Die Deutschen kamen nicht

niemiecka edycja wystawy „Niemcy nie przyszli” w galerii Kunsthaus Dresden

„Die Deutschen kamen nicht” to niemiecka edycja wystawy „Niemcy nie przyszli” (19 grudnia 2014 – 23 lutego 2015, Muzeum Współczesne Wrocław), która zaprezentowana zostanie w galerii Kunsthaus Dresden między 20 października 2016 a 5 marca 2017 roku. Wydarzenie stanowi część programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Tytuł wystawy odnosi się w przewrotny sposób do rozpowszechnionej wśród mieszkańców Wrocławia (jeszcze długo po wojnie) obawy o powrót do miasta Niemców i bezpośrednie tego następstwa – utratę majątku, przestrzeni życiowej, kolejne przesiedlenie. Nawiązuje także bezpośrednio do pracy Jerzego Kosałki „Demontaż” (z cyklu „Niemcy już przyszli”). Ta ironiczna realizacja przedstawia miniaturowych, niemieckich żołnierzy demontujących wrocławską Iglicę, która swego czasu stanowić miała architektoniczny symbol polskości i sukcesu władzy socjalistycznej w repolonizacji Ziem Odzyskanych.

Wrocław i Drezno dzielą poniekąd podobne losy. To miasta o bogatej przeszłości, ale pokaleczone skutkami II wojny światowej; z trudem odbudowujące się w komunistycznej rzeczywistości po 1945 roku i na nowo definiujące swój charakter w realiach wolnej Polski czy zjednoczonych Niemiec.

Wystawa – opowiadająca o niemieckich śladach, o (nie)obecności Niemców w polskiej pamięci, o wspomnieniach i przemilczeniach – zostanie więc powtórzona w podobnym kształcie, ale w zupełnie innej przestrzeni. Przeniesienie tej artystycznej narracji do Drezna i przedstawienie jej niemieckiej publiczności nada wystawie nowy kontekst i pozwoli na interpretację bogatszą o perspektywę powojennych doświadczeń po drugiej stronie Odry.

„Die Deutschen kamen nicht”
20 października 2016 – 5 marca 2017

kurator: Michał Bieniek
współorganizatorzy: Narodowe Forum Muzyki, Fundacja Art Transparent

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dzięki uprzejmości Muzeum Współczesnego Wrocław
Fot. Małgorzata Kujda, © Muzeum Współczesne Wrocław

Kunsthaus Dresden – Städtische Galerie für Gegenwartskunst
Rähnitzgasse 8, D-01097 Dresden

 

WSPÓŁPRACA / PATRONI

logotypy_www_deutschen_1

Sprawdź miejsce na mapie