ARTIFAKE TALK: sztuka wobec dezinformacji i manipulacji medialnej w Polsce i Ukrainie

Zapraszamy na dyskusję nt zjawiska fake newsów i manipulacji medialnej w Polsce i Ukrainie.

? ARTIFAKE (Art Invades Fakes) to transregionalny projekt realizowany w Polsce, Ukrainie i Armenii, którego celem jest promowanie świadomego odbioru przekazów medialnych i krytycznego podejścia do dezinformacji i fake newsów badając propagandę poprzez sztukę w przestrzeni publicznej.

> WEŹ UDZIAŁ W WYDARZENIU <


? 12 października 2021 zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji w ramach ???????? – ?????? ????????? ????????????, która odbędzie się we wrocławskiej ? galerii Mieszkanie Gepperta o godzinie 17:00.
Celem spotkania, które poprowadzi dziennikarz Radia RAM ? Maciek Przestalski jest omówienie zjawiska fake newsów i manipulacji medialnej w Polsce i Ukrainie.


W dyskusji wzięli udział:
? Eksperci:

Olga Popovych – historyczka, komentatorka polityki ukraińskiej, rosyjskiej wojny informacyjnej a stosunków polsko-ukraińskich. Członkini Rady Fundacji „Nasz Wybór”. W ramach działalności Fundacji interesuje się tematyką media, realizacji projektów medialnych. Była trenerką międzynarodowego warsztatu dla dziennikarzy (Fundacja była jednym z partnerów projektu Centrum Badań Ruchu Wyzwoleńczego „Deconstruction. Archiwa KGB dla mediów”). Redaktorka naczelna rocznika popularno-naukowego „Ukraiński Almanach”.

fot. Karolina Domańska

Przemysław Witkowski – dziennikarz; publicysta; wykładowca akademicki; badacz ekstremizmów politycznych i teorii spiskowych; autor m.in. książek ”Chwała Supermanom. ideologia a popkultura” (2017) oraz ”Laboratorium przemocy. Polityczna historia Romów” (2020). Adiunkt w Collegium Civitas w Warszawie.


? Artyści projektu:

fot. Małgorzata Kujda

Liliana Zeic (Piskorska) to artystka wizualna, doktora sztuk pięknych, w swojej praktyce artystycznej analizuje problemy społeczne z feministyczno-queerowej perspektywy,  zajmuje się tematem  queerowości i nieheteronormatywności czerpiąc ze swoich doświadczeń dorastania w regionie Europy Środkowo Wschodniej.

Paweł Kulczyński znany także jako Wilhelm Bras / Lautbild to muzyk, eksperymentator i artysta dźwiękowy, autor koncertów plenerowych, instalacji dźwiękowych oraz muzyki teatralnej. z instytucjami w Polsce i zagranicą. Występował m.in. na festiwalach Unsound, Sacrum Profanum, CTM Festival. Tworzy elektroniczną muzykę awangardową na przecięciu gatunków, o trudnym do zidentyfikowania idiomie, flirtując z niszową kulturą klubową.

Alicja Patanowska – garncarka. Artystka i projektantka. Jej odpowiedzią na eskalację chaosu konsumpcji jest praca oparta na osobistym zaangażowaniu odbiorcy w proces powstawania artefaktu. Brała udział w ponad 100 międzynarodowych wystawach, a jej produkty można kupić w takich miejscach jak Shanghai Museum of Glass czy TATE Modern w Londynie.

Marcin Sawiński zajmuje się inżynierią i analizą danych. Od kilku lat współpracuje z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu prowadząc projekty badawcze z zakresu data science. Szczególnie zainteresowany stosowaniem nowoczesnych technologii do ochrony dóbr wspólnych i działań nie nastawionych na zysk.


? Kuratorzy projektu:
Michał Bieniek

fot. Andrzej Sieńkowski

Michał Bieniek – Artysta i kurator, prezes Zarządu Fundacji Sztuki Współczesnej Art Transparent. Jest twórcą i kuratorem generalnym Przeglądu Sztuki SURVIVAL, a także szefem galerii sztuki współczesnej Mieszkanie Gepperta. W ramach ESK Wrocław 2016 zrealizował ponad sto projektów – wystaw, działań edukacyjnych, interwencji w przestrzeni publicznej i in.

fot. Małgorzata Miśniakiewicz

Małgorzata Miśniakiewicz – kuratorka i historyk sztuki zajmująca się sztuką współczesną i neoawangardową. Jej ostatnie projekty dotyczą m.in. nacjonalizmu i skrajnie prawicowej polityki; ekologii sztuki; sieci kontrkulturowych; oraz sztuki i feminizmu w sztuce Europy Środkowo-Wschodniej. Doktorat uzyskała w Courtauld Institute of Art, gdzie obroniła pracę o sieciach artystycznych w Polsce w latach 70. Obecnie współpracuje z Fundacją Art Transparent oraz Motel Spatie (NL).

? Prowadzący:

Maciek Przestalski – dziennikarz Radia RAM i Radia Wrocław Kultura zajmujący się muzyką, sztukami wizualnymi i nowymi technologiami.


? ARTIFAKE TALK było także transmitowane na żywo na fanpage’u fundacji Art Transparent.


? Prace Pawła Kulczyńskiego, Liliany Zeic oraz Alicji Patanowskiej i Marcina Sawińskiego ukazują zjawisko fałszywych informacji w szerszym społecznym i historycznym kontekście. Szczególnie istotna jest ich dostępność – wszystkie realizacje zostały zaplanowane w charakterystycznych punktach na mapie Wrocławia, eksponując sztukę współczesną i jej przekazy poza murami galerii.
szczegóły:


? Paweł Kulczyński, 2+2=5

? Liliana Zeic (Piskorska), Lato nadeszło dzisiaj całkowicie

? Alicja Patanowska i Marcin Sawiński, Archiwum Fake Newsów


Projekt ARTIFAKE realizowany jest przez Internews-Ukraina w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Reporterów Audiowizualnych (Armenia) i Fundacją Art Transparent (Polska) przy wsparciu finansowym Programu Kreatywna Europa, International Renaissance Foundation, Konrad-Adenauer-Stiftung, Ukrainian Cultural Foundation, Ambasady Królestwa Niderlandów oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu RP.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego