Filip „Skont” Niziołek tworzy wyjątkowy mural „Cztery Pory Bloku” na osiedlu Brochów, artysta chce zwrócić uwagę na to, jak istotne są żywe i szczere relacje z drugim człowiekiem. Działanie zainicjowała zainicjowane przez naszą fundację powstało w ramach projektu DemArt i we współpracy z lokalną społecznością. Dowiedz się, jak i z myślą o kim powstaje ten mural.
Proces powstawania muralu był wyjątkowy – pomysł wypłynął od osób związanych z Brochowem oraz był konsultowany i wybierany z mieszkankami i mieszkańcami Brochowa. W wyborze i zamówieniu pracy artystycznej pomagał zespół trzech osób komisarskich. Osoby komisarskie wybrane zostały w otwartym konkursie przez organizatorkę działania, Art Transparent. Osobom mieszkającym na Brochowie przedstawiono trzy różnorodne pomysły artystyczne, również wyłonione w otwartym konkursie. Mieszkanki i mieszkańcy oprócz muralu do wyboru mieli: brochowską książkę kucharską oraz cykl warsztatów, których efektem byłby komiks ilustrujący współczesną historię Brochowa.
Kto stworzył mural?
Pomysł na mural pojawił się dzięki zainicjowanemu na osiedlu Brochów przez fundację Art Transparent międzynarodowemu projektowi „Społeczne zamawianie sztuki w lokalnej przestrzeni publicznej (DemArt)”. Wrocławianki i wrocławianie cenią działalność Art Transparent w zakresie prezentowania sztuki w przestrzeni publicznej – to właśnie dzięki tej fundacji możemy podziwiać interpretację wiersza Dróżdża w Parku Popowickim, murale wzdłuż ulicy Legnickiej, czy brać od ponad dwóch dekad udział w Przeglądzie Sztuki SURVIVAL.
Fundacja Art Transparent w otwartym konkursie wyłoniła trzy osoby – komisarzy/ki artystycznych – których zadaniem było zrealizowanie konkursu na dzieło sztuki dla osób mieszkających na Brochowie i wybranie konkretnego dzieła we współpracy z tymi osobami. W każdym z konkursów ważnymi kryteriami były znajomość społeczności i okolicy osiedla Brochów oraz chęć współpracy ze społecznością. Dzięki współpracy z lokalnymi organizacjami takimi jak CAL Made in Brochów, czy Towarzystwo Przyjaciół Brochowa, organizatorkom udało się zaprosić mieszkanki i mieszkańców na konsultacje społeczne i wybrać projekt – mural „Cztery Pory Bloku”.
Pomysłodawcą i wykonawcą muralu „Cztery Pory Bloku” jest Filip „Skont” Niziołek, artysta, który swoją karierę rozpoczął od tworzenia graffiti już w 1997 roku, by od 2009 skupić się głównie na portretach ściennych. Jego dorobek obejmuje około 100 wielkoformatowych portretów oraz wiele innych murali. Duża część jego prac ma charakter niekomercyjny i stanowi istotny wkład w promocję pozytywnego wizerunku miasta Wrocławia. Prace Skonta można zobaczyć między innymi na Psim Polu, Tarnogaju, w Śródmieściu. W 2014 roku artysta rozpoczął owocną współpracę z Jednostką Wojskową GROM w Warszawie, tworząc na podległym jej terenie 6 murali. Dodatkowo, we współpracy z Bibliopolis, w 2016 roku zrealizował we Wrocławiu serię portretów poetów umieszczonych w ślepych oknach kamienic.
Co przedstawia mural?
Inspiracją dla brochowskiego muralu są mieszkanki i mieszkańcy bloku przy ul. Koreańskiej 1. Pojawią się na nim portrety osób, które artysta poznał i z którymi rozmawiał.
O wyborze tej pracy artystycznej komisarki: Arleta Gosławska, Małgorzata „Gosza” Tutko oraz komisarz Hubert Sulima mówią:
„Wybraliśmy projekt, który jest odważny, bezkompromisowy i naszym zdaniem będzie miał największy wpływ na życie osiedla. Wyróżniamy artystę, który nie boi się zaglądać do miejsc, które przez innych są omijane, owiane złą sławą, a jego mieszkańcy wykluczeni z codzienności. Doceniamy wielką wrażliwość społeczną oraz umiejętność łączenia, rozmowy i otwartości na wszystkich”.
Mural „Cztery Pory Bloku” powstał dla mieszkańców
Mural powstaje na dwóch ścianach hotelu socjalnego, którego mieszkanki i mieszkańcy nierzadko zmagają się z wykluczeniem. Dla Skonta w sztuce najważniejszy jest człowiek i jego życie. Skont inspiracje do muralu „Cztery Pory Bloku” czerpał od mieszkanek i mieszkańców, dlatego na muralu pojawiły się portrety osób, które poznał.
To działanie artystyczne opiera się na zagłębianiu w społeczeństwo Brochowa, poprzez bycie i rozmowy z ludźmi. Mural będący portretem Brochowa, to też zachęcenie do refleksji nad współbyciem i współodczuwaniem. Artysta swoim działaniem przypomina nam, jak ważna jest żywa i szczera relacja z drugim człowiekiem.
O pracy komisarki i komisarz artystyczny mówią:
„Ta praca ma szansę upodmiotowić, przywrócić godność i dać widzialność osobom, które wiele przeszły w swoich życiach. Nierzadko doświadczyły niewyobrażalnych cierpień. Były w kryzysach bezdomności, uzależnień albo chorób psychicznych. Ten projekt daje nadzieję, że zbliżamy się do nich, poznamy ich historię, przestaniemy omijać. Nie będziemy — jak Filip — już się ich bać. Doceniamy ponadto, że ten projekt opiera się na autentycznych relacjach i budowaniu połączeń między światami, które na co dzień się nie spotykają”.
Głos osób mieszkających na osiedlu Brochów był dla komisarek i komisarza artystycznego bardzo ważny przy podejmowaniu decyzji. Mieszkanki i mieszkańcy wyraźnie wskazywali pomysł Filipa “Skont” Niziołka jako priorytetowy. Dostrzegli tym samym – podobnie jak artysta – potrzebę działania i pracy, której podstawą są empatia i przywracanie głosu słabszym.
Zamawianie społecznej sztuki
Mural powstał dzięki międzynarodowemu projektowi, w którym fundacja Art Transparent bierze udział. Jego tytuł brzmi „Społeczne zamawianie sztuki w lokalnej przestrzeni publicznej (DemArt)” współfinansowanego przez Unię Europejską, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Dolnośląskiego.
Więcej o projekcie i procesie wyboru prac artystycznych organizatorzy piszą na naszej stronie we wpisie poświęconym projektowi: arttransparent.org/event/wybory-demart/