Horacy Muszyński, „Rixt”

W ramach wystawy artysty w Mieszkaniu Gepperta (12.04-10.05) odbędzie się premiera jego najnowszego filmu. Do końca kwietnia w ulicznej galerii Szewska można oglądać ekspozycję ilustrującą proces powstawania „Rixt”.

Horacy Muszyński podczas rezydencji w Holandii | fot. David Vroom

Horacy Muszyński to młody, wielokrotnie nagradzany artysta eksperymentujący ze sztuką wideo. Podczas mobilnej rezydencji w holenderskiej organizacji VHDG – jeżdżąc po wyspach fryzyjskich samochodem turystycznym –  stworzył makabryczny i zabawny, a przy tym zaskakująco aktualny film pt. „Rixt”.

AKTUALIZACJA: W związku z częściowym otwarciem kultury zapraszamy do zapisów na projekcje filmu pt. Rixt” codziennie od 4.05 do 10.05 w godz. 15:00-18:00. Seanse będą rozpoczynać się o pełnych godzinach, a maksymalna liczba osób w galerii to 5. zapisy@arttransparent.org


24.03–30.04.2021
Horacy Muszyński – Rixt
wystawa

Galeria Szewska
Szewska 27, 50-139 Wrocław
godziny otwarcia: całodobowo
kontakt: p.rogowski@arttransparent.org

Projekt dofinansowany przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.


12.0410.05.2021
Horacy Muszyński – Rixt
wystawa, projekcja filmu

Galeria Mieszkanie Gepperta
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2, 50-069 Wrocław
godziny otwarcia:
poniedziałek, środa, czwartek 15:00-18:00
obowiązują zapisy: zapisy@arttransparent.org
kontakt: fundacja@arttransparent.org

Organizator: Art Transparent
Współpraca: VHDG
Sfinansowano ze środków: Gmina Wrocław
Organizator rezydencji i projektu w Holandii: VHDG
www.arttransparent.org
http://www.voorheendegemeente.nl


Polsko-holenderska współpraca

W 2019 roku podczas 17. Przeglądu Sztuki SURVIVAL we Wrocławiu, artysta audiowizualny Horacy Muszyński zaprezentował film pt. „Kishonia”, w którym bawiąc się konwencją horrorów klasy B przedstawił komiczną historię z przerysowanym odbiciem problemów współczesnego świata. Na pracę zwróciła uwagę Arda van Tiggelen, kuratorka partnerskiej inicjatywy z holenderskiego Leeuwarden. W efekcie, dzięki partnerskiej współpracy fundacji Art Transparent i stowarzyszenia VHDG, Muszyński otrzymał zaproszenie do wzięcia udziału w niecodziennym projekcie za granicą. 

Przez sześć tygodni, od 30 sierpnia do 11 października 2020 roku, Horacy Muszyński podróżował po okolicach Morza Wattowego,  mieszkając i pracując w „rezydencji na kółkach”, która posłużyła mu również jako studio filmowe. Artysta stał się scenarzystą, reżyserem, aktorem, twórcą efektów i producentem w jednym. Swój eksperymentalny horror stworzył wraz z mieszkańcami i studentami Fryzji, spotkanymi podczas pobytu w Holandii. 

Sztuka zacierania granic

fot. David Vroom

Muszyński w swoich pracach łączy film, sztukę performatywną i wideo. „Rixt” bada granice pomiędzy fikcją a rzeczywistością, kulturą niską a wysoką. Artysta wypracował unikalny język filmowy, korzystając z wielu środków wyrazu – od horroru, przez elementy parodii czy amatorskich nagrań, po dokument. Pod płaszczem absurdu i humoru kryje się jednak krytyczne spojrzenie na aktualne, społeczne tematy, między innymi związane z trwającym kryzysem klimatycznym. 

Absolwent Filmu Eksperymentalnego na wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie oraz laureat głównej nagrody w  6. Konkursie Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów w Centrum Sztuki WRO już wcześniej udowadniał, że lubi przesuwać granice. W 2015 roku  podczas zdjęć do etiudy „Dolly” poinstruował aktorów grających rodzinę, aby pozostali w swoich rolach również poza planem filmowym przez cały okres nagrywania. Rok później, zgłębiając temat tożsamości przy okazji „ID”, zatrudnił aktora, który na siedem dni zastąpił go w prawdziwym życiu. Za to serial „Ass.death.dicks” jest szczerą refleksją na temat zaciekłej (i metaforycznie krwawej) rywalizacji młodych artystów, rzadko poruszanej na forum środowiskowym. 

Obecnie, poza praktyką artystyczną, Muszyński jest uczestnikiem podyplomowego programu renomowanej instytucji De Ateliers w Amsterdamie. Jako reżyser wierzy, że prosta forma i fabuła są w stanie dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, nie przytłaczając widza próbami odpowiedzi na podstawowe, egzystencjalne pytania. Najnowsza produkcja to fikcyjna historia przedstawiona w dokumentalnym, ale satyrycznym wydaniu. „Rixt” wymaga krytycznego spojrzenia widza, by odróżnić, co jest, a co nie jest „prawdziwe”, na czym polega warstwowość przekazu i jaki był zamiar twórcy. Realizm takiej narracji sprawia, że film w odbiorze staje się jeszcze bardziej ekscytujący, ale i przerażający.

Horror w centrum Wrocławia

kadr z filmu Rixt

W galerii Mieszkanie Gepperta, niegdyś mieszkaniu nestorów sztuki współczesnej we Wrocławiu – Eugeniusza Gepperta i Hanny Krzetuskiej, odbędzie się polska premiera najnowszego dzieła Horacego Muszyńskiego. Przy ul. Ofiar Oświęcimskich ½ od 12 kwietnia do 10 maja będzie można podziwiać ekspozycję składającą się z projekcji oraz szeregu elementów scenograficznych wykorzystanych w filmowej produkcji. Galeria czynna jest w poniedziałki, środy i czwartki między 15:00 a 18:00. W związku z trwającą sytuacją epidemiczną obowiązują zapisy: zapisy@arttransparent.org.

Zachęcamy także do spacerów wzdłuż Szewskiej 27. W ulicznej Galerii Szewska do końca kwietnia – na dziewięciu dwustronnych witrynach ekspozycyjnych – znajdziemy zdjęcia z planu, kadry filmowe i dokumentację przedsięwzięcia Muszyńskiego. Misją Szewskiej jest prezentowanie i popularyzacja najciekawszych zjawisk w młodej polskiej sztuce współczesnej, a także odwoływanie się do tradycji lokalnej awangardy. 

fot. David Vroom

Wydarzenia towarzyszące

Podczas holenderskiej rezydencji Horacego zespół edukacyjny VHDG prowadził kreatywne warsztaty w szkołach podstawowych w całej Fryzji.. Uczniowie i uczennice samodzielnie pracowali nad filmem będącym odpowiedzią na pracę artysty, a powstałe dzieła zostały wyeksponowane w galerii Kunstruimte H47

We Wrocławiu wystawom towarzyszą wydarzenia edukacyjne z udziałem autora filmu:

  • „Artist Talk”  poświęcony zagadnieniu mobilności i rezydencji w czasie pandemii, skierowany przede wszystkim do artystów i artystek;
  • „Baby Art Walk” dla rodziców i opiekunów z małymi dziećmi o baśniach fryzyjskich;
  • „Senior Art Walk” przygotowany z myślą o reprezentacji starszego pokolenia – poświęcony tematyce horrorów typu B i C;

Z uwagi na przedłużone obostrzenia związane z pandemią, wystawa w galerii Mieszkanie Gepperta będzie otwarta najwcześniej 19 kwietnia.

premiera filmu RIXT online:
16.04 | 18:00
bezpłatny dostęp:
zapisy@arttransparent.org

transmisja Facebook:
ARTIST TALK
| 16.04 | 19:00

BABY ART WALK | 21.04 | 13:00

KOLOROWANKA | POBIERZ

SENIOR ART WALK | 28.04 | 17:00

Zadanie publiczne pt. „PROWADZENIE DZIAŁALNOŚCI SPOŁECZNEJ I KULTURALNEJ „OTWARTA PRACOWNIA GEPPERTA” – Otwarta Pracownia Gepperta 2021” jest współfinansowane ze środków finansowych otrzymanych od Gminy Wrocław | www.wroclaw.pl