Klub Festiwalowy
22:00 African Techno Karate – afterparty, wejście od Żabiej Ścieżki
26.06 NIEDZIELA
godziny otwarcia: 12.00–24.00
12:00 Oprowadzanie z audiodeskrypcją, prowadzi: Ewa Pluta (zapisy koordynuje Fundacja Katarynka), start: przystanek tramwajowy pl. Zgody (Muzeum Etnograficzne)
13:00 Scena społeczna:Dwudziestka! – spotkanie jubileuszowe, prowadzi: Beata Kwiatkowska, wydarzenie otwarte, Klub Festiwalowy
15:00 Warsztaty dla dzieci, wydarzenie otwarte, Klub Festiwalowy
17:00 Oprowadzanie kuratorskie, prowadzi: Michał Bieniek (obowiązują zapisy), start: Infopunkt
17:00 Oprowadzanie queerstoryczno-herstoryczne, prowadzi: Ewa Pluta (obowiązują zapisy), start: Trzonolinowiec, ul. Tadeusza Kościuszki 72
15:00 Scena społeczna:To jeszcze ja, czy już piguły? – wykład Katarzyny Kulwickiej, wydarzenie otwarte, Klub Festiwalowy, partner: Uniwersytet SWPS
16:00 SAW! Senior Art Walk – oprowadzanie dla seniorów, prowadzi: Ewa Pluta (obowiązują zapisy), start: Infopunkt
17:00 Oprowadzanie kuratorskie w j. angielskim, prowadzi: Małgorzata Miśniakiewicz (obowiązują zapisy), start: Infopunkt
18:00 Scena społeczna: Rynek a relacje międzyludzkie – wykład Agaty Gąsiorowskiej, wydarzenie otwarte, Klub Festiwalowy, partner: Uniwersytet SWPS
28.06 WTOREK
godziny otwarcia: 12.00–22.00
13:00 BAW! Baby Art Walk – oprowadzanie dla rodziców z małymi dziećmi, prowadzi: Aleksandra Jach (obowiązują zapisy), start: Infopunkt
17:00 Oprowadzanie kuratorskie z tłumaczeniem na j. ukraiński, prowadzi: Anna Kołodziejczyk (obowiązują zapisy), start: Infopunkt
CICHE ZWIEDZANIE
We wtorek w godzinach 10:00–11:30 wyciszone zostaną prace dźwiękowe oraz ograniczone silne bodźce świetlne i akustyczne. Pytania prosimy kierować na adres mailowy: e.pluta@arttransparent.org lub telefonicznie: 601 35 99 23.