Mit Geistern leben

Wydeptywanie wydeptanych ścieżek.
Projekt Moniki Koniecznej i Magdy Franczak

Mit Geistern leben. Wydeptywanie wydeptanych ścieżek
Monika Konieczna i Magda Franczak
współpraca: Maciek Bączyk
8 – 11 lipca 2016

Kim byli Eugeniusz Geppert i Hanna Krzetuska? Skąd przybyli do Wrocławia? Co było inspiracją dla ich twórczości i dlaczego na obrazach Eugeniusza Gepperta pojawia się błękitny konik? Na te i inne pytania odpowiedzi poszukują dwie artystki: Monika Konieczna i Magda Franczak.

Konieczna i Franczak poznały się w galerii Mieszkanie Gepperta (dawnym mieszkaniu i pracowni Egeniusza Gepperta i Hanny Krzetuskiej) w 2013 roku. Energia, jaka wówczas się wytworzyła, popchnęła artystki do tego, by przystąpić do wspólnego działania i prześledzenia historii mieszkania przy ulicy Ofiar Oświęcimskich, a także jego dawnych właścicieli – słynnej pary artystów-malarzy, którzy po wojnie odegrali znaczącą rolę w tworzeniu się wrocławskiego środowiska artystycznego.
W ramach pierwszego etapu projektu Mit Geistern leben. Wydeptywanie wydeptanych ścieżek artystki zamieszkają na 5 dni w galerii Mieszkanie Gepperta, gdzie będą tworzyć (inspirując się dotychczas zebranymi materiałami nt. Geppertów) oraz zbierać nowe informacje – spotykać się i przeprowadzać wywiady z osobami, które jeszcze pamiętają założyciela wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych i jego żonę.
Tym poszukiwaniom będą mogli przyglądać się zwiedzający. Mieszkanie Gepperta będzie otwarte dla publiczności codziennie przez godzinę, a goście galerii będą mogli obejrzeć zebrane dotychczas materiały, przyglądać się artystkom przy pracy, zadawać pytania oraz podzielić się swoją wiedzą nt. Eugeniusza Gepperta oraz Hanny Krzetuskiej.
Praca Franczak i Koniecznej będzie tym samym próbą zmierzenia się z siłą czasu i poszukiwaniem odpowiedzi na pytania: W jakim stopniu czas zaciera i deformuje ślady po drugim człowieku? Gdzie proces twórczy zaprowadzi artystki, które decydują się wstąpić na raz już wydeptane ścieżki?

Drugi etap oraz podsumowanie projektu Mit Geistern leben. Wydeptywanie wydeptanych ścieżek będzie miało miejsce we wrześniu 2016 roku.

FB_plakat

galeria czynna codziennie w godzinach: godz. 18:00–19:00

kurator: Anna Stec

 

Wieczorynka u Geppertów – podsumowanie projektu “Mit Geistern leben”
22 października (sobota), godz. 19 – 21
Mieszkanie Gepperta
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2 – domofon od podwórza

W lipcu tego roku, rozpoczynając projekt pt. “Mit Geistern leben. Wydeptywanie wydeptanych ścieżek” dwie artystki – Monika Konieczna i Magda Franczak – na pięć dni zamieszkały w galerii sztuki współczesnej Mieszkanie Gepperta – w dawnym mieszkaniu Eugeniusza Gepperta i Hanny Krzetuskiej.
W tym czasie gościły wiele znakomitych osób, które znały parę malarzy oraz bywały w ich mieszkaniu przy ulicy Ofiar Oświęcimskich ½, w którym skupiało się pierwsze środowisko artystyczne powojennego Wrocławia.

Konieczna i Franczak pochyliły się nad zebranymi podczas spotkań materiałami wspólnie z wrocławskim artystą – Maćkiem Bączykiem.
W sobotę, 22 października, będzie można przyjrzeć się efektom współpracy trójki artystów oraz zapoznać się ze zbudowanym przez artystki audio-wizualnym archiwum na temat Eugeniusza Gepperta i Hanny Krzetuskiej.
Zapraszamy do Mieszkania Gepperta między godziną 19 a 21.

IMG_5152

W marcu 2017 roku na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych prezentowana będzie instalacja dźwiękowa – słuchowisko (podsumowanie działań z cyklu “Mit Geistern leben” ), której forma bezpośrednio odwołuje się do tematów przewodnich projektu: pamięci, czasu i przemijania.

Na słuchowisko składają się archiwalne wypowiedzi Eugeniusza Gepperta i Hanny Krzetuskiej (z archiwum Radia Wrocław) oraz fragmenty wywiadów, przeprowadzanych w Mieszkaniu Gepperta w lipcu 206 roku, z osobami które znały parę malarzy.

autorki: Monika Konieczna i Magda Franczak
współpraca: Maciek Bączyk

W wywiadach nt. Eugeniusza Gepperta i Hanny Krzetuskiej udział wzięli:

Lidia Kupczyńska
Anna Szpakowska- Kujawska
Elżebieta Sitek
Zofia Gebhard
Magda Podsiadły
Andrzej Dobrzaniecki
Bogdan Górecki
Andrzej Jarosz
Leon Podsiadły

 

 

Mieszkanie Gepperta

ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2,

50- 069 Wrocław

Sprawdź miejsce na mapie

domofon od podwórza