Karolina Jaklewicz | Marzena Sadocha, „Stan wyjątkowy”

Nowa wystawa w galerii Mieszkanie Gepperta i galerii Szewska.

11.02 – 10.03.2022
kurator: Michał Bieniek
Galeria Mieszkanie Gepperta
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2, 50-069 Wrocław
godziny otwarcia:
poniedziałek, czwartek 15:00-18:00
środa 11:00-18:00
otwarcie wystawy:
11.02 (piątek) 15:00-18:00
kontakt: fundacja@arttransparent.org
wydarzenie: tutaj

W związku z trwającą sytuacją epidemiczną obowiązują zapisy: zapisy@arttransparent.org. Wejście do galerii Mieszkanie Gepperta od podwórza (proszę dzwonić domofonem pod nr 2).

Zapraszamy także na spacery wzdłuż ulicznej galerii przy ul. Szewskiej w ramach wystawy towarzyszącej:


Galeria Szewska
Szewska 27, 50-139 Wrocław
godziny otwarcia: całodobowo

Projekt „Stan wyjątkowy” to artystyczna reakcja na sytuację na polsko-białoruskiej granicy. Artystki, Karolina Jaklewicz i Marzena Sadocha po raz pierwszy współpracowały przy wystawie „Polska Gościnność” w 2019 roku. Wystawa odnosiła się do mitu polskiej gościnności i była refleksją nad kryzysem uchodźczym z 2016 roku, a także nad wzrastającą w Polsce homofobią i nietolerancją. Po kilku latach problem stał się jeszcze bardziej dotkliwy. Łamanie praw człowieka, a także przyczynianie się do śmierci uchodźców nie daje spokoju wielu ludziom, w tym artystkom i artystom działającym niczym sejsmografy i wyłapującym wszelkie drgania na społecznej powierzchni świata.

W ramach wystawy zaprezentowany zostanie cykl malarski Karoliny Jaklewicz, będący reakcją na kryzys humanitarny ostatnich miesięcy. Równoległą częścią wystawy będzie premierowa prezentacja wideo „Stan wyjątkowy” Marzeny Sadochy napisanego wobec sytuacji uchodźczej. W nagraniu udział weźmie Mariusz Bąkowski (aktor Wrocławskiego Teatru Współczesnego); tekst i reżyseria: Marzena Sadocha, zdjęcia: Michał Marek.

***

Karolina Jaklewicz – artystka, kuratorka, wykładowczyni, autorka tekstów o sztuce, w 2020 zadebiutowała książką prozatorską „Jaśmina Berezy”. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, pomysłodawczyni i kuratorka Przeglądu Młodej Sztuki „Świeża krew”. W ostatniej wystawie „Wygrać wojnę to wstyd” sprzeciwiała się gloryfikacji wojennej narracji i przemocy, w wystawie „Raj nieutracony” (2021) podejmowała problem uchodźców tonących w Morzu Śródziemnym, kolebce europejskiej cywilizacji, w cyklu „Ojciec odchodzi” (2021) krytycznie odnosiła się do patriarchatu i wspierała rewolucję kobiet. Wcześniejsze wystawy „Konsekwencje” (2018) i „Boli mnie krzyż” (2019) ostrzegały przed faszyzacją życia społecznego. Kuratorski projekt „Polska Gościnność” zrealizowany w Muzeum Współczesnym Wrocław (2019) konfrontował mit polskiej otwartości z obecnym nastawieniem wobec Innych. 

Marzena Sadocha – dramatopisarka, dramaturżka Teatru Polskiego we Wrocławiu (w latach 2008-2016), redaktorka „Notatnika Teatralnego”, doktorantka DSW (performatyka), stypendystka MKiDN, stypendystka Miasta Stołecznego Warszawy, ZAIKS, reżyserka performansów i spektakli. Laureatka konkursów dramatopisarskich (nagroda główna za dramat Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach), autorka słuchowisk (nagroda główna za słuchowisko Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie). Współpracuje z licznymi instytucjami, m.in. z Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, Wrocławskim Teatrem Współczesnym.

www.wroclaw.pl
Wystawa Karolina Jaklewicz | Marzena Sadocha, „Stan wyjątkowy” realizowana w ramach zadania “Otwarta Pracownia Gepperta 2022” jest współfinansowana ze środków Gminy Wrocław
Wystawa Karolina Jaklewicz | Marzena Sadocha, „Stan wyjątkowy”” realizowana w Galerii Szewska jest dofinansowana przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia