250 artystów, 2 500 przedstawicieli organizacji kulturalnych, 400 interesariuszy ze świata kultury z ponad 30 krajów i dwóch kontynentów spędzi cztery lata pracując nad stworzeniem integracyjnych, zrównoważonych i partycypacyjnych ram współpracy między Europą a Afryką.
Projekt DECONFINING ma na celu wypracowanie nowych, równych więzi kulturowych między Europą i Afryką poprzez stworzenie trwałego modelu współpracy, Projekt zaangażuje praktyków kultury, decydentów, artystów tworzących w obszarze sztuk performatywnych, medialnych i wizualnych, uniwersytety oraz odbiorców z obu kontynentów w celu stworzenia nowych form międzykontynentalnej współpracy artystycznej i kulturalnej, przyczyniając się w ten sposób do lepszego, uwzględniającego różne punkty widzenia zrozumienia wzorców ograniczeń we współpracy w perspektywie międzykontynentalnej. Nadrzędnym celem jest uwolnienie od paternalistycznych i kolonialnych sposobów myślenia na rzecz silnej postawy partycypacyjnej oraz zapewnienie lepszego dostępu do informacji o formach międzykontynentalnej mobilności i współtworzenia.
Projekt sformułowany przez 12 partnerów z krajów europejskich i afrykańskich, będzie realizowany przez ponad 20 organizacji partnerskich z obydwu kontynentów W ramach projektu zaplanowano m.in.: 4 fora partnerskie, 4 mikro konferencje, platformę poświęconą mobilności artystycznej, interaktywny zestaw narzędzi poświęconych międzynarodowej polityce kulturalnej, antologię „DECONFINING”, produkcję dzieł artystycznych (w tym performanse, viedo art i instalacje), 20 odcinków podcastu prezentującego (tandemowe) praktyki artystyczne, liczne rezydencje artystyczne i bogate, ogólnodostępne archiwum cyfrowe.
Partnerstwo w ramach projektu DECONFINING łączy twórców kultury, instytucje badawcze, instytucje rządowe zajmujące się kulturą oraz organizacje pozarządowe w celu zgromadzenia i uzupełnienia specjalistycznej wiedzy poruszanej w jego trakcie. Dodatkowo w realizację przedsięwzięcia zaangażują się partnerzy projektu oraz Organizacje Międzynarodowe z Europy i Afryki.
Realizacja projektu i pomyślne złożenie wniosku o dotację nie byłyby możliwe bez wspaniałego zespołu kluczowych graczy (w kolejności alfabetycznej): Sylvii Amann – międzynarodowej ekspertki (kultura/polityka kulturalna), byłej członkini panelu ESK i koordynatorki tematycznej KE ds. innowacji miejskich; dr Karoliny Bieniek – dyrektorki fundacji Art Transparent z ponad 17-letnim doświadczeniem w sektorze non-profit i w krajach Globalnego Południa (m.in. Gwinea, Namibia, Tanzania); Dorcy Rugamby – pisarza, aktora, reżysera teatralnego, założyciela Rwanda Arts Initiative, członka zarządu Afrykańskiej Stolicy Kultury; dra Thomasa Engela – kierownika projektu i dyrektora International Theater Insitute Berlin; Mustaphy Moufida – szefa Africapitales; Sary Božanić – ekspertki w dziedzinie rozwoju publiczności, komunikacji i rozpowszechniania oraz wielu innych osób. Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój czas i przyczynili się do powstania projektu!