Emergency Room

projekt realizowany w ramach Europejskiego Kongresu Kultury Wrocław 2011

Emergency Room („ostry dyżur”) to otwarta przestrzeń ekspozycyjna udostępniana artystom, którzy komentują w niej wydarzenia społeczne i polityczne z danego dnia. Prezentowane prace, niezależnie od formy – czy będą to instalacje, obiekty plastyczne, wideoart, happening, czy performance – zawsze mają charakter krytyczny, interwencyjny. Wszystkie są rejestrowane, a część z nich publikowana i komentowana w internecie.

foto_MoMA

FORMAT EMERGENCY ROOM W MOMA/PS1, NOWY JORK, 2007 r.

Prace, które nie zostaną odebrane przez artystów, trafiają do Delay Museum, gdzie pełnią funkcję „sztuki dnia wczorajszego” – nieaktualnej z punktu widzenia Emergency Room, ale nadal bieżącej w porównaniu ze sztuką krytyczną prezentowaną w ramach klasycznych, kuratorskich wystaw, których przygotowanie trwa znacznie dłużej.

Projekt Emergency Room po raz pierwszy odbył się w galerii PS1 nowojorskiego Museum of Modern Art w 2007 roku. Twórcą formatu jest Thierry Geoffroy „Colonel”, duński artysta specjalizujący się w sztuce sformatowanej, który, wraz z Michałem Bieńkiem, będzie kuratorem również polskiej edycji. Emergency Room w ramach Europejskiego Kongresu Kultury oprócz komentarzy do wiadomości z pierwszych stron gazet, będzie odnosił się także do kongresowych wydarzeń, w tym szczególnie tematów spotkań i dyskusji.

Europejski Kongres Kultury, który odbędzie się w dniach 8-11 września we Wrocławiu, to jedno z najważniejszych wydarzeń polskiej Prezydencji 2011. W ciągu 4 dni zrealizowanych zostanie ponad 100 interdyscyplinarnych projektów, w których udział weźmie 300 artystów, naukowców, filozofów i aktywistów. Dyskusjom na temat zjawisk czy problemów współczesnej kultury będą towarzyszyć interdyscyplinarne projekty artystyczne. Europejski Kongres Kultury to unikatowe wydarzenie w skali europejskiej. Więcej informacji: www.culturecongress.eu.

Pawilon Emergency Room zbudowany zostanie w najbardziej ruchliwym miejscu na terenie Europejskiego Kongresu Kultury (kompleks budynków wokół Hali Stulecia). Autorami projektu pawilonu są Marcin Garbacki i Karolina Tunajek (Projekt Praga). Autorem wystroju wnętrz formatu jest architekt Jean de Piepape.

Kuratorzy: Michał Bieniek, Thierry Geoffroy
Architekci pawilonu: Marcin Garbacki, Karolina Tunajek
Architekt wnętrz: Jean de Piepape
Produkcja: Karolina Bieniek, Agata Makowska

> Emergency Room Wrocław 8 – 11 września 2011.
> Wernisaż Emergency Room 8 września 2011 o godzinie 20:00.
> Kolejne zmiany ekspozycji i debaty 9 – 11 września codziennie o 12:00 i 18:00.
> Delay Muzeum – stała ekspozycja prac z Emergency Room 13 – 25 września 2011, czynna codziennie 10:00 – 20:00.

Projekt jest częścią Europejskiego Kongresu Kultury, realizowanego w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 – UWAGA NA KULTURĘ!

Organizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Narodowy Instytut Audiowizualny
Współorganizator: Miasto Wrocław
Współfinansuje: Unia Europejska
Mecenasi Prezydencji: PKO Bank Polski, PZU S.A.
Partnerzy: Hala Stulecia we Wrocławiu, Wytwórnia Filmów Fabularnych, European Cultural Foundation
Partner Technologiczny Kongresu: Orange
Organizator Projektu: Fundacja ART TRANSPARENT
Partner projektu: Imagine Film Production Studio

www.nina.gov.pl
www.culturecongress.eu
http://www.emergencyrooms.org/poland.html