Ghetto Relay

projekt artystyczny Alessandry Ferrini | Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro

Założone w 2012 roku Radio Ghetto oddaje głos mieszkańcom Gran Ghetto w Rignano na południu Włoch. Gran Ghetto to koczowisko, gdzie mieszkają setki, latem nawet tysiące pracowników sezonowych, pochodzących głównie z zachodniej Afryki, którzy wykorzystywani są przez właścicieli plantacji pomidorów i zniewoleni przez lokalną mafię oraz system zwany „caporalato”. Dzięki audycjom radiowym zbieracze pomidorów mogą przedstawić swoje doświadczenia oraz warunki, w których żyją, i w ten sposób ostrzec innych.

„Ghetto Relay” to projekt rozwinięty we współpracy z Radiem Ghetto, który  eksploruje dźwięk jako formę aktywizmu i radio jako medium oporu. Na celu ma również zadanie pytania o pojęcie „kultury europejskiej”. Składają się na niego różne elementy, jak publikacja „OutCross” czy video „Radio Ghetto Relay”, łączące fragmenty audycji radiowych ze zdjęciami z satelity. Poprzez tłumaczenie video ma za zadanie przedstawić międzynarodowej opinii publicznej doświadczenia zbieraczy pomidorów, zwiększając zasięg Radia Ghetto. W czasie rezydencji we Wrocławiu Alessandra Ferrini prowadziła też research związany z historycznymi i kulturowymi znaczeniami pomidora, a także na temat współczesnego niewolnictwa, funkcjonującego wewnątrz systemu rolniczego krajów Unii Europejskiej.

Alessandra Ferrini to artystka wizualna, researcherka i edukatorka mieszkająca w Londynie. Jest współkierowniczką „Mnemoscape”, magazynu internetowego, a także kuratorskiej i researcherskiej platformy. Wśród jej ostatnich prezentacji i prac znajdują się m.in. „Negotiating Amnesia”, indywidualna wystawa w P.A.C. Le Murate (Florencja, 2015), projekt towarzyszący Międzynarodowemu Festiwalowi Filmów Dokumentalnych Dei Popoli; „A Natural Oasis – A Transnational Project”, praca grupowa zamówiona przez Mediterranea 17 Biennale – BJCEM (Mediolan, 2015); „Dome”, praca zamówiona przez forum młodej sztuki w Galerii Chisenhale (Londyn, 2013). Jej ostatni film „Negotiating Amnesia” stanowi obecnie część „Un’Orestiade Italiana”, grupowej prezentacji w ramach Rome Quadriennale, której kuratorką jest Simone Frangi. Prezentowany będzie również podczas „Postcolonia Italia” na S.a.L.e. Docks (Wenecja, 2017).

Alessandra Ferrini jest rezydentką Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, prowadzonego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Kuratorką jej rezydencji jest Karolina Bieniek z Fundacji Art Transparent.

Strona internetowa artystki: www.alessandraferrini.info

Kadry z filmu Alessandry Ferrini  „Ghetto Relay” oraz grafika z publikacji „OutCross” (dzięki uprzejmości artystki)

Alessandra Ferrini zaprezentuje swój projekt artystyczny podczas A-i-R Wro Talks 2.0, wydarzeniu organizowanym w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

CO? A-i-R Wro Talks 2.0: Rezydencje artystyczne – otwarte panele dyskusyjne
GDZIE? BARBARA: infopunkt / kawiarnia / kultura
KIEDY? 29 listopada 2016 roku, 16:00 – 20:15

Czym tak naprawdę są rezydencje artystyczne i w jaki sposób je definiować? Gdzie umieszczone są punkty odniesienia, według których określamy, czy jakieś działanie artystyczne rezydencją jest, czy też nią nie jest? Jakie są korzyści wynikające z tego rodzaju działań dla samych artystów oraz sektora sztuki i kultury, a z jakimi trudnościami mierzą się osoby w rezydencje zaangażowane? Jak finansować projekty, w których pierwotnie założone cele i rezultaty mogą ulec transformacji już pierwszego dnia rezydencji, a ich inkluzywność jest często niepotrzebnie dodana i służy jedynie zyskaniu wyższej punktacji podczas oceny wniosków o dofinansowanie? Czy działania rezydentów, którzy skupiają się na sobie i na swoim rozwoju są mniej wartościowe od projektów artystycznych skierowanych do lokalnych społeczności? I wreszcie, jaka powinna być i czym powinna się charakteryzować instytucja bądź organizacja realizująca projekty rezydencyjne, bez względu na to, czy są to rezydencje dla artystów, kuratorów, animatorów, menedżerów kultury lub kolektywów, czy są to działania artystyczne, animacyjne, badawcze lub zaangażowane społecznie – w kraju, jakim jest Polska, w którym ten model współpracy nie jest jeszcze szeroko praktykowany i w którym nie istnieją właściwie żadne mechanizmy finansowania rezydencji? Między innymi na te pytania właśnie będziemy się starać odpowiedzieć wspólne z grupą praktyków i ekspertów uczestniczących w panelach dyskusyjnych organizowanych w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro – A-i-R Wro Talks 2.0.

PROGRAM A-I-R WRO TALKS 2.0:

16:00 – 16:30 / rejestracja uczestników
16:30 – 16:45 / otwarcie A-i-R Wro Talks 2.0
16:45 – 17:45 / PANEL: Przegląd programów rezydencyjnych w Europie
prowadzenie: Zuzana Jakalova [MeetFactory] [CZ]
uczestnicy: Marianna Dobkowska [A-I-R laboratory Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski] [PL], Claudia Gehre [HALLE 14 – Zentrum für zeitgenössische Kunst] [DE], Mikołaj Maciejewski [Art Stations Foundation] [PL], Elejan van der Velde [Motel Spatie] [NL]
17:45 – 18:00 / przerwa kawowa
18:00 – 19:00 / PANEL: Finansowanie programów rezydencyjnych w Europie
prowadzenie: Agata Will [Warsztaty Kultury] [PL]
uczestnicy: Anna Galas [On the Move] [PL], Zuzana Kotikova [KAIR Kosice Artist in Residence] [SK], Dana Pekarikova [International Visegrad Fund] [SK], Kamma Siegumfeldt [Trans Europe Halles] [SE]
19:00 – 19:15 / przerwa kawowa
19:15 – 20:15 / PANEL: Rezydencje zaangażowane społecznie: film „Radio Ghetto” i projekt „Ghetto Relay”
prowadzenie: Karolina Bieniek [Fundacja Art Transparent] [PL]
uczestnicy: Alessandra Ferrini [IT], Marco Stefanelli [IT]

Kuratorzy spotkania: Berenika Nikodemska i Krzysztof Bielaszka
Panele prowadzone i tłumaczone będą na język polski i angielski.
wydarzenie na Facebooku

A-i-R Wro to wieloletni i multidyscyplinarny program rezydencji artystycznych prowadzony w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Jego celem, w oparciu o współpracę partnerów lokalnych i zagranicznych, jest stworzenie międzynarodowej platformy, która umożliwi artystom, kuratorom, animatorom, menedżerom, organizacjom i instytucjom współdziałania oraz wymianę doświadczeń, praktyk, pomysłów i wiedzy.

Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Alessandra Ferrini podczas swojej rezydencji artystycznej we Wrocławiu poprowadziła również warsztaty dla młodzieży w ramach projektu „Młodzież w Europie”, przygotowanego przez Fundację Art Transparent na zamówienie Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

W projekcie biorą udział uczniowie trzech dolnośląskich szkół: I Liceum Ogólnokształcącego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie, Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Wołowie oraz Powiatowego Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie.

Zajęcia dotyczące Unii Europejskiej, migracji w kontekście praw człowieka czy tworzenia reportaży radiowych uzupełniały spotkania z Ferrini, która opowiadała o praktykach artystycznych twórców społecznie zaangażowanych na przykładzie pracy „Ghetto Relay”.

Ferrini weźmie również udział w wydarzeniu głównym dla uczestników projektu „Młodzież w Europie”, które odbędzie się 28 listopada 2016 roku w Barbarze (Infopunkcie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016). Wystąpi wspólnie z producentem radiowym Markiem Stefanellim, zaangażowanym w działalność Radia Ghetto.

Alessandra Ferrini podczas warsztatów w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego (21.10.2016, fot. Krzysztof Ćwik), w Wołowie (7.11.2016, fot. Agnieszka Michnowska) oraz w Żmigrodzie (8.11.2016, fot. Olga Jasnowska)