„PBZ” / wystawa Andrzeja Sobiepana w galerii Mieszkanie Gepperta

17 marca (czwartek) 2011, godz. 18:00
„PBZ”
Wernisaż wystawy malarstwa Andrzeja Sobiepana.
Wystawę można oglądać od 17 marca do 2 kwietnia 2011 roku, w środy, czwartki i piątki w godz. 16:00-19:00

sobiepan_pbz


„Tworząc obrazy, obiekty, instalacje,  Andrzej Sobiepan  starannie dobiera techniki  i materiały odbiegające od akademickich standardów. Komponuje różnorodne zbiory z nietypowych przedmiotów i materii. W malarstwie używa środków związanych bardziej z rzemiosłem niż z  technologią ,,klasycznego” malarstwa. Płyta stolarska typu MDS  i wieprzowa skóra, to materiały z których konstruuje najnowszą wystawę  zatytułowaną: „Polska Biała Zwisłoucha ”. Już w samym zderzeniu tych materii wyczuwa się napięcie – to tak jakby natura zderzyła się z kulturą . Potraktowanie skóry jako podobrazia otoczonego rama zrobioną z  półsyntetycznej  płyty budzi  niepokój . Autor  próbuje zmiękczyć ten kontrast,  zdobiąc  podłoże prac barwnymi plamami, liniami ,punktami ,tworząc układy  otwarte, odwołujące  się do natury. Ten intuicyjny rodzaj działania wydaje się być opowiedzeniem po stronie natury”.

Krzysztof Wałaszek

Wystawa Andrzeja Sobiepana realizowana jest w ramach cyklu „Akademizm”, zapoczątkowanego w Mieszkaniu Gepperta w 2010 roku. „Akademizm” prezentuje studentów  wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta. Jego głównym założeniem jest wspieranie młodych twórców, którzy z pełną uwagą angażują się w proces twórczy i w odkrywanie tego, jakie ideały budują ich artystyczną tożsamość. Cykl pokazów pozwala odpowiedzieć na pytanie, z czego młode pokolenie czerpie swoje siły, a także czy dopuszcza ten moment, w którym dzieło prawdziwie przekracza intencje swojego autora.

Współczesna sztuka operuje kategorią problemu. To pokusa zarówno dla artystów jak i kuratorów, wspólne drążenie i nazywanie zjawisk, rozwiązywanie problemów, stawianie diagnoz. Czy należy jednak bezwarunkowo wierzyć temu zaangażowaniu? „Akademizm” eksponuje rokujące narracje, pozwalając na sprawdzenie ich nośności i wyjątkowości.

Anna Kołodziejczyk, kurator cyklu „Akademizm”

Andrzej Sobiepan jest studentem III roku Wydziału  Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Studiuje w pracowni ad. Krzysztofa Wałaszka (malarstwo) i ad. Piotra Tyszkowskiego (rysunek). Jest także absolwentem studiów inżynierskich na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, kierunek Ogrodnictwo, Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego. Dotąd zrealizował dwa pokazy indywidualne w klubie „NRD” w Toruniu i w galerii studenckiej „Pod Psem” Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu; w 2010 roku był uczestnikiem 8 edycji Przeglądu Sztuki Survival we Wrocławiu.