Open call: rezydencja artystyczna w Tanzanii

142 zgłoszenia do udziału w rezydencjach artystycznych organizowanych przez Art Transparent (Polska) i Nafasi Art Center (Tanzania).

Miło nam poinformować, że otwarty nabór na rezydencje artystyczne w Polsce i Tanzanii został zakończony. Otrzymaliśmy 142 zgłoszenia (48 z Europy i 94 z Afryki). Wyniki naboru osób artystycznych zostaną ogłoszone pod koniec września.

Open call dla osób artystycznych organizowany we współpracy Fundacji ART TRANSPARENT i Nafasi Art Space (Dar es Salaam, Tanzania) jest częścią projektu „Deconfining Arts, Culture and Politics in Europe and Africa”.

Fundacja ART TRANSPARENT (Wrocław) i Nafasi Art Space (Dar es Salaam, Tanzania) mają przyjemność ogłosić open call dla osób artystycznych w ramach projektu „Deconfining Arts, Culture and Politics in Europe and Africa”. Poszukiwane są osoby zajmujące się sztuką wideo, które wezmą udział w rezydencjach badawczych i zrealizują nowe prace w tym obszarze sztuki.

DECONFINING to czteroletni projekt finansowany przez Unię Europejską, umożliwiający nawiązanie kontaktów praktykom kultury, osobom artystycznym, decydentom oraz odbiorcom sztuki z dwóch kontynentów – Europy i Afryki. Ma na celu lepsze zrozumienie wzorców ograniczeń (społecznych, politycznych i ekonomicznych) w międzykontynentalnej współpracy artystycznej i kulturalnej z różnych punktów widzenia, a także zbadanie i wypracowanie nowych sposobów (polityk) takiej współpracy oraz zapewnienie lepszego dostępu do informacji w obszarze międzykontynentalnej mobilności i współpracy. Więcej informacji o projekcie: https://deconfining.eu/about/

ART TRANSPARENT i Nafasi Art Center zapraszają osoby artystyczne chcące wziąć udział w projekcie do nadsyłania zgłoszeń. Nasza współpraca ma na celu wspieranie relacji między twórcami i praktykami sztuki i kultury w naszych regionach poprzez program rezydencji badawczych, tworzenie prac wideo oraz ich prezentację i rozpowszechnianie w krajach partnerskich. Poszukiwane są osoby tworzące w obszarze sztuki wideo (animacja, film, materiały cyfrowe i znalezione itp.), które chciałyby stworzyć nowe prace w ramach niniejszego projektu.

Adresaci: 

    • osoby tworzące w obszarze sztuki wideo z udokumentowanym doświadczeniem artystycznym (prace, wystawy, projekty itp.),

    • osoby pochodzące lub mieszkające w Czechach, na Węgrzech, w Kenii, Polsce, Rwandzie, Słowacji, Tanzanii, Ugandzie i Zambii,

    • osoby z praktyczną znajomością języka angielskiego.

Oferta rezydencji: 

    • rezydencja badawczą w Tanzanii dla artystów z Europy (1–2 tyg.),

    • rezydencja badawcza w Polsce dla artystów z Afryki (1–2 tyg.),

    • kontakt z ekspertami w wybranej dziedzinie badań,

    • szansa na poznanie społeczności artystycznej w miejscu działania partnerów poprzez wydarzenia networkingowe i prezentacje,

    • budżet produkcyjny na stworzenie nowej pracy wideo,

    • możliwość prezentacji pracy we Wrocławiu i Dar es Salaam.

Wymagania:

    • dyspozycyjność w okresie realizacji rezydencji badawczej (rezydencja w Tanzanii dla osób artystycznych z Europy w styczniu 2024 r.; rezydencja w Polsce dla osób artystycznych z Afryki w czerwcu 2024 r.),

    • umiejętność stworzenia pracy wideo zgodnie z uzgodnionym harmonogramem,

    • udokumentowane doświadczenie,

    • komunikatywna znajomość języka angielskiego, który jest językiem roboczym w projekcie (prace mogą być tworzone w językach uczestników).

Dokumenty aplikacyjne:

    • artystyczne portfolio z aktywnymi linkami do oglądania prac wideo,

    • artystyczne CV podkreślające odpowiednie doświadczenie (wykształcenie, udział w wystawach i projektach itp.),

    • krótkie odpowiedzi na 3 pytania zamieszczone w formularzu

W związku z dużą liczbą zgłoszeń, informujemy, że wydłużamy termin ogłoszenia wyników open call’a na rezydencje artystyczne w Tanzanii i w Polsce, w ramach projektu „Deconfining Arts, Culture and Politics in Europe and Africa”.

O wynikach poinformujemy 20.10.2023 r.

Przepraszamy za niedogodności i dziękujemy za tak liczny udział!

Termin ogłoszenia wyników został wydłużony zgodnie z zapisem §3 pkt. 8 regulaminu.

deadline: 31.08.2023

zgłoszenia: formularz

regulamin: .pdf

 

Projekt „Deconfining arts, culture and policies in Europe and Africa (DECONFINING)” jest dofinansowany ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

 

Zadanie pt. „Deconfining – sztuka, kultura, polityka w Europie i Afryce“ dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu Promesa dla Kultury.

  • wartość dofinansowanie: 340 024,56 zł
  • całkowita wartość zadania: 1 111 818,37 zł

 

/ Na zdjęciu instalacja Kaji Pilch Last Forest (18. SURVIVAL), fot. M. Kujda