Ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się

Wystawa Anny Szpakowskiej-Kujawskiej i Edki Jarząb w galerii Mieszkanie Gepperta. W spotkaniu prac artystek ujawniają się potrzeba uważnego współbycia, introspektywnej obserwacji oraz próba uchwycenia przemian w czasie.

Zapraszamy do 28 kwietnia 2023 zapraszamy na wystawę „Ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się” Anny Szpakowskiej-Kujawsiej i Edki Jarząb do galerii Mieszkanie Gepperta. Do końca marca w ulicznej galerii Szewska prezentujemy szesnaście „Rysunków z pandemii” Anny Szpakowskiej-Kujawskiej, wybranych przez zespół kuratorski: Michała Bieńka i Małgorzatę Miśniakiewicz spośród ponad stu osiemdziesięicu powstałych podczas lockdawnu prac artystki.

20 marca 2020, w dniu ogłoszenia w Polsce stanu epidemii, Anna Szpakowska-Kujawska wykonała pierwszy rysunek z cyklu „Rysunki z pandemii”, który realizowała przez kolejne miesiące lockdownu. Większość z tworzonych niemal codziennie przed zachodem słońca rysunków przedstawia widok z jednego z okien domu artystki. Kolejne dni i miesiące izolacji, odznaczone datami, którymi opatrzone są prace, reprezentują upływ czasu odzwierciedlony w przemianach zarówno przyrody, jak i stanów psychicznych twórczyni oraz przeczuwanych emocji społecznych. Wprowadzone rozporządzeniem ministra zdrowia tytułowe „ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się” stają się dla artystki punktem wyjścia do przedłużonego procesu obserwacji, powrotu do rysowania, a wreszcie międzypokoleniowego dialogu. Odpowiadając na widoki oddane przez Szpakowską-Kujawską, mieszkająca w Sokołowsku Edka Jarząb proponuje przestrzenną kompozycję dźwiękową „Ty pójdziesz górą, ja pójdę doliną”, dla której pretekstem jest nieprzerwane wydobycie melafiru w Górach Suchych w kopalni Rybnica Leśna. W instalacji niepowstrzymany ekstraktywizm prowadzący do radykalnej transformacji lokalnego krajobrazu i ekosystemu Jarząb ujmuje w perspektywie uważnego słuchania, splatając czas jednostkowy i geologiczny. W spotkaniu prac Szpakowskiej-Kujawskiej i Jarząb ujawniają się potrzeba uważnego współbycia, introspektywnej obserwacji oraz próba uchwycenia przemian w czasie.

Wystawa Anna Szpakowska-Kujawska, „Rysunki z pandemii” realizowana w Galerii Szewska jest dofinansowana przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia. 

Wystawa Anna Szpakowska-Kujawska, Edka Jarząb „Ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się” realizowana w ramach zadania „Otwarta Pracownia Gepperta 2023” jest współfinansowana ze środków Gminy Wrocław.

www.wroclaw.pl

3–30.03, całodobowo
Rysunki z pandemii” Anny Szpakowskiej-Kujawskiej
Wystawa w Galerii Szewska
Wstęp bezpłatny

29.03, g. 16:00
Senior Art Walk
Wstęp bezpłatny

1.04, g. 13:00
Kids Art Walk
Spacer dla opiekunów z dziećmi (6–10 lat)
Wstęp bezpłatny

4.04, g. 11:00
Baby Art Walk
Spacer dla opiekunów z dziećmi (0–4 lata)
Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy przez portal Evenea

5.04, g. 18:00
Oprowadzanie kuratorskie
Wstęp bezpłatny

 

Oprowadzania odbywają się w galerii – ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2 (wejście od podwórza).
W razie problemów z dotarciem, prosimy o telefon do Aleksandry Jach: +48 797 047 296

Edka Jarząb – artystka dźwiękowa, praktykuje głębokie słuchanie jako punkt wyjścia dla dźwiękowego aktywizmu. Używając technik rozszerzonego głosu, fal radiowych, field recordingu i elektroniki tworzy sferę dźwiękową dla swoich osobistych i zespołowych prac performatywnych, słuchowisk i interwencji. Współpracuje z eksperymentalnym studiem WORM w Rotterdamie oraz interdyscyplinarną platformą Q-O2 z siedzibą w Brukseli. Swoje prace i instalacje dźwiękowe prezentowała przy okazji wystaw i festiwali w Polsce, Czechach, Niemczech, Francji, Belgii czy Szwecji. Mieszka w Sokołowsku w Górach Kamiennych/w Górach Suchych. Jej reinterpretacja kompozycji Pauline Oliveros ukazała się na kasecie w wydawnictwie Pointless Geometry: https://pointless-geometry.bandcamp.com/album/edyta-jarz-b-domestic-flights?from=fanpub_fnb_pr

 


Anna Szpakowska-Kujawska – urodzona w 1931 roku, mieszka we Wrocławiu od 1945, gdzie otrzymała dyplom PWSSP w 1952. Od 1961 członikini Grupy Wrocławskiej. 1965 – stypendium w Vence (Francja), istotne ze względu na poznanie Witolda Gombrowicza i jego filozofii. Wystawa w Galerii pod Moną Lizą w 1967, w 1969 retrospektywa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Inicjatorka i uczestniczką Sympozjum Wrocław ’70. 1972–1975 realizacje we Wrocławiu: malarstwo ceramiczne na Instytucie Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego, płaskorzeźba na Wydziale Melioracji AR, plafon malarski Biblioteki Wojewódzkiej. 1977–1984 pobyt i praca w College of Education (Ilorin, Nigeria). Po powrocie wystawy m.in. w Londynie i Sztokholmie; ponowna retrospektywa w Muzeum Narodowym w 2005 roku. Szukanie nowych form wypowiedzi w pisarstwie, malarstwie, ceramice i rzeźbie (nagroda ZPAP za najlepszą wystawę roku 2019, pokazaną przez Galerię MIA). Znalezienie własnej techniki łączącej malarstwo z rzeźbą, zwieńczone wystawą obiektów przestrzennych w Subiektywnej Instytucji Kultury 66P we Wrocławiu, której towarzyszyła realizacja wielkoformatowej rzeźby miejskiej w roku 2022.

20.03–28.04.2023
Galeria Mieszkanie Gepperta
ul. Ofiar oświęcimskich 1/2 (wejście od podwórza)

Godziny otwarcia wystawy:
poniedziałki, środy i piątki | 11:00–19:00

Wstęp:
bezpłatny

Osoby zainteresowanie zwiedzaniem wystawy w innych godzinach lub zwiedzaniem grupowym zapraszamy do kontaktu: zapisy@arttransparent.org