NATURALNIE

cykl wystaw

Cykl wystaw w Mieszkaniu Gepperta pt. Naturalnie posłuży prezentacji i omówieniu artystycznych działań, u których podstaw leży inspiracja światem natury.
Od początków twórczej działalności człowieka sztuka i natura pozostają ze sobą nierozłączne. Mimo że sztuki wizualne już dawno temu porzuciły chęć mimetycznego naśladownictwa świata, natura nieustająco pozostaje jednym z głównych źródeł inspiracji dla współczesnych artystów, którzy czerpią z niej na wiele różnych sposobów: wzorują się na jej formach czy zachodzących w naturze procesach; włączają elementy naturalnego świata do swych prac; tworzą misterne kolekcje form naturalnych, selekcjonując je i katalogując na wzór muzealnych zbiorów; jeszcze innym razem wychodzą ze sztuką ku naturze, interweniując w otwarte przestrzenie.

Kornel Janczy, "Pierwszy śnieg"
Kornel Janczy, “Pierwszy śnieg”

Tak jak współcześni artyści w różny sposób odnoszą się do tematu natury, różnie też interpretują w swych pracach pojęcie piękna, które niekiedy kojarzone będzie (w sposób, można rzec, klasyczny) z pięknem natury i jej harmonią, z subtelnością, delikatnością i wdziękiem naturalnych form. Innym razem artystom bliższe będzie pojęcie piękna zgodne z ideami epoki romantyzmu – piękno utożsamiać będą z tym co wzniosłe, imponujące, zagadkowe, budzące podziw i przerażenie zarazem.
Niezależnie od przyjętych metod pracy czy interpretacji podstawowych dla sztuki pojęć – świat natury pozostaje nierozerwalny z obszarem ludzkiej działalności, a sztuki wizualne stają się odzwierciedleniem tychże powiązań. To właśnie sztuka pozwala bliżej przyjrzeć się temu, w jaki sposób świat naturalny oddziałuje na człowieka: jego nastrój, samopoczucie, sposób patrzenia i postrzegania świata – wszystko to ostatecznie kumuluje się i uwidacznia w wytworach człowieka – w szeroko rozumianej kulturze, w jego artystycznej twórczości.

Magda Franczak , Rysy
Magda Franczak, Yael Frank, “Rysy”

Cykl wystaw w Mieszkaniu Gepperta będzie okazją by przyjrzeć się bliżej trzem odmiennym postawom artystycznym, u podstaw których leży świat natury. Katarzyna Przezwańska wybiera z natury to co najlepsze, proponując odbiorcy rozwiązania „idealne” – tworząc zestawienia barw, kształtów i materiałów najbardziej przyjaznych człowiekowi. Kornela Janczy fascynuje skala makro – świat imponujących sił naturalnych, których potęgę sprawnie odwzorowuje w skali mikro – za pomocą minimalistycznej, wyrafinowanej formy. Z kolei Magdę Franczak zdaje się interesować w szczególności baśniowy charakter natury, mistyczny aspekt jej powiązań z ludzką psychiką i duchowością.
Wszystkich artystów łączy z pewnością jedno – zupełnie naturalna i niczym niewymuszona potrzeba tworzenia.
Uzupełnieniem dla cyklu będą spotkania i dyskusje z artystami, a także wykłady, podczas których wspólnie zastanowimy się i przedyskutujemy związki sztuki i natury, wczoraj i dziś.

Katarzyna Przezwańska, Bez tytułu
Katarzyna Przezwańska, Bez tytułu

Zaproszeni artyści:
Katarzyna Przezwańska (maj 2014) / Kornel Janczy (czerwiec 2014) / Magda Franczak (listopad 2014)
kuratorka: Anna Stec

Katarzyna Przezwańska
wystawa w ramach cyklu NATURALNIE
8.05.2014 – 23.05.2014
wernisaż: 8.05.2014, godzina 19

proj. graf. Łukasz Paluch /AnoMalia art studio/
proj. graf. Łukasz Paluch /AnoMalia art studio/

Katarzyna Przezwańska w swej twórczości czerpie przede wszystkim z otoczenia – z występujących w nim form, barw, materiałów i zdarzeń. Artystka uważnie obserwuje świat, w którym natura płynnie przenika się z ludzką działalnością, a następnie wydobywa z niego to co zwykłe i niezwykłe zarazem. Niby banalne i powszednie sytuacje w jej filmach stają się dokumentacją wyjątkowych wydarzeń, niecodziennych zbiegów okoliczności. Niewielkie, na pozór przeciętne obiekty Przezwańska przekształca w drobne dzieła sztuki, dokonując subtelnych, malarskich interwencji na ich powierzchni. Tym samym podkreśla klasyczne piękno natury – jej wdzięk i finezję.
Niezależnie od tego czy artystka ingeruje w otoczenie, czy też stawia siebie jedynie w pozycji obserwatora, by uwiecznić za pomocą filmu magiczne momenty, artystyczna praktyka Przezwańskiej opiera się przede wszystkim na nieustannym tworzeniu własnej, intymnej kolekcji niezwykłości otaczającego nas świata. Efekty tych działań przypominają odbiorcy, iż piękno zwykle tkwi w szczegółach.

kuratorka: Anna Stec

Katarzyna Przezwańska – (ur. 1984 roku w Warszawie) absolwentka Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Mieszka i pracuje w Warszawie. Współpracuje z warszawską galerią Dawid Radziszewski. W centrum artystycznych zainteresowań Katarzyny Przezwańskiej leży kolor. Artystka stawia pytania o znaczenie koloru we współczesnej kulturze i relacjach społecznych. Interesuje ją szczególnie problem potencjału koloru w architekturze. W swej twórczości skupia się na dążeniu do stwarzaniu idealnego dla człowieka środowiska, gdzie umowny staje się podział na naturę i architekturę. Mimo że jej praca pokrywa się z rolą architekta, wychodzi ona poza ramy formy i funkcji budynków, przestrzeni publicznych czy wnętrz.

 

Mieszkanie Gepperta
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2, Wrocław
(domofon od podwórza)
galeria czynna we wtorki, czwartki i piątki między godziną 16 a 19
http://www.mieszkaniegepperta.pl/

wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/736220479733228/

Kornel Janczy
wystawa w ramach cyklu NATURALNIE
12.06 – 26.06.2014
wernisaż: 12.06.2014, godzina 19

janczy

Dla Kornela Janczy inspiracją jest natura w skali makro: wzniosłość i niezwykłość naturalnych zjawisk, imponujące struktury jakie budują powierzchnię ziemi, nieskończoność i zagadkowości wszechświata. Te wszystkie fascynacje artysta przekłada na skalę mikro za pomocą języka sztuk wizualnych. Pracuje zarówno na dwuwymiarowej płaszczyźnie płótna, jak i w trójwymiarze – jego obiekty śmiało wkraczają w przestrzeń galerii, rezygnując z zarezerwowanego dla rzeźby piedestału i angażując widza w odbiór dzieła. Janczy sprawnie operuje skalą, co dodatkowo potęguje siłę wyrazu jego prac. Przy pomocy oszczędnej, ikonicznej formy, buduje przejrzyste komunikaty. Jednak nie tylko forma ale i słowo pełni istotną rolę w twórczości Kornela Janczy. Abstrakcyjne instalacje artysta opatruje lakonicznymi, niekiedy dowcipnymi tytułami, które sugerują odniesienia do natury. Tym samym Janczy, bazując na tradycji sztuki minimalistycznej i konceptualnej, powraca jednocześnie do zwyczajowego dla sztuk plastycznych tematu – fenomenu świata przyrody, kreując współczesną i intrygującą formę klasycznego pejzażu.

kuratorka: Anna Stec

Kornel Janczy (ur. 1984) – absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, doktorant na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Mieszka i pracuje w Limanowej.
Swoją twórczość prezentował na wystawach indywidualnych (m.in. I inni Bunkier Sztuki, Kraków, 2013; Niepolska, Galeria Sztuki Współczesnej BWA Sokół, Nowy Sącz, 2012) oraz na licznych wystawach zbiorowych (m.in. Konkurs Gepperta, Galeria Sztuki Współczesnej BWA Wrocław, 2013; Nagroda Fundacji Grey House, Galeria Szara Kamienica, Kraków, 2013; Positive/Negative, Centralny Dom Artystów, Moskwa, 2013; Verbrecher und Dekorateure, Gabriele Senn Galerie, Wiedeń, 2012; Je abstracter die Kunst wird, desto mehr wird sie Kunst, Bestregarts Galerie, Fraknfurt, 2012).

 

Mieszkanie Gepperta
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2, Wrocław
(domofon od podwórza)
galeria czynna we wtorki, czwartki i piątki między godziną 16 a 19
www.mieszkaniegepperta.pl/

wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1497001743849557/

Magda Franczak
z udziałem Yael Frank
„Kryjówki z papieru”
14.11 – 28.11. 2014
wernisaż: 14.11, godzina 19

franczak

Wystawa pt. „Kryjówki z papieru” jest częścią długoterminowego, artystycznego projektu Magdy Franczak pt. „Pałac Lodowy”, zainspirowanego skandynawską powieścią Tarjei Vesaas o tym samym tytule.
Książka pt. „Pałac Lodowy” z 1963 roku to historia krótkiej, lecz bardzo intensywnej przyjaźni dwóch dorastających dziewczynek, która przerwana zostaje śmiercią jednej z nich. Naturalny krajobraz wraz z jego przemianami, zachodzącymi na skutek zmian pór roku, stają się tłem dla przedstawienia silnej, niewytłumaczalnej więzi między bohaterkami powieści, a także całej lawiny emocji towarzyszących ich spotkaniu. Tytułowy Pałac Lodowy zachwyca i przeraża zarazem. Zamarzające jezioro trzeszczy złowrogo, pod lodem jednak toczy się życie. Pałac kusi swym blaskiem, przyciąga skrywaną tajemnicą. Z jednej strony czaruje i zniewala, z drugiej – staje się przyczyną tragedii.
Jak mówi sama artystka, Magda Franczak: „To emocja, powidok pozostały po przeczytaniu książki stał się punktem wyjścia do własnej historii, będącej opowieścią o relacji człowieka z przyrodą, o relacji przyrody ze śmiercią. Nieustającym cyklu obumierania i wzrostu”.
Cały projekt „Pałac Lodowy” ma strukturę książki, a kolejne wystawy stanowią jej rozdziały. W styczniu 2014 roku Magda Franczak zaprezentowała pierwszą odsłonę projektu pt. „Zejście” w Galerii Labirynt w Lublinie. Chłód oraz wizualne właściwości użytych przez artystkę materiałów (lustro, metal, szkło) pozwoliły skonstruować rodzaj „lodowego” pejzażu nawiązującego atmosferą do wyjątkowego nastroju powieści Vesaas.
Do kolejnego etapu projektu Magda Franczak zaprosiła izraelską artystkę Yael Frank, z którą po raz pierwszy spotkały się w Lublinie w 2012 roku, podczas wystawy Frank w Galerii Labirynt. Przez rok artystki prowadziły korespondencję rysunkową wysyłaną pocztą tradycyjną z Lublina do Tel Avivu i z powrotem. Powstała fikcyjna postać Pani Frankczak będąca dwugłosem artystek. Wystawa pt. „Lód topnieje, Pani Frankczak” w warszawskim Miejscu Projektów Zachęty stała się owocem ich wspólnego dialogu.
Trzecia odsłona projektu – wystawa pt. „Kryjówki papieru” w Mieszkaniu Gepperta z jednej strony podsumuje pierwszy etap projektu, z drugiej zaś pójdzie krok dalej, odsłoni to, co skrywał topniejący lód.

Projekt „Pałac Lodowy” będzie miał swoją kontynuację także w 2015 roku: w formie wystawy w galerii Manhattan w Łodzi („Sen o mostach przyprószonych śniegiem”) a także w formie artystycznej książki będącej naturalną konsekwencją projektu.

kuratorka: Anna Stec

Magda Franczak (ur. 1978 r.) – absolwentka malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Posługuje się różnymi mediami, od malarstwa, przez rysunek, fotografię, do performance. Projektuje kostiumy, scenografie. Brała udział m.in. w wystawach: Lód topnieje pani Franczak w Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie (2014), Stany przejściowe w BWA Zielona Góra (2011), Genealogie pracy w Galerii Arsenał w Poznaniu (2013), Zejście w Galerii Labirynt w Lublinie (2014). Mieszka i tworzy w Lublinie.

Mieszkanie Gepperta
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2, Wrocław
(domofon od podwórza)
galeria czynna we wtorki, czwartki i piątki między godziną 16 a 19
http://www.mieszkaniegepperta.pl/

wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/727535967336756/

Na dwa dni przed wernisażem, dnia 12.11.2014 o godzinie 19.30 zapraszamy Państwa do Knajpy Kres na spotkanie z artystką, podczas którego Magda Franczak opowie o poprzednich odsłonach projektu „Pałac Lodowy”, a także o najważniejszych zagadnieniach swojej twórczości.

Knajpa Kres
ul. Ofiar Oświęcimskich 19, Wrocław
FB: www.facebook.com/knajpa.kres