Sfera prywatna

wystawa Kariny Marusińskiej

Karina Marusińska
„Sfera prywatna”


proj. graf. Łukasz Paluch /AnoMalia art studio/

Wydarzenie i ślad po nim – zapis procesu przemiany. Wspólny motyw: ceramika, pokazana jako gliniaste podłoże, po którym się stąpa, jako ślady naczyń na obrusach, jako kafle podłogowe, na których odbijają się ślady skakanki, jako stos potłuczonych naczyń.
Ceramika jest nierozerwalnie związana z pamięcią – wystarczy wspomnieć tradycyjne nagrobne medaliony lub rodzinne serwisy przekazywane z pokolenia na pokolenie. To także materiał, który przejmuje i przechowuje najdrobniejsze ślady użytkowania, na którym rysuje się z czasem mapa codziennych, często bardzo prywatnych zdarzeń.
Ceramika (jako dziedzina sztuki) może być także, jak pokazuje historia autorki, która w wieku czternastu lat opuściła rodzinny dom i wyjechała uczyć się w kieleckim Plastyku, „wymówką”, rodzajem ucieczki. A także niedoskonałym usprawiedliwieniem dla dokonanych wyborów, w którego rdzeniu drzemie poczucie winy, a w strukturze odmalowują się cienie zdarzeń, które
mogłyby nie nastąpić, gdyby…

„Sfera prywatna” Kariny Marusińskiej to intymna podróż po nieusuwalnych śladach, po „stemplach” wprasowanych w umysł dziecka i wciąż obecnych w życiu kobiety. To opowieść o uszkodzeniach i śladach używania oraz o jednocześnie wątłym i zaskakująco wytrzymałym materiale, który zamykając w sobie przeszłość, jest tu i teraz – otwiera się na przyszłość.

 

Karina Marusińska (ur. 1983)

Absolwentka ASP we Wrocławiu – Projektowanie Ceramiki (2003-2008). Odbyła studia na Uniwersytecie Pais Vasco w Bilbao
w Hiszpanii (2007), w Instytucie Ceramiki w Guebwiller we Francji (2008) oraz studia podyplomowe Design Management w Warszawie (2009-2010). Pracuje we wrocławskiej ASP jako asystentka w Pracowni Projektowania Ceramiki Użytkowej (od 2010). Doktorantka na Wydziale Ceramiki i Szkła (od 2012). Realizuje działania interdyscyplinarne. Jest
członkiem grup: Łuhuu! oraz Wzorowo. Dydaktyk, animatorka kultury, organizatorka imprez artystycznych, inicjatorka działań społecznych. Wielokrotna stypendystka, laureatka nagród ogólnopolskich i międzynarodowych. Bierze udział w licznych wystawach, sympozjach, plenerach, festiwalach w kraju i za granicą.

Autor projektu jest laureatem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego MŁODA POLSKA


“Chcę być słaba, chcę być krucha jak porcelana!” fot. Łukasz Kumor


“Skakanka” fot. Wojciech Kołacz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 – 23.11. 2012

Mieszkanie Gepperta

ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2, Wrocław