„Okropności zabawy” / wystawa Piotra Kmity w galerii Mieszkanie Gepperta

Zapraszamy na ostatnią przed przerwą wakacyjną wystawę w galerii Mieszkanie Gepperta. Wernisaż wystawy “Okropności Zabawy” Piotra Kmity odbędzie się 9 czerwca o godz. 18:00.

okropnoscizabawy

„Okropności zabawy” to seria prac graficznych, w których artysta nawiązuje do cyklu “Okropności wojny” Francisco Goi.

Kmita przygląda się coraz bardziej widocznej w mediach tendencji do szukania specyficznie rozumianych podniet płynących z oglądania bólu, cierpienia i przemocy. Filmy i programy takie jak “Jackass” lub nawet niektóre pozornie nieszkodliwe kreskówki (np. “Tom i Jerry”) pod przykrywką radosnej zabawy kryją często bardzo brutalny przekaz.

Trudno jest oprzeć się wrażeniu, że w momencie zatrzymania niektórych ujęć – i oderwania ich tym samym od klimatu owej dziwacznie rozumianej rozrywki – ich warstwa wizualna nieodmiennie przywołuje na myśl okrutne obrazy autentycznej przemocy kojarzące się z cyklem grafik hiszpańskiego twórcy.

Piotr Kmita – Ur. 1981. Absolwent ASP we Wrocławiu. W swej twórczości posługuje się różnego rodzaju środkami formalnymi (malarstwo, grafika, instalacja), których używa do komentowania szerokiego wachlarza problemów, ze szczególnym uwzględnieniem miejsca artysty we współczesnym świecie. W pełnych zdystansowanej ironii realizacjach, nie boi się konfrontacji z artystycznymi autorytetami.

Zrealizowano w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Serdecznie zapraszamy!

Piotr Kmita “Okropności zabawy” 9.06 – 19.06
Galeria czynna jest od środy do piątku w godzinach od 16 do 19.
Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach galerii Mieszkanie Gepperta jest bezpłatny.