ARTIFAKE: Liliana Zeic, „Lato nadeszło dzisiaj całkowicie”
Działania performatywne przed wrocławską Halą Stulecia oraz w sieci w ramach projektu ART INVADES PROPAGANDA nt. szerzącej się dezinformacji i propagandy.
Zjednoczmy się i łączmy, wszyscy się zjednoczmy. Lato nadeszło dzisiaj całkowicie. I tam dokąd pójdziemy, wszyscy się zjednoczmy, w ten radosny majowy poranek.
Lato nadeszło dzisiaj całkowicie to trwające siedem dni działanie performatywne i ingerencja w przestrzeń publiczną autorstwa Liliany Zeic w ramach projektu „ARTIFAKE: ART INVADES PROPAGANDA” realizowanego przez fundację Art Transparent.
Przemiana Iglicy w osobliwe drzewko majowe staje się trzonem cyklu rytuałów poświęconych kobietom i osobom niebinarnym, które były lub są dotknięte przez fake news, celową dezinformację i propagandę. Iglica pełniąc rolę axis mundi – czyli osi świata łączącej płaszczyznę ziemską i niebiańską – w projekcie Zeic jest centralnym punktem rytuałów prowadzonych z różnych miejsc Europy w intencji konkretnych osób.
Najwyższy wrocławski pomnik przyjmie rolę swoistego nadajnika, który przekazywać będzie troskliwą uwagę i czułość osobom dotkniętym przez medialne nieprawdy. Codziennie o zachodzie słońca artystka prowadząc rytuał będzie łączyć się z zaproszonymi wykonawczyniami intencji. Podzielą się one fragmentami swojej twórczości w dedykowanych intencjach domowych poświęconych osobom doświadczonym kłamstwami. Nawiązując do tradycyjnych obrzędów sięgających przedchrześcijańskich czasów i animistycznych europejskich wierzeń Zeic dopisuje kolejny rozdział złożonej historii Iglicy, na której wieszano flagi manifestujące wolność i walkę o prawa różnych narodów.
O ile tradycyjne słupy majowe znamionowały nastanie ciepłej pory plonów, fałsz tytułu lato nadeszło dzisiaj całkowicie odnosi do przesytu i przegrzania – zarówno informacyjnego jak i klimatycznego. Zeic łączy magiczną symbolikę słupa majowego z aktualnymi i prawdziwymi historiami osób w rytualnym działaniu opartym o przesył zarówno radykalnej troski, jak i cyfrowych danych. Dedykowane intencje – przyjmujące różne formy, jak taniec, śpiew, oddech, poezja czy okadzanie – podkreślają leczniczy potencjał uważnego kontaktu z drugą osobą, szczególnie wobec osób dotkniętych często anonimowymi, nadawanymi z wielu stron oszczerstwami.
Najpierw trzeba wybrać obiekt rytuału. Obiektem rytuału jest kłamstwo. Potem trzeba wybrać sprawczynię rytuału. Sprawczynię rytuału jest Iglica. A potem można zaśpiewać piosenkę, aby została zapamiętana na zawsze.
Rytuały będą miały miejsce pod Iglicą oraz tam, skąd wysyłane są intencje domowe, codziennie o zachodzie słońca (a w niedzielę o wschodzie). Całość oglądać można jako streaming internetowy na kanałach Art Transparent, zapraszamy też od 18:00 pod Iglicę by fizycznie wziąć udział w rytuale.
📅 4.10 (PN) g. 18:21 Mala Herba w intencji Eva Siewert
📅5.10 (WT) g. 18:19 Filip Kijowski w intencji Anny Strzałkowskiej
📅 6.10 (ŚR) g. 18:17 Justyna Górowska w intencji Margot
📅 7.10 (CZW) g. 18:15 Ruta Pindyrynda w intencji Loli Eyeonyou Potocki
📅 8.10 (PT) g. 18:13 Maja Luxenberg w intencji Aborcyjnego Dream Teamu
📅 9.10 (SB) g. 18:11 Agnieszka Kocińska w intencji Kobiet strajkujących
📅 10.10 (ND) g. 07.07 Patrycja Sikora w intencji dziewczyny z głową psa
Liliana Zeic (Piskorska) to artystka wizualna, doktora sztuk pięknych, w swojej praktyce artystycznej analizuje problemy społeczne z feministyczno-queerowej perspektywy, zajmuje się tematem queerowości i nieheteronormatywności czerpiąc ze swoich doświadczeń dorastania w regionie Europy Środkowo Wschodniej.
Pracuje z wideo, fotografią, obiektem oraz tekstem tworząc intermedialne i performatywne projekty badawcze. Finalistka Forecast Forum w Haus der Kulturen der Welt w Berlinie w 2017 roku, laureatka nagrody publiczności: Spojrzenia 2019 oraz OP YOUNG 2020. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych (m.in. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Współczesne Wrocław, Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu).
Mieszka i pracuje w Polsce. Pod nazwiskiem Zeic tworzy od lutego 2020 roku. lilianapiskorska.com
Po więcej informacji o projekcie ARTIFAKE zapraszamy tutaj.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
ARTIFAKE realizowany jest przez Internews-Ukraina w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Reporterów Audiowizualnych z Armenii i Fundację Art Transparent przy wsparciu finansowym Programu Kreatywna Europa, International Renaissance Foundation, Konrad-Adenauer-Stiftung, Ukrainian Cultural Foundation, Ambasady Królestwa Niderlandów oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu RP.
Artystki i artyści z Ukrainy przejmują nasze konto na Instagramie w bezpośredniej relacji z różnych miejsc swojego kraju, opowiadając o kontekstach pracy artystycznej w czasie wojny.