Kim byś była, gdybyś była kim chcesz

wystawa Kasi Kmity

“Kim byś była,
gdybyś była kim chcesz”
Kasia Kmita

wernisaż: 16.12.2016, godz. 19.30
Mieszkanie Gepperta

Kodry, czyli prostokątne łowickie wycinanki z kolorowych papierów, niegdyś wieszane były w izbach wiejskich: na belkach, pod stropem, na ścianach między oknami i nad drzwiami. Dekoracje zwykle wykonywały kobiety. Kodry przedstawiały sceny z życia codziennego i świątecznego wsi (praca w gospodarstwie, wesela, chrzciny itp.).

Najnowszy projekt Kasi Kmity to opowieść o spełnieniu i samorealizacji. Podejmuje temat życia zawodowego współczesnych kobiet, które na co dzień łączą pasję z pracą: tworzą własne marki, zakładają swoje firmy czy po prostu realizują się zawodowo.
Cykl prac wykonanych w technice tradycyjnej wycinanki ludowej przedstawia wyjątkowe miejsca tworzone przez kobiety, wraz z całym szeregiem związanych z nimi rytuałów. W ten sposób powstaje portret współczesnej bizneswoman, ale i barwny obraz miejskiej codzienności z jej stosunkowo nowymi, ale już zakorzenionymi w naszej kulturze tradycjami.

Prace z serii “Kim byś była, gdybyś była kim chcesz” po wystawie w galerii Mieszkanie Gepperta będą prezentowane w formie podróżującej wystawy. Każda praca powędruje w miejsce, z którego artystka czerpała inspirację, przygotowując wycinankę. Będą to m.in. pracownia Jagi Hupało w Warszawie, “Warsztat Woni” Marty Gessler w Warszawie czy studio wellness “Wdech Wydech” we Wrocławiu.

kurator:
Anna Stec

wystawa: 16.12.2016—20.01.2017

Kasia Kmita jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 1996 r. uzyskała dyplom z malarstwa. Bierze czynny udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych. Wielokrotnie nagradzana, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W swojej twórczości posługuje się skrupulatnie dopracowaną formą wycinanki. W barwnych kompozycjach artystka zawiera spostrzeżenia na temat współczesnej kultury, trendów i stylu życia. Uważnie obserwuje przemiany zachodzące w społeczeństwie, analizuje pragnienia i mechanizmy rządzące zachowaniem i psychiką człowieka.

www.kasiakmita.com

wystawa realizowana w ramach cyklu “Wrocław: The Best Of”

Jaga Hupało Born To Create Studio
Warsztat Woni
ATM Grupa
Charlotte

20.01.2017 (piątek)
godz. 17

Przy okazji wystawy “Kim byś była, gdybyś była kim chcesz” zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie i spotkanie autorskie z Kasią Kmitą.
Artystka opowie o tym, skąd czerpie inspiracje; dlaczego właśnie te a nie inne miejsca i postaci wybrała na temat swojej wystawy oraz kim by była, gdyby była kim chce…:)

“Kim byś była, gdybyś była kim chcesz”
kurator: Anna Stec
wystawa potrwa do 13. stycznia 2017
Mieszkanie Gepperta
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2 – domofon od podwórza

Z okazji Dnia Babci i Dziadka, w sobotę (21.01.2017) o godzinie 12 zapraszamy rodziców z dziećmi oraz dziadków z wnukami do Mieszkania Gepperta na warsztaty z tworzenia wycinanek. Zajęcia poprowadzi wrocławska artystka – Kasia Kmita.

Podczas warsztatów poznamy tajniki tworzenia tradycyjnych ludowych wycinanek.

Zapraszamy!

 

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Wszystkie materiały dydaktyczne (papiery, nożyczki itp.) zapewnia organizator.
Dzieci mogą brać udział w warsztatach pod warunkiem, że towarzyszy im dorosły opiekun, który jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo dziecka podczas zajęć.

Zapisy pod adresem: a.stec@arttransparent.org

miejsce: galeria Mieszkanie Gepperta

 

 

Mieszkanie Gepperta
ul. Ofiar Oświęcimskich ½, Wrocław
galeria czynna we wtorki, czwartki i piątki od 16 do 19

Sprawdź miejsce na mapie
Współpraca/Patroni: