12:00–13:20 | rozmowa
Mistrzynie! Co możemy dla was zrobić? Na tropie artystek z Grupy Wrocławskiej
Rozmowa będzie toczyć się wokół artystek z Grupy Wrocławskiej. Podczas niej wspólnie zastanowimy się co my, jako badacze, widzowie, krytycy, instytucje, galerie, kolekcjonerzy etc. – słowem odbiorcy i odbiorczynie sztuki – możemy zdziałać by, zadając właściwe pytania i przybierając odpowiednią optykę, skupić się na wspieraniu pamięci o sztuce twórczyń z Grupy Wrocławskiej. W jaki sposób możemy odkrywać to, co nieodkryte oraz przypominać to, co zapomniane? A przede wszystkim – jak wybić się z utartych ścieżek myślowych o historii sztuki i w zamian pochylić się nad herstorią?
Prowadzenie:
Alicja Klimczak-Dobrzaniecka – historyczka sztuki, redaktorka naczelna Pisma Artystycznego Format, wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, kuratorka wystaw, autorka tekstów. W latach 2008-2021 związana z BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej.
Uczestniczki:
Ewa Pluta – historyczka sztuki. Pracuje w Muzeum Miejskim Wrocławia. Kuratorka wystaw sztuki dawnej i współczesnej. Współkuratorka Przeglądu Sztuki SURVIVAL. W Fundacji Art Transparent zajmuje się prowadzeniem spacerów z cyklu SAW (Senior Art Walk), badaniem biografii Hanny Krzetuskiej oraz dostępnością sztuki współczesnej.
Alina Drapella-Hermansdorfer – architektka, profesorka uczelni na Politechnice Wrocławskiej, gdzie zajmuje się krajobrazem oraz architekturą zrównoważoną; współzałożycielka Fundacji Hermansdorferów Top Modern Art, mającej na celu edukację, udostępnianie rodzinnej kolekcji oraz promowanie sztuki współczesnej w przestrzeniach publicznych.
Ewa Folta – kolekcjonerka sztuki, założycielka FOLTA Collection, pasjonatka i mecenaska sztuki. Absolwentka studiów podyplomowych Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu
13:30–14:30 | wykład
Postawy artystów awangardy wobec socrealizmu. Sztuka lat 50. w PRL na przykładzie twórczości Wandy Gołkowskiej
Omawiane będą zagadnienia związane z socrealizmem w PRL, wprowadzeniem, podstawami ideologicznymi i tłem społeczno-politycznym, które uwarunkowały jego przebieg i charakter, a jednocześnie wpłynęły na kształtowanie się postaw polskich artystów wobec polityki kulturalnej władzy. Temat przedstawiony zostanie w kontekście życia i twórczości Wandy Gołkowskiej.
Prelegentka:
Jolanta Studzińska – absolwentka lubelskiego Liceum Sztuk Plastycznych (1995) oraz wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (2000 r.). W latach 2001–2008 studia doktoranckie na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych San Carlos Uniwersytetu Politechnicznego w Walencji (Hiszpania), ukończone z najwyższą oceną i wyróżnieniem (2008); w 2016 r. otrzymała tytuł doktora habilitowanego we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prezentowała szereg wystaw indywidualnych w Polsce i zagranicą, a także brała udział w wielu ekspozycjach zbiorowych; oprócz działalności twórczej zajmuje się pracą naukowo-badawczą i kuratorską. Autorka publikacji Socrealizm w malarstwie polskim (PWN, Warszawa 2014), „List pisany przez całe życie – Układ otwarty – Wandy Gołkowskiej” (Fundacja dla Sztuki Niezidentyfikowanej, Wrocław 2017) oraz „Jan Chwałczyk. Światło – Cień – Informacja” (red. J. Studzińska, S. Świsłocka-Karwot, MWW, Wrocław 2023).
15:15–16:45 | rozmowa
Czy ceramika unikatowa może być atrakcyjna? Sztuka ceramiki w centrum działań wrocławskich artystek
Rozmowa toczyć się będzie wokół wartości ceramiki unikatowej. Opowiemy o jej miejscu wśród innych dziedzin sztuki oraz perspektywach rozwoju dla jej kolekcjonerów. W dyskusji skoncentrujemy się na temacie wrocławskich artystek, które odgrywają istotną rolę w kształtowaniu nowego oblicza ceramiki.
Uczestniczki:
Anna Malicka-Zamorska – dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła w PWSSP (obecnie ASP) we Wrocławiu w 1965 roku. Należy do grona najbardziej znanych i cenionych w świecie artystów ceramików. Stypendystka uniwersytetów: GIAE, Churchill, Victoria, Australia; Drake University, Des Moines, Iowa, USA; Academy of the Arts, Reykjavik, Islandia. Brała udział w międzynarodowych sympozjach twórczych, konkursach i w ponad 200 wystawach w kraju i zagranicą. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych całej Europy, obu Ameryk, Japonii, Tajwanu i Korei Południowej.
Bożena Sacharczuk – Artystka sztuk wizualnych, profesor ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła. Twórczo zajmuje się ceramiką artystyczną. Kuratorka i organizatorka wystaw realizowanych w ramach działalności ASP oraz we współpracy z Fine Art Gallery Art of Ceramics we Wrocławiu. Redaktorka publikacji popularyzujących sztukę z obszaru ceramiki artystycznej.
Anna Gendaj – założycielka jedynej w Polsce galerii ceramiki unikatowej Fine Art Gallery Art of Ceramics we Wrocławiu. Kuratorka, promotorka i propagatorka ceramiki unikatowej. Kolekcjonerka i entuzjastka sztuki. Absolwentka studiów podyplomowych Mediacja i Rynek Sztuki ASP we Wrocławiu, a także kierunków Rynek Sztuki i Antyków Akademii Krakowskiej oraz Public Relations na Uniwersytecie Wrocławskim.
17:00–18:30 | rozmowa
Przypominanie zapomnianych. O poszukiwaniach archiwalnych i ulotnej pamięci
Rozmowa toczyć się będzie wokół historii Katedry Ceramiki wrocławskiej PWSSP w pierwszych dekadach jej istnienia. O roli artystek kształtujących program dydaktyczny Katedry od pionierskich działań Julii Kotarbińskiej poprzez aktywność jej dyplomantek Krystyny Cybińskiej, Ireny Lipskiej-Zworskiej, Haliny Olech. Opowiemy o sposobach pozyskiwania i weryfikacji materiałów archiwalnych, o wartości zapisów historii mówionej, o sentymentalnym filtrze, powtarzanych historiach i postaciach zapomnianych.
Prowadzenie:
Barbara Banaś – kustosz dyplomowana Działu Ceramiki i Szkła Współczesnego Muzeum Sztuki Współczesnej, oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Uczestniczki:
Marta Drobińska – Ośrodek Dokumentacji Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
prof. Katarzyna Koczyńska-Kielan – artystka-ceramiczka, Katedra Ceramiki ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu