🟣 ARTIFAKE (Art Invades Fakes) to transregionalny projekt realizowany w Polsce, Ukrainie i Armenii, którego celem jest promowanie świadomego odbioru przekazów medialnych i krytycznego podejścia do dezinformacji i fake newsów badając propagandę poprzez sztukę w przestrzeni publicznej.
🎤 12 października 2021 zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji w ramach 𝐀𝐑𝐓𝐈𝐅𝐀𝐊𝐄 – 𝐬𝐳𝐭𝐮𝐤𝐚 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐜𝐢𝐰𝐤𝐨 𝐩𝐫𝐨𝐩𝐚𝐠𝐚𝐧𝐝𝐳𝐢𝐞, która odbędzie się we wrocławskiej 📍 galerii Mieszkanie Gepperta o godzinie 17:00. Celem spotkania, które poprowadzi dziennikarz Radia RAM 🟡 Maciek Przestalski jest omówienie zjawiska fake newsów i manipulacji medialnej w Polsce i Ukrainie.
W dyskusji wzięli udział: 🟪 Eksperci:
Olga Popovych – historyczka, komentatorka polityki ukraińskiej, rosyjskiej wojny informacyjnej a stosunków polsko-ukraińskich. Członkini Rady Fundacji „Nasz Wybór”. W ramach działalności Fundacji interesuje się tematyką media, realizacji projektów medialnych. Była trenerką międzynarodowego warsztatu dla dziennikarzy (Fundacja była jednym z partnerów projektu Centrum Badań Ruchu Wyzwoleńczego „Deconstruction. Archiwa KGB dla mediów”). Redaktorka naczelna rocznika popularno-naukowego „Ukraiński Almanach”.
Przemysław Witkowski – dziennikarz; publicysta; wykładowca akademicki; badacz ekstremizmów politycznych i teorii spiskowych; autor m.in. książek ”Chwała Supermanom. ideologia a popkultura” (2017) oraz ”Laboratorium przemocy. Polityczna historia Romów” (2020). Adiunkt w Collegium Civitas w Warszawie.
🟪 Artyści projektu:
Liliana Zeic (Piskorska) to artystka wizualna, doktora sztuk pięknych, w swojej praktyce artystycznej analizuje problemy społeczne z feministyczno-queerowej perspektywy, zajmuje się tematem queerowości i nieheteronormatywności czerpiąc ze swoich doświadczeń dorastania w regionie Europy Środkowo Wschodniej.
Paweł Kulczyński znany także jako Wilhelm Bras / Lautbild to muzyk, eksperymentator i artysta dźwiękowy, autor koncertów plenerowych, instalacji dźwiękowych oraz muzyki teatralnej. z instytucjami w Polsce i zagranicą. Występował m.in. na festiwalach Unsound, Sacrum Profanum, CTM Festival. Tworzy elektroniczną muzykę awangardową na przecięciu gatunków, o trudnym do zidentyfikowania idiomie, flirtując z niszową kulturą klubową.
Alicja Patanowska – garncarka. Artystka i projektantka. Jej odpowiedzią na eskalację chaosu konsumpcji jest praca oparta na osobistym zaangażowaniu odbiorcy w proces powstawania artefaktu. Brała udział w ponad 100 międzynarodowych wystawach, a jej produkty można kupić w takich miejscach jak Shanghai Museum of Glass czy TATE Modern w Londynie.
Marcin Sawiński zajmuje się inżynierią i analizą danych. Od kilku lat współpracuje z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu prowadząc projekty badawcze z zakresu data science. Szczególnie zainteresowany stosowaniem nowoczesnych technologii do ochrony dóbr wspólnych i działań nie nastawionych na zysk.
🟪 Kuratorzy projektu: Michał Bieniek
Michał Bieniek – Artysta i kurator, prezes Zarządu Fundacji Sztuki Współczesnej Art Transparent. Jest twórcą i kuratorem generalnym Przeglądu Sztuki SURVIVAL, a także szefem galerii sztuki współczesnej Mieszkanie Gepperta. W ramach ESK Wrocław 2016 zrealizował ponad sto projektów – wystaw, działań edukacyjnych, interwencji w przestrzeni publicznej i in.
Małgorzata Miśniakiewicz – kuratorka i historyk sztuki zajmująca się sztuką współczesną i neoawangardową. Jej ostatnie projekty dotyczą m.in. nacjonalizmu i skrajnie prawicowej polityki; ekologii sztuki; sieci kontrkulturowych; oraz sztuki i feminizmu w sztuce Europy Środkowo-Wschodniej. Doktorat uzyskała w Courtauld Institute of Art, gdzie obroniła pracę o sieciach artystycznych w Polsce w latach 70. Obecnie współpracuje z Fundacją Art Transparent oraz Motel Spatie (NL).
🟪 Prowadzący:
Maciek Przestalski – dziennikarz Radia RAM i Radia Wrocław Kultura zajmujący się muzyką, sztukami wizualnymi i nowymi technologiami.
📺 ARTIFAKE TALK było także transmitowane na żywo na fanpage’u fundacji Art Transparent.
🟣 Prace Pawła Kulczyńskiego, Liliany Zeic oraz Alicji Patanowskiej i Marcina Sawińskiego ukazują zjawisko fałszywych informacji w szerszym społecznym i historycznym kontekście. Szczególnie istotna jest ich dostępność – wszystkie realizacje zostały zaplanowane w charakterystycznych punktach na mapie Wrocławia, eksponując sztukę współczesną i jej przekazy poza murami galerii. szczegóły:
Projekt ARTIFAKE realizowany jest przez Internews-Ukraina w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Reporterów Audiowizualnych (Armenia) i Fundacją Art Transparent (Polska) przy wsparciu finansowym Programu Kreatywna Europa, International Renaissance Foundation, Konrad-Adenauer-Stiftung, Ukrainian Cultural Foundation, Ambasady Królestwa Niderlandów oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu RP.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
Artystki i artyści z Ukrainy przejmują nasze konto na Instagramie w bezpośredniej relacji z różnych miejsc swojego kraju, opowiadając o kontekstach pracy artystycznej w czasie wojny.