Iron Man

 wystawa Pawła Jacha & Krystiana Truth Czaplickiego

Wystawa jest nieczynna do odwołania, dowiedz się, dlaczego: https://arttransparent.org/event/o-co-chodzi/

Wystawa Iron Man prezentuje prace dwóch pokoleniowo odległych artystów, opowiadających o ważnych, choć nieoczywistych pokładach ludzkiej emocjonalności. Łączy ich perfekcjonizm w obrębie używanego przez nich medium i dbałość o jakość idei, którą wprowadzają do wspólnej społecznej przestrzeni.

Wystawa jest też pierwszym we Wrocławiu indywidualnym pokazem malarstwa Pawła Jacha – urodzonego w 1945 roku w Łodzi architekta wnętrz, malarza, pedagoga i działacza społecznego, od lat żyjącego i tworzącego w Wałbrzychu. 

Malarstwo Jacha, skoncentrowane na tematyce figuratywnej, będące głównie studium sylwetek i aktów młodych mężczyzn wpisanych w futurystyczne i surrealizujące tła, wyróżnia biegłość warsztatowa. Obrazy olejne z najnowszych serii: „Multikulti” i „Hortus Conclusus” zgodnie z filozofią malarza z jednej strony są emanacją zachwytu nad pięknem kosmosu i ziemskiej przyrody oraz nad ludzkimi osiągnięciami, a z drugiej – wyrażają aprobatę dla naturyzmu, związków partnerskich, idei wolnej miłości i różnych tożsamości płciowych. 

Obrazy te mogą być klasyfikowane jako sui generis, czyli osobliwe i jedyne w swoim rodzaju, a jednocześnie – z uwagi na ładunek zawierającego się w nich swoistego mistycyzmu – odgrywające rolę świeckich ikon. W odniesieniu do techniki wykorzystywanej przez malarza nasuwają się natomiast skojarzenia z cenioną przez stulecia na europejskich dworach malarską konwencją trompe-l’œil, w której zabawy optyczne i mimetyczne dają efekt złudzenia tak doskonałego, że do zweryfikowania iluzji konieczne staje się odwołanie do zmysłów innych niż wzrok. Zaskakujące, że mimo pełnego zaangażowania w swój artystyczny rozwój i rozmachu w budowaniu unikatowej koncepcji malarskiej figuracji Paweł Jach dotąd nie zaistniał na scenie wrocławskiej sztuki, zamiast tego funkcjonując na peryferiach lokalnych tendencji plastycznych ostatnich dekad.

Drugą część wystawy i jednocześnie jej domknięcie przynosi prezentacja rzeźby autorstwa Krystiana Trutha Czaplickiego. Artysta podejmuje temat struktur władzy, kwestionowania norm społecznych, a także wizualizuje bieżące niepokoje polityczne. Scalona z pacyfistycznym emblematem, masywna i dominująca sylweta półnagiego mężczyzny jest tu rodzajem satyry społecznej odnoszącej się do współczesnych wyobrażeń na temat człowieka XXI wieku.

Kuratorka: Anna Kołodziejczyk 

12.04 godz. 19:00
Wernisaż połączony z oprowadzaniem kuratorskim
galeria Mieszkanie Geppertów

12.04 – 30.04.2024
„Iron Man” wystawa w galerii Szewska
wystawa całodobowa

17.04 godz. 16:00
SAW! Senior Art Walk
Prowadzenie Ewa Pluta i Anna Kołodziejczyk
Start: Pałac Królewski
Wystawy: „Chłopi” Pałac Królewski oraz „Iron Man” galeria Mieszkanie Geppertów

Paweł W. Jach

Urodzony w 1945 roku w Łodzi. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi i studia w PWSSP (obecnie ASP) w Gdańsku na Wydziale Projektowania Plastycznego na kierunku architektura wnętrz, a także w Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości w Wałbrzychu na kursach pedagogiki oraz filozofii/etyki.

Pracował między innymi jako projektant na Zamku Książ, organizator wystaw w wałbrzyskim BWA, opiekun w domu kultury oraz nauczyciel w szkołach średnich. Od 2011 roku przebywa na emeryturze. 

Niezależnie od pracy etatowej od ukończenia studiów w 1976 roku i zamieszkania w Wałbrzychu podróżował po kraju w związku z prowadzoną własną działalnością w zakresie projektowania wnętrz i mebli, malarstwa i form przestrzennych, brał też udział w licznych pracach renowacyjnych i konserwatorskich (malarstwo ścienne i plafonowe, sgraffito). 

Swoje obrazy i bas-reliefy prezentował na kilku wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i w kolekcjach prywatnych.

Krystian Truth Czaplicki 

urodzony w 1984 roku w Europie.

Anna Kołodziejczyk

Malarka, profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, kuratorka sztuki. Swoje prace realizuje głównie w technice malarstwa olejnego, koncentruje się na temacie architektonicznych ruin i percepcji ornamentu. Laureatka Nagrody Prezydenta w 8. Krajowym Konkursie Malarstwa im. Eugeniusza Gepperta. W 2021 roku uhonorowana Nagrodą SILESIA przyznaną za dokonania artystyczne i wkład w rozwój kultury na Dolnym Śląsku. Kilkukrotna uczestniczka projektów artystyczno – badawczych, w tym m. in. poświęconych przemianom w japońskiej architekturze (Tokio, 2022), a także reinterpretacji antyku (Ateny, 2023).

instagram

Chcesz poznać znaczenie pracy, która zaskoczyła całą Polskę?
To przeczytaj ten tekst.

12.04 – 10.05.2024
Iron Man
Paweł Jach & Krystian Truth Czaplicki

Kuratorka: Anna Kołodziejczyk 

Galeria Mieszkanie Gepperta
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2 (wejście od podwórza)

Godziny otwarcia wystawy:
poniedziałki, środy i piątki | 11:00–19:00

Wstęp:
bezpłatny

Identyfikacja graficzna:
Malwina Hajduk-Kawalec

Patronat medialny:

Osoby zainteresowanie zwiedzaniem wystawy w innych godzinach lub zwiedzaniem grupowym zapraszamy do kontaktu: zapisy@arttransparent.or

Wystawa “Iron Man” realizowana w ramach zadania „Otwarta Pracownia Gepperta 2024” jest współfinansowana ze środków Gminy Wrocław. / www.wroclaw.pl