Europa–Afryka: eksport–import

Zapraszamy na pokaz i spotkanie po filmie „Nasze białe muzeum” w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity we Wrocławiu.

niedziela, 12 września | 15:30 | DCF, sala Lalka
Spotkanie w języku polskim

Film Renzo Martensa Nasze białe muzeum obrazuje, jak długi cień rzuca na polityczne, gospodarcze i kulturalne relacje Europy z Afryką historia kolonialnej przemocy jednego kontynentu na drugi. Reżyser-bohater zwraca uwagę na wyzysk, jakiego dopuszcza się na Czarnym Lądzie zachodni świat – także świat sztuki. Angażując społeczność kongijskiej wioski w projekt artystyczny, próbuje zmienić zasady gry. Mimo najlepszych intencji niebezpiecznie zbliża się do roli oderwanego od lokalnych realiów „białego wybawcy”. O społeczno-kulturowej specyfice Afryki i kreowaniu działań, które odpowiadają na potrzeby mieszkańców i autentycznie dają im głos, porozmawiamy z animatorką kultury Karoliną Bieniek i dziennikarką Magdą Podsiadły. Spotkaniu towarzyszyć będzie prezentacja wydanego przez fundację Art Transparent katalogu wystawy Bel Air – prac wrocławskiego artysty Leona Podsiadłego zainspirowanych jego pobytem w Afryce Zachodniej.

Gościnie:

Karolina Bieniek – doktor nauk politycznych, animatorka kultury, członkini zarządu Fundacji Art Transparent. Koordynatorka licznych projektów: oprócz lokalnych działań artystycznych takich jak Przegląd Sztuki SURVIVAL czy „Stanisław Dróżdż: Ścieżki tekstu”, także tych międzynarodowych w wybranych krajach afrykańskich: Gwinei, Kenii, Tanzanii czy Namibii. Autorka publikacji z dziedziny stosunków międzynarodowych, szczególnie poświęconych rekonstrukcji pokonfliktowej oraz polityce zagranicznej.

Magda Podsiadły – dziennikarka i fotografka-reportażystka. Dzieciństwo spędziła w Gwinei i do dziś często do Afryki Zachodniej powraca. Interesuje ją teatr i kino Afryki frankofońskiej, a także kultura tradycyjnych grup etnicznych (jej praca doktorska poświęcona była rytualnym afrykańskim maskom). Ma na koncie kilkanaście indywidualnych wystaw fotograficznych poświęconych obyczajom krajów Afryki.

Prowadzenie:

Kuba Żary – dziennikarz kulturalny, kurator, specjalista ds. komunikacji. Zastępca redaktor naczelnej „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego”, współpracownik magazynu „Contemporary Lynx”. Kurator działań artystycznych zorientowanych w szczególności na przestrzeń miejską.

Partner: Fundacja ArtTransparent

Od 3 do 12 września zapraszamy do wrocławskiego DCF-u. Z kolei od 16 września do 3 października potrwa część online prezentująca wybrane filmy z programu kinowego. Festiwal w tym roku potrwa więc okrągły miesiąc — od 3 września do 3 października!

Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/879938319311381
Pełny program festiwalu: https://mdag.pl/18/pl/Wroclaw/movies
Bilety dostępne online na https://mdag.pl, https://dcf.wroclaw.pl oraz w kasach Dolnośląskiego Centrum Filmowego.